logo
logo
logo
logo
bez prawa jazdy

Jazda bez uprawnień czyli czym można jeździć w Polsce bez prawa jazdy?
Opublikowano: 29 stycznia 2016

bez prawa jazdyJazda bez prawa jazdy? To na pewno niemożliwe – pomyślą kierowcy, którzy doskonale wiedzą, ile razy sami zdawali egzamin, aby otrzymać uprawnienia do kierowania samochodem osobowym.

Tymczasem posiadanie formalnego dokumentu nie w każdym przypadku jest konieczne, a jeśli poczytać fora internetowe – część kierowców wręcz się chwali tym, że zawodowo prowadzą samochód bez posiadania uprawnień.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie pojazdy wymagają posiadania odpowiednich dokumentów.

Jednym z podstawowych pojazdów, co prawda dwukołowych, który nie wymaga od osoby dorosłej posiadania prawa jazdy, jest rower. Podobnie osoba, która ukończyła 18 rok życia bez prawa jazdy może prowadzić motorower. W tym przypadku należy uwzględnić pewien paradoks – motorowerem może także jeździć osoba, która ma więcej niż 13 lat i jednocześnie zdała egzamin na kartę motorowerową. U osób dorosłych ten wymóg jest zniesiony.

Nie wymaga się również posiadania prawa jazdy od osób poruszających się meleksami czy wózkami elektrycznymi jednak z zastrzeżeniem, że poruszanie się takimi pojazdami wymaga posiadania innego rodzaju uprawnień.

POLECAMY: Nowe zasady redukowania punktów karnych – 2018 

Podobnie rzecz się ma z quadami. Tutaj przede wszystkim należy pamiętać o tym, że quady nie mogą się poruszać po tradycyjnych drogach. Dodatkowo osoba, która chce nimi jeździć np. po drogach leśnych, musi mieć specjalny rodzaj dokumentu – prawo jazdy AM.

Można również zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B1. Taki dokument uprawnia do kierowania quadami, ale również lekkimi pojazdami czterokołowymi o masie do 550 kg w przypadku przewozu rzeczy (lub do 400 kg w przypadku przewozu osób). Wspomniane pojazdy jeszcze kilka lat temu reklamowane były jako lekkie pojazdy przeznaczone do jazdy miejskiej, zwykle dwuosobowe, jednak stosunkowo drogie w porównaniu z tradycyjnymi samochodami osobowymi.

Kto może być posiadaczem prawa jazdy kategorii B1? Osoba, która ukończyła 16 lat i uzyskała zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Posiadacz takiego dokumentu w przyszłości może uzyskać dokument kategorii B bez konieczności przechodzenia całego szkolenia.

Najszerszy zakres uprawnień do kierowania posiadają właściciele prawa jazdy kategorii B. Mogą oni kierować samochodami osobowymi i ciężarowymi o masie do 3,5 tony, samochodami osobowymi z lekką przyczepą o masie całkowitej do 4,25 tony, mikrobusami do 9 miejsc siedzących, pojazdami wolnobieżnymi i ciągnikami rolniczymi, wszystkimi pojazdami, które obejmuje kategoria AM oraz motocyklami o pojemności silnika do 125 cm sześciennych, o ile posiadają dokument kategorii B od co najmniej 3 lat. Ten rodzaj dokumentu wydawany jest osobom dorosłym.

Dopóki posłowie nie przegłosują zmian w kodeksie drogowym, jazda bez uprawnień może się skończyć co najwyżej mandatem. I tak jeśli kierujący pojazdem nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem – zapłaci mandat w wysokości 500 zł, z kolei posiadanie uprawnień, które nie pozwalają na kierowanie danym rodzajem pojazdu, to mandat w wysokości 300 zł.

W nowelizacji przepisów kara za brak dokumentów miała być wyższa, z kolei zniesiony miał być również podział na brak dokumentu i brak kategorii (czyli de facto uprawnień) do kierowania danym rodzajem pojazdu. Jeśli kierujący zostanie złapany przez policję po raz kolejny bez posiadania odpowiedniego dokumentu, wówczas sprawa może zostać skierowana do sądu, gdzie kierujący może otrzymać zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Decydując się na wykroczenie w postaci jazdy bez posiadania odpowiedniego dokumentu warto pamiętać chyba o najbardziej dotkliwym aspekcie. Jeśli kierujący pojazdem nie posiadana odpowiedniego dokumentu, uprawniającego do kierowania pojazdem mechanicznym, a jednocześnie spowoduje wypadek, wówczas pokrywa finansowo wszelkie szkody.

W praktyce oznacza to, że posiadane OC na pojazd przestaje działać, a kierujący jest odpowiedzialny za naprawy pojazdów pozostałych uczestników wypadku oraz zadośćuczynienie wypłacane osobom, także pieszym poszkodowanym w kolizji.

Do kierowania pojazdami nie uprawniają także dokumenty, będące poświadczeniem terminu egzaminu. Jeśli w czasie rutynowej kontroli drogowej kierujący przedstawi takie zaświadczenie, można się spodziewać opóźnienia w wydaniu wymarzonego dokumentu po pozytywnie zdanym egzaminie nawet o kilkanaście miesięcy.

