logo
logo
logo
logo
oprogramowanie

Jaki WMS dla małej firmy?
Opublikowano: 6 października 2021

O ile przy globalnych firmach produkcyjnych i wielkich centrach dystrybucyjnych posiadanie systemu WMS wydaje się oczywiste, o tyle inwestowanie w tego typu rozwiązania w niewielkich firmach nadal rodzi jeszcze wiele pytań. Pewne jest, że każda firma posiadająca magazyn odniesie korzyści z wdrożenia takiego narzędzia. Jakiego typu system WMS będzie odpowiedni? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest oprogramowanie WMS?

System WMS (Warehouse Management System) to program usprawniający zarządzanie szeroko pojętą gospodarką magazynową. Może on stanowić oddzielny system lub być częścią większego rozwiązania, które wspiera kompleksowe zarządzanie całym przedsiębiorstwem produkcyjnym. Oprogramowanie magazynowe podlega integracji z typowymi urządzeniami wykorzystywanymi na produkcji tj. czytniki kodów kreskowych, kolektory danych czy drukarki etykiet.

Program WMS  dla małych firm

Właściwe określenie bieżących problemów i potrzeb firmy pomoże dobrać adekwatny program do zarządzania magazynem. Dostosowanie funkcjonalności do potrzeb i skali działania firmy spowoduje, że nawet mała firma może odczuć znaczną poprawę organizacji pracy i wzrost wydajności, przy jednoczesnym stosunkowo szybkim zwrocie z inwestycji.  Warto pamiętać, aby unikać przerostu formy nad treścią. Wiele firm oferuje bogate menu, z funkcjonalnościami, które nie będą potrzebne lub których pracownicy będą bali się używać. Dlatego tak ważne jest dokładne omówienie potrzeb i dopasowanie systemu do organizacji.  Kolejną kwestią, o której często zapomina się na początku, jest zweryfikowanie dostawcy pod kątem oferowanych szkoleń z systemu. WMS powinien mieć czytelny i intuicyjny interfejs, niemniej dostawca powinien pomóc Twoim pracownikom w bezstresowym zapoznaniu się z narzędziem –  jest to niezbędne do maksymalizacji korzyści z wdrożenia.

Jakie są zalety  wdrożenia systemu WMS?

Zarządzanie magazynem z pomocą systemu WMS niesie ze sobą wiele plusów.  Zoptymalizowane działania wynikają przede wszystkim ze sprawnemu przepływu informacji,  automatycznych dokumentów magazynowych i ograniczeniu ręcznego wprowadzania danych. Szybsze realizowanie zadań,  mniejsza ilość błędów oraz płynna współpraca z dostawcami i podwykonawcami pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy.

Główne korzyści implementacji systemu WMS  od OptiMES to:

 • poprawa terminowości realizacji zleceń produkcyjnych,
 • automatyzacja procesu przyjęcia,
 • szybka i bezbłędna  kompletacja, 
 • optymalne wykorzystanie magazynowanych surowców (szczególnie istotne np. w branży spożywczej, z produktami o określonych terminach ważności),
 • efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
 • precyzyjna  kontrola przepływu towarów (terminale i kody kreskowe),
 • szybko dostępna, skatalogowana baza produktów, półproduktów, surowców i materiałów,
 • możliwość śledzenia partii produktowych,
 • szybka i bezbłędna inwentaryzacja,
 • kontrola stanów magazynowych, z jednoczesnym obniżeniem nadwyżki zapasów,
 • automatyczne dokumenty magazynowe,
 • elektroniczny obieg dokumentów.

materiał sponsorowany 

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

na wielu ekranach

Zalety Urządzeń Mobilnych z Możliwością Współ...

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie pozostawanie w kontakcie...
cyfryzacja biznesu

Jak zacząć cyfryzację biznesu, procesów w fir...

Nie da się ukryć, że sukcesywne wprowadzanie rozwiązań cyfrowych do pr...
Oprogramowanie CAD

Oprogramowanie CAD, które usprawni Twoją prac...

Komputeryzacja projektowania stała się już codziennością we ws...
zarządzania łańcuchem dostaw

Strategie zarządzania łańcuchem dostaw w sekt...

Strategia zarządzania łańcuchem dostaw to kluczowy aspekt prow...