logo
logo
logo
logo
zmiany w prawie jazdy

Zmiany w prawie jazdy 2019 – czego należy się spodziewać?
Opublikowano: 21 października 2019

Nowelizacje ustaw dotyczących prawa jazdy zwykle interesują najbardziej obecnych i przyszłych kursantów. Tym razem jest jednak nieco inaczej. Zmiany obejmą wszystkich – kursantów przygotowujących się do testu na prawo jazdy, egzaminatorów, jak również tych, którzy posiadają obowiązujący bezterminowo dokument prawa jazdy. Część zmian już weszła w życie (od 1 lipca 2019 r.), a ich pełna realizacja obowiązywać będzie z początkiem nowego roku. Pozostałe zmiany będą bardziej rozciągnięte w czasie. Czego dotyczą tegoroczne zmiany w prawie jazdy?

zmiany w prawie jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy kat. B

Nowelizacja przepisów odnoszących się do egzaminów na prawo jazdy obejmuje przede wszystkim kwestie organizacyjne związane z egzaminowaniem kursantów. Wprowadzono przede wszystkim ograniczenie maksymalnej liczby egzaminów w ciągu jednego dnia. Egzaminator będzie więc mógł przeprowadzić do 8 testów każdego dnia, przy czym nie więcej niż jeden egzamin w ciągu godziny. Ma to spowodować spokojniejszą i bardziej obiektywną ocenę umiejętności zdającego. Co więcej, egzaminy mają mieć wyznaczane dokładne godziny ich przeprowadzania. Zmiana ta ma z kolei zredukować stres zdających związany z długim czasem oczekiwania na egzamin w ośrodku. Dodatkowo, osoby egzaminujące zwolnione zostały z obowiązku przybijania pieczątki na dokumentach – od teraz wystarczy jedynie wpisanie imienia i nazwiska oraz numeru uprawnień.

Nowe zasady obowiązują co prawda już od 1 lipca 2019 roku, jednak zmiany organizacyjne w WORD-ach są na tyle duże, że na ich pełne wprowadzenie wydłużono czas do początku 2020 roku.

Obowiązkowa wymiana dokumentów

Jak wspomnieliśmy, zmiany w prawie nie dotyczą jednak tylko kursantów i egzaminatorów. Każdy, kto posiada bezterminowe prawo jazdy (wydane przed 2015 rokiem, z wyłączeniem osób, które ze względów np. zdrowotnych otrzymały już wcześniej terminowe dokumenty) będzie zobligowany do wymiany dokumentu na taki z 15-letnim terminem ważności. Na wymianę dokumentów każdy z nas będzie miał kilka lat, gdyż pełna realizacja planu zostanie rozłożona w czasie. W praktyce ustawodawcy zaplanowali wymianę bezterminowych praw jazdy na lata 2028-2033. Po wymianie będziemy posiadaczami nowej wersji prawa jazdy (obowiązującej od 4 marca 2019 roku – wariant bez widniejącego na dokumencie adresu zamieszkania posiadacza), zaś ważność dokumentu będzie obejmować okres 15 lat. Po upływie tego czasu będą czekać nas kolejne badania lekarskie i konieczność następnej wymiany dokumentu.

Przy okazji zmieniających się przepisów i wymiany dokumentu na nowy, warto również zastanowić się nad zapisaniem się na jazdy doszkalające. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy mieliśmy dłuższą przerwę w regularnym prowadzeniu auta. Jazdy doszkalające w takich instytucjach jak Szkoła jazdy Gazelka na Odlewniczej w Warszawie nie tylko są przeprowadzane w przyjaznej atmosferze, ale również pozwolą bez stresu przypomnieć sobie i przećwiczyć na nowo wszystkie manewry na drodze.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wodór

Czy wodór jest rozwiązaniem wszystkich proble...

Wielu specjalistów z zakresu energetyki uznaje wodór za paliwo przyszł...
Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych

Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatki...

Fotowoltaika, pomimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozlicz...
Naprawa szyby samochodowej

Naprawa szyby samochodowej – Wrocław i okolic...

Naprawa szyby wbrew pozorom jest niezwykle skomplikowana i niemożliwa...
Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu...

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem ni...