 

 

3 sposoby na pozbycie się punktów karnych

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 25 komentarzy
 • Szycowski Janusz pisze:

  Ludzie w wieku po 50 roku zycia ktorzy maja prawa jazdy (np.A lub T ,ja tak mam) powinni miec dozwolone jezdzic samochodami o masie 550 kg. Mlodzi nie.

 • Traktujmy sie rowno pisze:

  A starsi to co przyzwolenie na wszystko nie jest tak moim zdaniem po 60 roku zycia powinno byc tak ze prawojazdy kazdego rodzaju powinny byc kontrolowane co 5 lat max tak jak i osobt gdyz wiekszosc ma schorzenia roznego typu i jezdza po drogach sprawiajac zagrozenie dla siebie i innych uzytkownikow szlak mnie trafia jak widze dziadka ktory ledwo sie porusza ledwo widzi i kieruje wiadomo ze w starszym wieku nie ma juz tego sprytu szybkej reakcji oraz wolniej sie porusza i nie zgodze soe z tym ze wszyscy mlodzi sa zlymi kierowcami owszem zdarzaja sie ale tak samo u starych kierowcow nie rozumie jak zawodowy kierowca moze jezdzic narombany mlody jeszcze siano w glowie ale stary to musi juz miec pustke totalna wiec nie dzielmy kierowcow na starych mlodych bo to i to kierowca i w kazdym przypadku zdazaja sie glupstwa popelniac ja sam bym chcial byc badany i sprawdzany po 60 czy nawet 50 czy nadaje sie do prowadzenia bo po co mam krzywde zrobic sobie a w szczegolnosci innym osoby ktore maja prawojazsy na czas nie okreslony i so w starczym wieku sami powinni wiedziec kiedy przestac a nie pchaja sie na ulice i lamia przepisy bo soe boja jechac ale jada bo maja emeryture i stac ich na auto wiec pomyslmy czasem o innych nie tylko o sobie o swojej wygodzie bo bezpieczenstwa w takim przypadku nie ma Panie januszu dlaczego modzi nie a pan tak bo uwaza pan sie za lepszego kierowce motorem czy ciagnikiem ja tez poyrafie jezdzic i nie mam na to prawa jazdy i mysli pan ze czterokolowcem lepiej bedzie pan jezdzil watpie w to ale to pana zdanie Nie mam nic do starszych ale zachowijcie sie tak jak wymagacoe tego od mlodych a nie myslicie ze jak juz starsi jestescie to wam wolno wszystko mylicie sie kultura i szacunek obowiazuje wszystkich

 • gościu pisze:

  Nawet jeżeli czymś można jeździć, to po co, skoro można na przykład wejść na clubcard com pl i kupić sobie kolekcjonerską wersję prawa jazdy, tak jakby co 🙂 Od siebie mogę dodać, że wygląda super. Jak prawdziwe! :p

 • XDsweater pisze:

  Na fastidcard com kupicie świetnej jakości kolekcjonerki. Już nie raz używałem jak normalnych dokumentów 😛

 • Damian lat 48 pisze:

  Mam sąsiada kierowce zawodowego ma 90 lat a śmiga autem że mu nie dotrzymuje kroku.
  Umiejętność jazdy zależy od doświadczenia i umiejętności wiek jest mało istotny.

 • Paweł SEKUŁA pisze:

  Czy to aktualne w 2017

 • Ryszard pisze:

  Nie zgadzam z niektórymi
  jak się ma do tych wywodów pojęcie pojazdu do 350 kg [traktowanych w przepisach] jako motorowery [na które osoba mająca ukończone 18 lat przed 13 stycznia 2013]nie potrzebuje ŻADNEGO zezwolenia,właśnie wtedy zostalo tak określone czyli reasumując Pan który pytał o siostrę że jest własnie w takiej sytuacji otrzymal od jakiegoś głupola odpowiedź że musi On zdawać coś tam __ otóż wedlug nowego zapisu który pozwala tym [starszym] jak wyzej __nie musi zdawac niczego ,jesli pojazd który chce zakupić spełnia wymogi MOTOROWERU i wszystkie komentarze inne dla takij sytucji są fałszywe i nieprzemyslane tylko jedno pytnie: czy tzw obudowane czterkołowce lekkie są motorwerami czy nie
  I całkowicie nie zgadzam z twierdzeniami że tzw”podeszły wiek” musi mieć wpływ na mozliwoci danej osoby np. Proponuję aby dla osobb po 65 jesli spowodują cięższą kolizję nakazywac badania nie można wszystkich kłaść do jednego worka

 • Stanisław pisze:

  Posiadam pojazd 340 kg , jestem w wiek 60 lat, poj, 400 cm. Zostałem zatrzymany przez Straż Graniczną,
  funkcjonariusz stwierdził że nie mam uprawnień do prowadzenie wymienionego pojazdu, rejestracja i ubezpieczenie miałem. Pojazd musiał być przewieziony lawetą bo nie pozwolono mi się nim poruszać. Mandatu nie przyjąłem, sprawę skierowano na drogę postępowania sądowego. Widzę że każdy ma swoją interpretację przepisów.
  Strażnik stwierdził że służby między innymi policja powinna zgłosić się do nich na przeszkolenie.
  I co w takim przypadku mam robić?

 • Igor pisze:

  Moim zdaniem wszystkie te Smarty dwu osobowe powinni byc na kat A, to pojazdy jak motocykle tylko tyle ze zdachem

 • Igor pisze:

  Wszystkie pojazdy o masie nie przekraczajacej 550kg sa bez prawa jazdy,wiec dlaczego 700cm nie mozna prowadzic pojazdu na kategorie A. Kierowcy powyzej 10 lat praktyki w prowadzeniu pojazdow kategori A powinni miec prawo do prowadzenia pojazdow do 750cm o masie 650 kg i do 65 koni mechanicznych,dopiero by byla sprawiedliwosc w kodeksie prawnym.

 • Mariusz pisze:

  Witam….mam pytanko ….jeśli ukończyłem 18 lat przed wejściem ustawy z 2013r. To czy mogę prowadzić lekki czterokolowy pojazd posiadając tylko sam dowód?

 • Jadwiga pisze:

  Im więcej czytam tych interpretacji tym mniej wiem ;/ . proszę o pomoc. Mam 55 lat( czyli ukończyłam 18 lat przed wejściem ustawy), nigdy nie posiadałam karty motorowerowej (jedynie rowerową) , czy mogę prowadzić pojazd do 50 cm3, do 350 kg, do 45 km/h i 4 KM TYLKO NA DOWÓD OSOBISTY – nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpiszą ” czterokołowiec lekki” lub „inny pojazd”?? proszę o rozjaśnienie 🙂

 • krzemiński pisze:

  Witam zostałem zatrzymany przez policje sam aixam 400 do kg 350 poj 400 samochòd jest bez prawa jazdy ze mozna jezdzic na dowòd osobisty a policja sądzi ze trzeba prawo jazdy czy moze mi ktos pomòc i wytumaczyc co mam robic i gdzie isc zeby normalnie jezdzic czekam na wiadomosc

 • Ciekawy pisze:

  Czy na pojazd z silnikiem 50 potrzebne sa jakieś uprawnienia?
  Mam w sensie takid coś jak np: Drift trike z silnikiem.

 • Ja pisze:

  Auta bez prawka można podzielić na dwa podstawowe typy: samochody lekkie do 350 kilogramów (można prowadzić na kartę motorowerową) i ciężkie do 550 kilogramów (obowiązuje na nie prawo jazdy kategorii B1). Są to między innymi samochody Smart oraz Aixam.

 • Marycell pisze:

  bez prawa jazdy można jeżdzić motorowerem – a on wg kodeksu jest jednośladem, bądź trójkołowcem. Nie ma w kodeksie czegoś takiego jak motorower na 4 kołach.

 • Tadeusz pisze:

  Czytam to, to wszystko co piszą moim zdaniem jest postawione na głowie, a jaka wielka róznica między typowym normalnym autem osobowym, a takim minipojazdem, szerokosć jaką zajmuje na drodze podobna,wolno się porusza, to zawalidroga, wszystkie przepisy odnosnie ruchu drogowego trzeba znać, więc niby dlaczego bez prawa jazdy ?

 • Kw pisze:

  Uwazam ze oprocz rowera na pozostale pojazdy wymagane sa uprawnienia w postaci kat AM lubB1.Znam przypadek ze osoba ktora miala zatrzymane prawo jazdy kupila i jezdzila pojazdem na ktory nie potrzebne jest prawo jazdy ale po wypadku okazalo się ze jest potrzebne iwtedy wystapil problem dlatego takie gdybanie jest zbedne bo przepisy to określają.

 • danpach pisze:

  gadacie same głupoty moim zdaniem wszyscy kierowcy bez względu na wiek powinni co 5 lat przechodzić badania lekarskie na prawa jazdy kat b czy też zawodowi kierowcy i podejrzewam że co najmniej 50% kierowców straciło by uprawnienia

 • jola pisze:

  Przede wszystkim powinno się skończyć to chamskie na żywca naciąganie na jazdy i na kolejne egzaminy. Nie sądzę, żeby w jakimkolwiek innym kraju zrobienie prawa jazdy było tak trudne i kosztowne, jak w Polsce.

 • radek pisze:

  Silnik: 125cm3, czterosuwowy, chłodzony powietrzem
  Moc: 9km SKUTER 49CM3 ZIPP QUANTUM RC 4T 2018 czy mogę jezdzic tylko na dowód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

zmiany w prawie jazdy

Zmiany w prawie jazdy 2019 – czego należy się...

Nowelizacje ustaw dotyczących prawa jazdy zwykle interesują najbardzie...
czym jeździć bez prawa jazdy

Czym jeździć gdy stracisz prawo jazdy?...

Utrata prawa jazdy to konsekwencja zbyt brawurowej jazdy, prze...
redukowanie punktów karnych

Koniec z redukowaniem punktów na szybkim szko...

Od 4 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy, o których konieczn...