logo
logo
logo
logo
międzynarodowy transport zwłok

Jak organizowany jest międzynarodowy transport zwłok?
Opublikowano: 11 lipca 2021

Polski porządek prawny przewiduje możliwość sprowadzenia do kraju zwłok osoby zmarłej za granicą. Do przetransportowania ciała potrzebne są stosowne zezwolenia, a usługa musi być wykonana przez doświadczoną firmę pogrzebową. Jak wygląda sprowadzanie ciała osoby zmarłej poza granicami Polski?

Pozwolenie na przetransportowanie ciała

W przypadku śmierci obywatela Polski za granicą, konieczne będzie zwrócenie się do stosownych organów o zgodę na przetransportowanie ciała do kraju. O pozwolenie na sprowadzenie zwłok zza granicy należy wystąpić do starosty powiatowego, który wydaje je w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym. Wniosek należy kierować do starosty powiatu, w którym zwłoki mają być pochowane. Następnie zgodę należy przedstawić polskiemu konsulowi, który wystawia wnioskującemu stosowne zaświadczenie.

Dokumenty wystawiane są niezwłocznie. Przepisy określają, że pozwolenie lub zaświadczenie musi być wydane nie później, niż 3 dni od wpłynięcia wniosku. O zgodę na przetransportowanie zwłok mogą zwrócić się uprawnione do tego osoby – zalicza się do nich małżonek zmarłego, krewni wstępni i zstępni, czy powinowaci. Wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie również wtedy, gdy o pozwolenie stara się osoba zobowiązująca się dobrowolnie do sprowadzenia ciała na terytorium Polski.

Wymogi wobec środka transportu do przewozu zwłok

Wybierając firmę świadczącą usługi sprowadzania zwłok należy mieć pewność, że dysponuje ona środkami transportu przystosowanymi do obowiązujących przepisów. Pojazdy muszą spełniać szereg wymagań technicznych i sanitarnych, do których zalicza się:

  • oznakowanie wskazujące na przeznaczenie pojazdu,
  • odizolowanie miejsca kierowcy od kabiny ze zwłokami,
  • zabezpieczenie trumny lub pojemnika ze zwłokami przed przesuwaniem,
  • miejsce na środki dezynfekujące i sprzęt myjący,
  • brak miejsc siedzących w kabinie ze zwłokami,
  • zarejestrowanie jako pojazd specjalny.

Zwykle współpraca z firmą organizującą międzynarodowy transport zwłok przebiega z odciążeniem rodziny zmarłego. Jej pracownicy przejmują większość obowiązków, jakie należy wypełnić przed przewiezieniem ciała przez granicę. Bliscy osoby zmarłej nie muszą martwić się o uzyskanie pozwoleń na transport zwłok, wystawienie aktu zgonu, czy przygotowanie ciała do przewozu. Usługi są często wyceniane indywidualne, w granicach ustalonego cennika.

Sprowadzenie ciała zmarłego z zagranicy wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. Ważna będzie zgoda starosty powiatowego oraz zaświadczenie wystawione przez konsula. O pomoc w przetransportowaniu zwłok należy zwrócić się do specjalistycznej firmy.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

licencja transportowa

Czy można pożyczyć licencję transportową?...

Legalne wykonywanie usług przewoźnika drogowego wymaga szeregu...

Jak odebrać dodatkową kasę za szkodę OC/AC?...

Miałeś szkodę na pojeździe? Jeśli od dnia jej powstania nie minęły jes...
pozwy banków przeciwko frankowiczom

Pozwy banków przeciwko frankowiczom – j...

Kredyt frankowy był dla wielu naszych rodaków jedyną możliwością na to...
odwrócona hipoteka

Czy wiesz jakie są korzyści płynące z odwróco...

Odwrócona hipoteka umożliwia otrzymywanie comiesięcznego świadczenia w...