• Menu

  Nowa energia w ocenie samorządów

  W tegorocznym rankingu przeprowadzonym przez Związek Powiatów Polskich szczególny nacisk, jako novum, organizatorzy położyli na energię odnawialną, za którą można było otrzymać aż 1/5 wszystkich możliwych do uzyskania punktów

  Jak co roku jury, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. Wśród laureatów znaleźli się „weterani”, tacy jak powiat kielecki czy gmina Chełmiec, a także mniej doświadczeni w rankingowych „bojach”. – Kiedy rozmawia się z kolegami starostami, wójtami czy burmistrzami, to można usłyszeć, że raz zdobyty tytuł motywuje do dalszych działań. A zyskać można honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd” oraz „Super Powiat” i „Super Gmina” – dla tych najlepszych z najlepszych, mających największy procentowy udział w realizacji kategorii zawartych w Rankingu. To podejście bardzo cieszy, zwłaszcza że celem konkursu jest poprawa życia społeczeństwa – powiedział w rozmowie z naszym magazynem Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.

  Jednostki zostały podzielone na sześć grup: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Uczestnicy oceniani są według blisko 100 kryteriów powiązanych w jedenaście kategorii tematycznych, tj.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz sportu i kultury, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz realizacja działań promocyjnych.

  Kryteria na 60.000 punktów

  Do wygrania Rankingu trzeba było zdobyć ok. 60.000 punktów, Jedną z podstawowych kategorii stanowiła ocena pozyskiwania środków z funduszy krajowych oraz zewnętrznych (ten obszar „szacowano” aż na ¼  wszystkich punktów w Rankingu). W tym roku, jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, dodatkowo doszło zwiększenie limitu za punktację energii odnawialnej. Miało  duże znaczenie w końcowym rozdziale miejsc w Rankingu. Stanowiło bowiem około 1/5 całości punktów, czyli do 12.000 punktów. Pozostałe kategorie w mniejszym stopniu wpływały na wyniki końcowe, co niektórym samorządom utrudniło drogę do zwycięstwa.

  – Przyjęte kategorie pozwalają na obiektywną i wielopłaszczyznową ocenę JST. Część kryteriów dotyczy jedynie danego urzędu, część  jednostek organizacyjnych, a inne – także podmiotów zlokalizowanych na terenie danej jednostki. Na wynik wpływają również sami mieszkańcy, zgłaszając zrealizowane przez siebie instalacje odnawialnych źródeł energii. Wszystkie zgłoszenia poddawane są szczegółowej, regulaminowej weryfikacji, a następnie kierowane do oceny eksperckiej specjalistów Związku Powiatów Polskich. Kryteria są przejrzyste, wyniki jawne, a udział w rankingu darmowy. Czego można chcieć więcej? – chwali Ludwik Węgrzyn.

  Bezpłatnie i dobrowolnie

  Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu „Dobry Polski Samorząd”. Warto wiedzieć, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP.

  Ranking trwa przez cały rok, a kolejność w zestawieniu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. W ramach Rankingu samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie „Super Powiat/Super Gmina”, jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych, co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu.

  Dyplomy w maju

  Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów i nagród odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbędzie się 11–12 maja br. w Kołobrzegu. Wtedy też organizatorzy wręczą laureatom nagrody za udział w Rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców. Zjazd zostanie poprzedzony posiedzeniem zarządu Związku Powiatów Polskich oraz funkcjonującej pod jego auspicjami Komisji Rewizyjnej. Wszyscy laureaci będą mieli możliwość wzięcia udziału w obradach plenarnych, zaplanowanych w Hotelu Aquarius & Spa w Kołobrzegu.

  Przykładowe działania laureatów przedstawiamy na kolejnych stronach Magazynu Gospodarczego Fakty. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

  Zwycięzcy Rankingu Powiatów i Gmin 2016

  Powiaty do 60 tys. mieszkańców:

  1. Powiat Augustowski – honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2016”
  2. Powiat Przasnyski
  3. Powiat Gołdapski
  4. Powiat Świdwiński
  5. Powiat Bielski (podlaskie)
  6. Powiat Ostrzeszowski
  7. Powiat Lubański
  8. Powiat Suwalski
  9. Powiat Elbląski i Powiat Hajnowski (ex aequo)
  10. Powiat Drawski

  Powiaty do 120 tys. mieszkańców:

  1. Powiat Jędrzejowski – honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2016”
  2. Powiat Tomaszowski (lubelskie)
  3. Powiat Słupski
  4. Powiat Piotrkowski
  5. Powiat Ostródzki
  6. Powiat Lubartowski
  7. Powiat Kwidzyński
  8. Powiat Świecki
  9. Powiat Chojnicki
  10. Powiat Krasnostawski
  11. Powiat Zielonogórski
  12. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
  13. Powiat Toruński
  14. Powiat Tomaszowski (łódzkie)
  15. Powiat Szczecinecki

  Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców:

  1. Powiat Kielecki – honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2016”
  2. Powiat Cieszyński
  3. Powiat Kartuski
  4. Powiat Myślenicki
  5. Powiat Poznański
  6. Powiat Wodzisławski
  7. Powiat Bielski (śląskie)
  8. Powiat Starogardzki
  9. Powiat Krakowski
  10. Powiat Zawierciański

  Miasta na prawach powiatu:

  1. Rzeszów – honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2016”
  2. Nowy Sącz
  3. Legnica
  4. Krosno
  5. Dąbrowa Górnicza
  6. Zabrze
  7. Chełm
  8. Piotrków Trybunalski
  9. Słupsk
  10. Tarnów

  Gminy miejskie i miejsko-wiejskie:

  1. Biłgoraj – honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2016”
  2. Płońsk
  3. Bolesławiec
  4. Barcin
  5. Czechowice-Dziedzice
  6. Stronie Śląskie
  7. Polanica-Zdrój
  8. Sochaczew
  9. Siewierz
  10. Dąbrowa Tarnowska

  Gminy wiejskie:

  1. Chełmiec – honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2016”
  2. Kobylnica
  3. Wielka Wieś
  4. Postomino
  5. Ruda-Huta
  6. Gołcza
  7. Ustka
  8. Korzenna
  9. Limanowa
  10. Zabierzów

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane