• Menu

  Wyższe OC za punkty karne i mandaty – takie plany ma rząd

  Zgodnie z rządowymi planami, w najbliższej przyszłości, bo od 2022 r. kierowcy mieliby być nie tylko surowiej karani finansowo za wykroczenia drogowe, ale również musieliby przygotować się na wyższe składki ubezpieczeniowe z tego tytułu. Jakie skutki przyniesie ta przełomowa bądź co bądź zmiana? Szacuje się, że spowoduje droższe OC aż dla 2,5 milionów kierowców.

  Wyższe OC za punkty karne

  Rewolucyjna zmiana na horyzoncie

  Obecnie obowiązujące przepisy uzależniają wysokość obowiązkowej składki ubezpieczeniowej dla kierowców od wielu różnych zmiennych związanych zarówno z pojazdem, jak i jego właścicielem lub właścicielami, jednak brakuje wśród nich czynników odnoszących się do łamania kodeksu drogowego. Co prawda każda zgłoszona do towarzystwa szkoda spowodowana przez kierowcę przyczynia się do podwyżek, jednak nie dotyczy to mandatów ani punktów karnych, które nie wpływają na cenę OC. Zgodnie z rządowymi projektami zmian w kodeksie drogowym, już niedługo może to wyglądać inaczej.

  Procedowane przepisy zakładają, że kierowcy, którzy mają dużo punktów karnych, zapłacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie. Niekorzystny wpływ na wysokość składki będą miały także mandaty drogowe, z tytułu których nie przyznano punktów karnych. O ile nie zostanie wprowadzony żaden minimalny próg, poniżej którego punkty karne czy mandaty pozostają bez wpływu na cenę OC, już niedługo droższe ubezpieczenie może zapłacić nawet 2,5 mln polskich kierowców.

  Wyższe składki dla milionów kierowców

  Czy to oznacza, że kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie, będą mogli liczyć na niższa stawki? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystkie szczegóły wdrażanego projektu nie są jeszcze znane, ale sięgając pamięcią wstecz i pamiętając podobne zmiany w prawie, trudno się spodziewać obniżek. Można natomiast przypuszczać, że podwyżki dotkną każdego, z tym że w największym stopniu kierowców, którzy mają sporo punktów karnych i często otrzymują mandaty. Podobnie było, gdy usuwano z przepisów możliwość różnicowania składki ubezpieczeniowej w zależności od płci – wówczas stawki kobiet zrównały się z męskimi, które były znacznie większe. Obecnie, jak można się przekonać, wykonując samodzielnie wyliczenie OC w kalkulatorze na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, płeć nie ma żadnego wpływu na cenę polisy.

  O ile planowane zmiany przejdą pełną drogę legislacyjną i zostaną wprowadzone w życie, towarzystwa uzyskają dostęp do bazy danych, w której znajdują się informacje na temat punktów karnych i mandatów kierowców. Na tej podstawie firmy ubezpieczeniowe będą mogły uwzględnić je jako jeden z czynników kształtujących składkę na OC. W momencie, gdy kalkulacja składki się zakończy, towarzystwo będzie zobowiązane do usunięcia przetworzonych danych.

  Kompleksowe zmiany w prawie drogowym

  To jednak nie wszystkie zmiany, jakie rząd zamierza wprowadzić w pakiecie nowych przepisów drogowych. Powołując się na troskę o życie i zdrowie Polaków i walkę o bezpieczeństwo na drogach, rządzący przewidują wydłużenie czasu anulowania punktów karnych – obecnie znikają one po roku, podczas gdy w nowych przepisach okres ten ma wynosić 2 lata. Modyfikacji uleganie także maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać w ramach jednego wykroczenia – podczas gdy dzisiaj wynosi ona 10, rządowy projekt przewiduje podwyższenie limitu o 50%, czyli do 15 punktów. Ciosem dla niejednego kierowcy może się okazać także zniesienie możliwości odbywania szkoleń, po ukończeniu których można anulować część lub całość punktów karnych.

  Mając na uwadze wszystkie opisane powyżej zmiany, tym bardziej warto pilnować aktualności własnej polisy, żeby w porę ją przedłużyć i nie otrzymać niepotrzebnie kary. A co w sytuacji, gdy zapomnisz zapłacić składki? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oplata-oc-po-terminie/

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane