• Menu

  Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o bezpieczeństwo psa w domu!

  Zadbaj o bezpieczeństwo psaPies to nie zabawka – mogłoby się wydawać, że to stwierdzenie oczywistego. Niestety, bardzo wielu właścicieli wciąż traktuje zwierzaki właśnie jak zabawki i odrzuca w kąt, gdy się nimi znudzi.

  Problem narasta w okresie wakacyjnym, gdy niejedna osoba wyjeżdżając na urlop albo porzuca psa, albo nie zapewnia mu odpowiedniej opieki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy wyjeżdżamy, a pies ma zostać w domu.

  Zazwyczaj, gdy nie możemy zabrać ze sobą psa na wakacje, mamy trzy alternatywy. Możemy wykupić mu pobyt w specjalnym hotelu, poprosić krewnych albo znajomych, żeby zabrali go do siebie lub zostawić go w domu i poprosić kogoś, by regularnie wyprowadzał psa na spacer i przynosił mu jedzenie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady.

  Pozostawiając psa w domu, nie wyrywamy go ze znanego mu środowiska i ograniczamy stres związany ze znalezieniem się w obcym miejscu, pośród obcych ludzi. Z drugiej strony, pies będzie przebywał sam przez długie godziny, co może odbić się negatywnie na jego psychice czy skłonić do niszczenia z nudów rzeczy. O co powinniśmy zadbać, jeśli wybieramy właśnie to rozwiązanie?

  1. Wybierz odpowiednich opiekunów

  Jeśli pies ma zostać sam w domu, musimy znaleźć kogoś, kto nie tylko go nakarmi, ale zabierze też na spacer, pogłaska i spędzi z nim trochę czasu. Pamiętajmy, że psy potrzebują nie tylko jedzenia i możliwości wysikania, ale również kontaktu z innymi – a pod nieobecność właścicieli mogą czuć się samotne. Najlepiej poprosić o opiekę nad psem przynajmniej dwie osoby: po pierwsze, daje to gwarancję, że gdyby jedna z nich była niedyspozycyjna, pies nie zostanie bez opiekuna, po drugie, zwierzak będzie miał szansę spędzić więcej czasu w czyimś towarzystwie, co zmniejszy poczucie samotności.

  Zadbaj o bezpieczeństwo psa

  Dobrze wybrać kogoś, kogo pies zna i postarać się, aby tuż przed naszym wyjazdem miał szansę częściej przebywać w towarzystwie tej osoby.

  Koniecznie należy też przekazać opiekunom istotne informacje na temat psa – jak często jada, na co może zareagować negatywnie, jakie ma zwyczaje. Może to pomóc w uniknięciu późniejszych problemów, gdy na przykład opiekun nie wiedząc, że psiak ma tendencje do ucieczek, wyjdzie z nim na spacer bez smyczy.

  2. Właściwie przygotuj dom

  Przed wyjazdem upewnij się, że pies będzie w domu bezpieczny. Nie zostawiaj otwartych drzwi balkonowych, pozamykaj pokoje, do których nie powinien wchodzić, upewnij się, że na wierzchu nie zostało nic, co mógłby potłuc lub przewrócić. Pochowaj rzeczy, które mogłyby zostać przez zwierzaka pogryzione – nawet jeśli do tej pory nie niszczył przedmiotów, może to zrobić pod wpływem stresu, samotności czy nudy. Warto również zwinąć dywany, a na kanapy założyć narzuty.

  Zadbaj o bezpieczeństwo psa

  Nawet jeśli poprosisz o pomoc najbardziej odpowiedzialną osobę pod słońcem i będzie ona wyprowadzać psa regularnie, nie masz pewności, czy zwierzak nie poczuje się źle pod jej nieobecność i nie załatwi się bądź nie zwymiotuje na dywan.

  Warto więc zadbać, aby pies nie miał szansy nabrudzić na coś, czego wyczyszczenie będzie później wyjątkowo problematyczne.

  3. Zadbaj o pozostawienie psu zabawek, posłania i jedzenia

  Psu koniecznie trzeba naszykować posłanie, w miejscu, w którym najchętniej sypia. Można pozostawić przy nim na przykład nasze stare ubranie – istnieje szansa, że zwierzak czując zapach właściciela będzie spokojniejszy. Zabawki będą dla psa rozrywką w chwilach nudy i osamotnienia – koniecznie jednak trzeba zadbać o to, by były bezpieczne. (Czyli dobrać je do rozmiarów psa, nie pozostawiać zabawek zbyt twardych albo zbyt miękkich, czy wypełnionych czymś, co psiak może zjeść.) Zakupmy odpowiednią ilość karmy, ale ustawmy ją tak, by pies nie mógł się do niej samodzielnie dostać.

  Zadbaj o bezpieczeństwo psa

  Dobrym pomysłem może być również przygotowanie gryzaków naturalnych – w swojej ofercie ma takie firma Petmex. Te zdrowe przekąski przyciągają psy smakiem i zapachem. Jeśli wybierzemy gryzak o zbitej, elastycznej strukturze – na przykład kurzą łapkę – nasz pupil będzie mógł obgryzać go długie godziny.

  Zapewni mu to rozrywkę, a dodatkowo gryzienie zmniejsza poziom stresu u psa. Opiekun wychodząc z domu po spacerze może więc zostawić psiakowi taką przekąskę, dzięki której ten będzie miał zajęcie na spędzone samotnie godziny.

  Ilekroć wyjeżdżamy, nasz pies czuje się samotny i opuszczony. Nie zawsze da się uniknąć pozostawienia go w domu samego – ale możemy zrobić wszystko, aby uczynić to doświadczenie dla psa możliwie najłatwiejszym do zniesienia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane