logo
logo
logo
logo
System WMS

System WMS – dlaczego warto wdrożyć go w firmie?
Opublikowano: 3 listopada 2021

System WMS przeznaczony jest dla firm, które korzystają z powierzchni magazynowej. Dzięki niemu wszelkie operacje przeprowadzane są w sposób uporządkowany i przemyślany. Wpływa on na lepszą obsługę klienta oraz znacznie usprawnia proces realizacji zamówień. To jednak dopiero początek szerokiej gamy jego zalet. Co jeszcze warto wiedzieć o systemie WMS? I dlaczego warto go wdrożyć? Odpowiadamy. 

System WMS – co to jest? 

System WMS to oprogramowanie informatyczne, które umożliwia zarządzanie wszystkimi operacjami mającymi miejsce w magazynie – monitoruje w nim każdą czynność, począwszy od przyjęcia towaru, aż po jego weryfikację oraz wydanie. Daje on również możliwość wglądu w aktualne zasoby firmy w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki niemu można kontrolować też pracę zatrudnionych w nim osób. Ważne jest to, że system WMS można zintegrować z system ERP, zapewniając kompleksowe wsparcie dla firmy. 

Jakie funkcje posiada system WMS? 

System magazynowy WMS wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji. 

  • Zarządzanie przyjęciami – polega na wprowadzaniu towarów do magazynu, pozwala kontrolować stan, ilość, właściwości oraz różnorodność towaru. 
  • Zarządzanie kontrolą stanu magazynowego – dzięki tej funkcji można też w ramach kontroli określić np. stan oraz ilość towaru. 
  • Zarządzanie lokalizacją – związane jest ono z wyborem przez system jak najlepszego miejsca dla danego towaru, przy uwzględnianiu jego rodzaju, gabarytów itd. 
  • Zarządzanie procesami wysyłki – umożliwia sprawowanie kontroli nad zamówieniami wysyłanymi do klientów, zwrotami, a także ewentualnymi przesunięciami towarów między magazynami. 

Dla kogo system WMS będzie odpowiedni? 

Magazynowy System WMS przeznaczony jest nie tylko dla wielkich korporacji, ale i dla średnich oraz małych firm. Chętnie z niego korzystają: 

  • sklepy internetowe, 
  • firmy logistyczne, 
  • firm spedycyjne. 

Można powiedzieć, że system WMS znajduje zastosowanie w każdej firmie, która wykorzystuje powierzchnie magazynowe. Szczególnie docenią je przedsiębiorstwa, którym zależy na skalowaniu działalności, zwiększaniu liczby zamówień oraz nieustannym rozwoju. 

System WMS warto wdrożyć wtedy, gdy zwiększa się zarówno liczba procesów w magazynie, jak i liczba składanych zamówień. Tylko dzięki niemu można przejąć wówczas kontrolę nad różnymi operacjami, bez konieczności dodatkowego szkolenia czy zatrudniania pracowników oraz zwiększania powierzchni magazynowej. 

Dlaczego warto wdrożyć system WMS? 

Zastanawiasz się, czy warto wdrożyć system WMS w swojej firmie? Poniżej zamieszczamy listę argumentów, które pomogą Ci się do niego przekonać. 

Większa efektywność 

System WMS wdraża się przede wszystkim w celu podniesienia efektywności – dotyczy to nie tylko konkretnych operacji, ale i całej firmy. Jeśli program WMS dla e-commerce oraz innych branż zostanie odpowiednio zaimplementowany, szybko zauważysz korzyści z jego stosowania. 

Niższe koszty operacyjne 

Dzięki systemowi magazynowemu WMS możliwe jest obniżenie kosztów operacyjnych. Związane jest to m.in. z tym, że zarządzanie pracą i przestrzenią jest przy ich wykorzystaniu znacznie łatwiejsze. Umiejętnie zaprojektowane programy tego typu podpowiadają także, gdzie najlepiej jest przechowywać określone towary, sprzęty czy materiały, aby zoptymalizować ich przepływ w magazynie. 

Sprawny obieg towarów i dokumentów 

Dzięki systemowi WMS można lepiej skoordynować proces obiegu towarów (przy jednoczesnej możliwości obserwowania pełnego cyklu tego obiegu), jak i samych dokumentów. To pozwala łatwiej zadbać o kwestie finansowe, płacowe, rachunkowe. Usprawnia to również realizację poszczególnych procesów oraz błyskawicznie reagować w przypadku zauważenia jakichkolwiek błędów. 

Dobra organizacja 

Brak optymalizacji polityki magazynowej znacznie utrudnia wykonywanie różnych zadań. Wpływa to na mniejszą wydajność pracowników oraz czas realizacji poszczególnych operacji. Dzięki systemowi WMS można łatwiej katalogować i odnajdywać towary, co z kolei usprawnia całą pracę w magazynie. 

Konstruktywne wykorzystywanie danych 

System WMS przechowuje dane, które można w następnej kolejności analizować, a także generować raporty, pozwalające Ci obrać odpowiednią strategię oraz podejmować bardziej trafne decyzje. Mówiąc o lepszym wykorzystywaniu danych, mamy np. to, że liczba dostępnych zapasów aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możesz tworzyć prognozy popytu na poszczególne towary oraz sprawdzać, które z nich są najpopularniejsze w określonych porach roku – to pozwoli Ci finalnie zwiększyć przychody. 

Wysoka jakość obsługi klientów 

System WMS pozwala zredukować do minimum liczbę dokumentów związanych z zapasami. Wszystkie raporty, listy przewozowe czy też kwity odbioru możesz dzięki niemu przechowywać w programie, a więc w formie cyfrowej. Przyspiesza on też cały proces realizacji zamówień, łącznie z samą dostawą. Daje możliwość wglądu w dostępność produktu oraz możliwość określenia czasu realizacji zamówień. Wszystkie te aspekty przekładają się na mniejszą liczbę reklamacji oraz lepszą obsługę klienta. 

Jaki system WMS wybrać? 

Szukasz systemu WMS dla e-commerce lub innych branż, który Ci pozwoli efektywnie zarządzać magazynem wysokiego składowania? Świetnie sprawdzi się w tej roli WMS Futuriti, który pomoże Ci lepiej wykorzystać jego powierzchnię oraz zmniejszyć koszty jego prowadzenia do minimum. Co więcej, pozwoli Ci on wyeliminować wiele pomyłek, które obniżają wydajność Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli zmagasz się ze zbyt dużą liczbą zamówień i czujesz, że nie panujesz już nad chaosem, WMS Futuriti będzie strzałem w dziesiątkę! 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

worki big-bag

Czy worki big-bag są drogie? Poznaj cennik el...

Worki big-bag, a więc elastyczne kontenery wykonane z wytrzymałego i o...
oprogramowanie

Jaki WMS dla małej firmy?...

O ile przy globalnych firmach produkcyjnych i wielkich centrach dystry...
beczki plastikowe

Wszystko co powinieneś wiedzieć o beczkach pl...

Praktycznym sprzętem, który sprawdzi się w wielu warunkach, są beczki...