logo
logo
logo
logo
karma dla psa chorego na cukrzycę

Jaką wybrać karmę dla psa chorego na cukrzycę?
Opublikowano: 20 września 2022

Jedną z częstych przypadłości u psów jest cukrzyca, która wynika z nieprawidłowego wytwarzania insuliny przez trzustkę. W rezultacie wzrasta poziom glukozy we krwi i występują zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ogromne znaczenie ma tutaj podawanie czworonogowi odpowiednio zbilansowanego pożywienia z konkretnymi mikro- i makroelementami. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jaki skład powinna mieć wzorcowa karma dla psa cukrzyka.

Główne przyczyny i symptomy

Do podstawowych czynników zwiększających ryzyko zachorowania psa na cukrzycę zaliczamy m.in. indywidualne uwarunkowania genetyczne, nadwagę, zaawansowany wiek (7-8 rok życia), przynależność do określonej rasy (jamnik, terrier, labrador, sznaucer, samojed, pudel miniaturowy, beagle), przebyte w przeszłości infekcje wirusowe i bakteryjne czy przyjmowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów). Jeśli natomiast chodzi o objawy, to zazwyczaj obserwujemy nagły spadek masy ciała, ogólną apatię, wzmożone pragnienie, bardzo częste oddawanie moczu i nieustannie nawracające biegunki. Po dłuższym czasie mogą się u naszego pupila pojawić poważne powikłania zdrowotne w postaci zaćmy, niewydolności nerek, kwasicy ketonowej, a nawet zapalenia pęcherza lub trzustki. Aby temu skutecznie zapobiec, warto jak najszybciej specjalistyczną karmę dla psa cukrzyka wdrożyć do jego codziennej diety.

Niski poziom glikemiczny to priorytet

Karma dla psa cukrzyka musi przede wszystkim niwelować glukozę i usprawniać metabolizm lipidów przy jednoczesnym pokrywaniu zapotrzebowania organizmu na niezbędne składniki odżywcze. Optymalnym rozwiązaniem jest kupowanie produktów weterynaryjnych z napisem „diabetic” lub „diabetes” na opakowaniu, ponieważ z jednej strony zawierają one co najmniej 25% wysokogatunkowego białka zwierzęcego (kurczak, indyk, wołowina, jagnięcina, ryby itp.), z drugiej zaś mają ograniczoną ilość niepożądanych węglowodanów – i to głównie pochodzenia roślinnego o znikomym indeksie glikemicznym (skrobia ziemniaczana, jęczmień, kukurydza, cykoria). Poza tym posiadają w swoim składzie:

  • błonnik – odpowiedzialny za wolne przyswajanie cukrów i regulowanie trawienia
  • zdrowe tłuszcze omega 3 – oliwa z oliwek, olej łososiowy bądź olej lniany
  • inulinę – wzmacniającą florę bakteryjną jelit
  • l-karnitynę – przyśpieszającą wchłanianie tłuszczów
  • cynk i chrom

W weterynaryjnej karmie dla psa cukrzyka znajdują się również cenne prebiotyki o właściwościach przeciwzapalnych i witaminy poprawiające pracę układu immunologicznego. Należy ją podawać zwierzakowi dwa razy dziennie – w godzinach porannych i popołudniowych, czyli wtedy, gdy insulina osiąga najwyższy poziom. Przy okazji trzeba pamiętać o nieczęstowaniu pupila żadnymi smakołykami, bo zaburzają bilans kaloryczny. Dodajmy, że karma dla psa cukrzyka jest dostępna na rynku zarówno w formie suchej, jak i mokrej.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jedzenie

Jak jeść lepiej? Mamy odpowiedź na to pytanie...

Jedzenie to nie tylko sposób na dostarczenie sobie niezbędnych kalorii...
Refundacja Zolgensma

Refundacja Zolgensma – radość, ale i rozpacz...

SMA jest chorobą rdzeniowo-mięśniową, prowadzącą do niepełnosprawności...
dieta ketogeniczna

Jaka jest najlepsza dieta ketogeniczna? Opini...

Dieta ketogeniczna stała się ostatnio bardzo popularna. Na czym polega...
psychotropy

Psychotropy – sztuczny spokój. Konsekwencje n...

Nikt z nas nie jest w stanie uniknąć stresu w życiu. Czasy, w jakich ż...