• Menu

  3 sposoby na pozbycie się punktów karnych

  punkty karne Kierowcy dostają punkty karne za popełnienie różnych wykroczeń drogowych. Punkty karne za prędkość są jednak szczególnie dokuczliwe, gdyż jednorazowo można dostać ich aż dziesięć.

  Limit punktów karnych wynosi w tym momencie 24 i nie jest zbyt trudny do osiągnięcia. Jak sprawdzić ilość punktów karnych? Jak się ich pozbyć?

  Kiedy może zostać odebrane prawo jazdy?

  W chwili obecnej kierowca może utracić prawo jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Jest to zgodne z artykułem 135 Kodeksu o ruchu drogowym. Aby odzyskać prawo jazdy, należy ponownie przystąpić do egzaminu państwowego i zaliczyć go z wynikiem pozytywnym. Od roku 2017 planowane są jednak zmiany w tym zakresie. Nowelizacja ustawy ma zmienić te zasady. Zatrzymanie uprawnień kierowcy nastąpi w sytuacji gdy kierowca przekroczy liczbę 24 punktów karnych za przestępstwa i naruszenia drogowe w okresie 5 lat od wydania stosownego skierowana na kurs reedukacyjny.

  Redukcja punktów karnych poprzez kurs

  Do końca 2016 roku punktów karnych można pozbyć się poprzez stosowny kurs. Trzeba jedynie wziąć udział w szkoleniu. Prawo do tego mają kierowcy o stażu dłuższym niż rok, których obowiązuje limit 24 punktów karnych. Muszą oni mieć na swoim koncie więcej niż 6, ale mniej niż 24 punkty karne. Tego typu szkolenie można wykonać raz na 6 miesięcy.

  Przepisy te są ważne do 21 grudnia 2016 roku. Później kierowcy nie będą mogli pozbyć się punktów w ten sposób. Po przekroczeniu limitu będą oni automatycznie kierowani na tzw. kurs redukujący, o którym mowa w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. W przypadku osób kierujących pojazdami lub tramwajami na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie wysyłał starosta na mocy decyzji administracyjnej.

  Tego typu szkolenia będą prowadzone przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchy Drogowego w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych. Będą podczas nich poruszane tematy związane z wypadkami drogowymi i ich skutkami, czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo na drogach oraz także aspekty psychologiczne kierowania pojazdem i uczestniczenia w ruchu drogowym.

  Sprzedaż punktów karnych, czyli sposoby nie do końca legalne

  Punktów karnych można się także pozbyć w sposób nie do końca zgodny z prawem. Na wielu portalach i forach internetowych nie brak ogłoszeń dotyczących kupna i sprzedaży punktów karnych. Wiele osób jest gotowych przyjąć na siebie nawet 22 punkty w cenie około 100 złotych za 1 punkt. Jest to możliwe jedynie w przypadku wykroczeń stwierdzonych przez fotoradary. Zdjęcia przez nie wykonywane są wielokrotnie niewyraźne i zamazane, zawsze więc można stwierdzić, że za kierownicą siedział w danej chwili ktoś inny.

  Często kierowcy dodatkowo ubezpieczają się i wybierają do transakcji osoby podobne pod względem wzrostu czy postury. Nie jest to legalne, ale oszustwo rzadko wychodzi na jaw. Innym rozwiązaniem jest zmiana obywatelstwa na inne niż polskie – np. niemieckie czy ukraińskie. Polskie punkty karne nie obowiązują bowiem obcokrajowców, oni za przestępstwa i wykroczenia drogowe karani są jedynie mandatem w różnej wysokości. Jednak sposób ten jest o wiele bardziej skomplikowany.

  Jazda zgodnie z przepisami

  Najprostszą i najskuteczniejszą z kolei drogą do zmniejszenia liczby punktów karnych jest z kolei jazda zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi. Już po okresie jednego roku naliczone dotychczas punkty karne się kasują i kierowca znowu ma tzw. czyste konto.

  Artykuł pod redakcja serwisu o punktach karnych – punktykarne.net.pl

  2 odpowiedzi na “3 sposoby na pozbycie się punktów karnych”

  1. Mariusz_Kotecki pisze:

   Nie zrezygnują z płatnego pozbycia się punktów.
   Przecież zarabiają 2 razy, najpierw mandat i punkty a potem kasa za likwidacja tych punktów. Czysty zysk. A Dobra zmiana nie pozwoli na stratę tych zysków

  2. wiem pisze:

   Ileż to nienawiści i agresji wylewa się na Dobrą Zmianę. Prawo i Sprawiedliwość kocha wszystkich ludzi, nie tylko Polki i Polaków, po prostu wszystkich. I zwierzątka też kocha.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane