logo
logo
logo
logo
karmy dla psów

Gotować psu samemu czy kupić gotową karmę? Na które rozwiązanie się zdecydować?
Opublikowano: 2 października 2021

Karmienie psa musi uwzględniać pełnowartościowe pożywienie. Jego dobór zależy nie tylko od składników odżywczych, ale także ruchu lub stylu życia zwierzęcia. Wiele osób często karmi swoje psy tym, co jest gotowane codziennie w domu dla reszty rodziny. Czy to rzeczywiście dobre podejście? A może lepiej kupić gotową karmę? Sprawdź, na które rozwiązanie warto się zdecydować.

Znaczenie dobrej diety w odżywianiu psa

Organizm psów, podobnie jak ludzi, składa się z tysięcy komórek, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Tak więc rodzaj karmy, którą zdecydujesz się podać swojemu psu, będzie miał kluczowe znaczenie dla określenia substancji, które dotrą do jego komórek przez krew.

Inną ważną kwestią jest to, że psy, w przeciwieństwie do swoich wilczych przodków, nie są tylko mięsożercami. Więc chociaż ich dieta opiera się głównie na mięsie, to jednak ich organizm przyswaja również pokarmy pochodzenia roślinnego, ale w mniejszej ilości. Te ostatnie nigdy nie mogą być jedyną opcją w diecie Twojego czworonoga.

Jednym z głównych powodów, dla których białka dostarczane przez mięso powinny być głównym składnikiem ich posiłków, jest to, że psy mają krótszy przewód pokarmowy. Białka są również trawione szybciej niż inne pokarmy, przez co zwierzęta znacznie lepiej je przyswajają.

Samodzielne gotowanie dla psa – czy to dobry pomysł?

Gotowanie dla psa w domu jest możliwe, ale wymaga czasu i pracy. Niektórzy twierdzą, że oprócz tego, że jest sposobem na kontrolowanie składników jego diety, pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Ta ostatnia kwestia jest dyskusyjna, ponieważ przeliczając koszty zakupu poszczególnych produktów, wcale tak tanio może nie wyjść. Wszystko zależy od rodzaju diety, którą ma Twój pupil.

Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa pozwala Ci też kontrolować skład pożywienia. Wiesz dokładnie, co zawiera jedzenie, skąd pochodzi, jaką ma jakość. Z pewnością dieta oparta na naturalnych pokarmach zawsze będzie zdrowsza niż bazująca na przetworzonych, ponieważ nie zawiera sztucznych dodatków chemicznych.

Jednak pomimo tych wszystkich zalet gotowanie w domu ma także sporo wad. Przede wszystkim, jeśli myślisz o zapewnieniu swojemu psu żywienia opartego na domowym jedzeniu, konieczne będzie posiadanie minimalnej wiedzy na temat odżywiania tych zwierząt. Warto skonsultować się ze specjalistą, aby uniknąć pomyłek i niedoborów żywieniowych. Musisz pamiętać, że Twój pupil ma inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Poza tym źle dobrana receptura, a nawet kawałek mięsa, który nie został odpowiednio oczyszczony lub ugotowany, mogą powodować u psa rozstrój żołądka, alergie itp.

Czy warto kupić gotową karmę?

Alternatywą dla przygotowywania samodzielnych posiłków są gotowe karmy dla psów. Najlepsza karma nie musi być karmą najbardziej znanej, reklamowanej wszędzie lub najdroższej marki. Po prostu musi zawierać odpowiednie składniki. Takie są na przykład zdrowe karmy marki Fitmin produkowane z szacunkiem dla natury i miłością do zwierząt.

Skoro więc psy są mięsożercami dobrze, gdy gotowe posiłki zawierają surowe mięso oraz wszystkie ważne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Jeśli spojrzysz na skład karmy, zobaczysz, że te, które mają dobrą jakość, wyróżniają się tzw. czystym składem i mają odpowiednio dobrane proporcje składników. Podczas gdy pasze niskiej jakości są zwykle wytwarzane z produktów ubocznych, nadmiaru zbóż lub nawet sztucznych dodatków.

Dobrej jakości gotowe karmy są też dostosowane do potrzeb psa, do jego wieku lub etapu życia, a nawet do chorób lub okresów rekonwalescencji. Dzięki temu zyskujesz pewność, że czworonóg otrzymuje niezbędny kompleks składników, które dobrze wpływają na jego organizm. Taki rodzaj pożywienia łatwo jest też przechowywać, oszczędzasz czas na jego przygotowanie i wbrew pozorom karma jest zwykle trochę tańsza niż domowe jedzenie (chociaż na pierwszy rzut oka wygląda to odwrotnie).

Bezsprzecznie najlepsza dieta dla Twojego psa to taka, która jest dla niego bezpieczna i zdrowa, a o to łatwiej Ci będzie zadbać z gotową karmą.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

karma dla psa chorego na cukrzycę

Jaką wybrać karmę dla psa chorego na cukrzycę...

Jedną z częstych przypadłości u psów jest cukrzyca, która wyni...
ucho wieprzowe dla psa

Ucho wieprzowe dla psa – coś więcej niż zwykł...

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem akcesoriów dla psów. Możesz wy...
witaminy dla psa

Czy warto podawać witaminy psom...

Tak samo jak w przypadku ludzi, psom też warto podawać witaminy i mine...
GPS dla psa

GPS dla psa – jak to działa?...

Sygnał GPS pochodzący z satelitów krążących na orbicie ziemskiej jest...