• Menu

  Porady, jakie kwiaty wybrać na pogrzeb

  Obecnie, rynek oferuje nam szereg możliwości co do rodzajów kwiatów na ceremonię pogrzebową. Jednak nie jest to tak oczywisty wybór jak mogłoby się nam wydawać.

  Kwiaty na pogrzeb

  Formy ułożenia roślin

  Najczęstszym wyborem, dotyczącym formy ułożenia roślin okazuje się wieniec. Jest najbardziej okazały a w jego skład wchodzi najwięcej kwiatów. Dodatkowo przy wieńcu znajduje się szarfa ze słowami ostatniego pożegnania np. „Kochanemu Dziadkowi wnuki”. Ponadto jeżeli zdecydujemy się na wieniec, mamy możliwość wybrać również jego kształt np.: serca, krzyża. Ceny wieńca są zróżnicowane a wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju użytych kwiatów, ich ilości oraz wielkości całej kompozycji. Na taką formę pożegnania decydują się przeważnie osoby z rodziny bądź bliskiego otoczenia. Kolejną propozycją kwiatową są wiązanki. Są one mniejsze, składają się z kilkunastu kwiatów a ich cena jest o wiele niższa od wieńca. Zazwyczaj na wiązankę decyduje się dalsza rodzina bądź znajomi. Pozostaje również do wyboru skromny bukiet kwiatów w symbolicznym geście. W porównaniu do wieńca oraz wiązanki na które zamówienie trzeba złożyć dużo wcześniej w kwiaciarni, bukiet floryści przygotują nam od ręki. Wiemy już w jakiej formie kwiatowej możemy przygotować kwiaty na pogrzeb ale co z odpowiednim gatunkiem roślin. Otóż, istnieje kilka gatunków kwiatów jakie najczęściej kojarzą nam się z ceremonią pogrzebową.

  Gatunki kwiatów na pogrzeb

  Goździki– posiadają najtrwalsze kwiaty cięte, charakteryzują się dużą kolorystyką oraz symbolizują miłość oraz pamięć

  Chryzantemy, hortensje- symbolizują śmierć, smutek oraz rozpacz

  Róże białe/czerwone– białe budzą szacunek i niewinność, czerwone bezwarunkową miłość i odwagę

  Kalie, lilie– mają okazałe pąki, symbolizują czystość i niewinność

  Mieczyki– dzięki swojej różnorodności chętnie wybierane przez florystów, wyrażają silny charakter

  Gerbery– są wytrzymałymi kwiatami o różnorodnych formach

  Kwiaty na pogrzeb

  Kwiaty na pogrzeb mężczyzny

  Jeżeli zastanawiamy się jakie kwiaty przynieść na grób mężczyzny to tradycyjną kompozycją okazują się kwiaty o chłodnych barwach. Częstymi wyborami są kolory biały, fiolet, niebieski czy też żółty. Aczkolwiek także kolor czerwony będzie tutaj jak najbardziej na miejscu gdyż jak wspomnieliśmy symbolizuje on miłość i ciepłe uczucia.

  Kwiaty na pogrzeb kobiety

  W przypadku zmarłej kobiety, przeważającą rolę powinno odgrywać jakie kwiaty lubiła, wyrażać jej charakter. Jeśli nie była mężatką postawmy np.: na kalie czy lilie które symbolizują niewinność. Jeżeli kobieta zmarła w średnim wieku, kwiaty o barwie czerwonej lub żółtej będą odpowiednim wyborem.

  Kwiaty na pogrzeb dziecka

  Kiedy zmarłą osobą jest dziecko powinniśmy wybrać kwiaty w jasnych odcieniach. Zazwyczaj jest to kolor biały np.: białe róże. Aby oddać symbolikę niewinności i delikatności dzieci można wybrać także lilie oraz kalie. Im młodsza osoba tym kolorystyka powinna być jaśniejsza.

  Sztuczne kwiaty na pogrzebie

  Warto także wiedzieć, że ze względu na szacunek do zmarłego, na ceremonię pogrzebową nie powinniśmy przynosić sztucznych kwiatów. Żywe kwiaty oprócz swojej pięknej kolorystyki symbolizują także proces przemijania.

  Kwiaty na pogrzeb z urną

  Co jednak w przypadku kremacji, jakie wtedy przynieść kwiaty? Dowiadując się np. że ceremonia pogrzebowa będzie miała miejsce w kolumbariach powinniśmy wiedzieć że doszło do spopielenia ciała i mówimy tutaj o urnie. Kolumbaria są to budowle cmentarne zazwyczaj prostopadłe składające się nawet z kilkuset komór. Tak więc w tym przypadku nie sprawdzi się wieniec ponieważ jest zbyt duży. Najlepszym rozwiązaniem będzie pojedynczy kwiat lub niewielki bukiet. Zakłady pogrzebowe oferują także urny wraz z kompozycją kwiatową która może być wyjątkową dekoracją.

  Jak widzimy formy ułożenia roślin a także ich rodzaje i kolorystyka posiadają szeroki wachlarz wyboru na ceremonię pogrzebową. Stojąc przez ich wyborem warto zasięgnąć naszych porad. Pamiętajmy aby odpowiednio wcześnie dowiedzieć się o szczegółach pogrzebu żeby jak najlepiej się przygotować i poprzez symbolicznie złożone kwiaty okazać swój szacunek osobie zmarłej.

  Jedna odpowiedź do “Porady, jakie kwiaty wybrać na pogrzeb”

  1. Wieniec24 pisze:

   Pracownie florystyczne doskonale wiedzą, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na pogrzeb. Fakt, najlepiej dobierać je pod tę funeralna symbolikę. Kalię, lilię, ale i róże to zawsze bardzo dobry wybór do kompozycji na wieniec czy wiązankę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane