• Menu

  Będzie więcej pieniędzy na cele wojskowe?

  Wojsko Polskie, w tle Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

  Wojsko Polskie, w tle Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Fot. KPRP

  – Gdyby sytuacja gospodarcza na to pozwoliła, powinniśmy wytężyć siły i podnosić wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2024 r., szybciej niż pierwotnie zaplanowaliśmy – oświadczył Prezydent RP Andrzej Duda podczas Wielkiej Defilady Niepodległości, która miała miejsce 15 sierpnia w Warszawie.

  Wielka Defilada Niepodległości przeszła ulicami Warszawy przy okazji Święta Wojska Polskiego. Przemaszerowało ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, przejechało prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie pojawiło się  ponad 100 samolotów i śmigłowców. Wydarzenie było podzielone na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. Na trasie tłumnie zgromadzili się warszawiacy i turyści.

  Dzisiaj chylimy czoła przed tamtymi bohaterami, chylimy czoła przed żyjącymi jeszcze weteranami II wojny światowej, którzy są tutaj z nami dzisiaj. Chylimy czoła przed obrońcami ojczyzny. Chylimy czoła przed wszystkimi tymi, którzy z bronią walczyli o wolność, o niepodległość, o to byśmy mogli żyć w naszym suwerennym, niepodległym kraju Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Prezydent podczas wystąpienia przez rozpoczęciem Defilady Niepodległości z okazji Święta Wojska Polskiego.

  Podkreślił, że jest to wielki etos, który przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj jest on etosem polskich żołnierzy, którzy tak jak od stuleci, służą Rzeczypospolitej Polskiej, służą naszemu bezpieczeństwu i są w każdej chwili gotowi do obrony Rzeczypospolitej – zaznaczył Andrzej Duda.

  Prezydent, zwracając się do żołnierzy, powiedział: My, Polacy jesteśmy z was, naszych obrońców, naszych żołnierzy niesłychanie dumni. Dziękujemy wam za to, że dzielnie stajecie w potrzebie  także w obronie innych, za wolność waszą, wtedy kiedy nasza jest bezpieczna. Dziękujemy wam za to z całego serca, dziękujemy wam i dziękujemy waszym najbliższym. 

  Dziękuję wam za waszą służbę, dziękuję wam za wasz trud, dziękuję wam za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za nasze bezpieczeństwo zwrócił się do żołnierzy Prezydent.

  W dniu Święta Wojska Polska życzę wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu z każdego waszego dnia służby, z każdej waszej misji. Życzę wam, żebyście czerpali ze swojej służby osobistą satysfakcję i życzę wam, aby rządzący w sposób odpowiedzialny zrealizowali swoje zobowiązania dla dobra Rzeczypospolitej i waszej służby dodał Prezydent.  

  Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby plany modernizacyjne zostały zrealizowane, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane podkreślił Prezydent. Jak ocenił, nasz kraj ma „wielką szansę na to, aby nasza sytuacja gospodarcza cały czas się poprawiała, aby Polska była państwem coraz bogatszym, aby nasz wzrost gospodarczy był coraz szybszy”. Prezydent podkreślił, że wzrost wydatków na obronność stanowi cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest palącą potrzebą.

  W tym roku, podczas centralnych obchodów największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wojskowa defilada porusza się po nowej trasie: po Wisłostradzie wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

  (KP/MK/PAP)

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane