• Menu

  Wzorowi pracodawcy docenieni

  IMG_7573Laureaci VIII edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którą objął honorowym patronatem obecny podczas uroczystości finałowej prezydent RP Andrzej Duda, odebrali certyfikaty.

  Zgodnie z przyjętymi założeniami konkursu certyfikaty przyznaje się zakładom pracy, które promują dobre praktyki w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, a zwłaszcza prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Zwycięzców wyłania komisja, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciel prezydenta RP, członek Rady Ochrony Pracy i przedstawiciel Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Ocena jest dokonywana z uwzględnieniem szeregu kryteriów ujętych w regulaminie, w szczególności takich aspektów, jak przestrzeganie prawa pracy, przestrzeganie prawa pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe, zawarty układ zbiorowy pracy, zatrudnienie pracowników na czas nieokreślony.

  Oprócz głowy państwa na ceremonii wręczenia certyfikatów najlepszym pracodawcom obecni byli także: minister Wojciech Kolarski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć oraz Zbigniew Żurek – zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.

  – Z wielką przyjemnością objąłem patronat honorowy nad kolejną edycją konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Duda, który wspomniał prezydenta Lecha Kaczyńskiego – patrona pierwszej edycji, która miała miejsce w 2008 roku, i zwolennika wolności zrzeszania się, a zarazem profesora prawa IMG_7497pracy, wykazującego zrozumienie dla wagi prawidłowych relacji między pracodawcą a pracownikiem. – Przede wszystkim doskonale rozumiał, jak istotna jest stabilność zatrudnienia, dająca poczucie bezpieczeństwa i zapewniająca byt rodzinie; jak ważna jest uczciwa, adekwatna do posiadanych kwalifikacji i zdolności praca, która daje poczucie godności i należnego miejsca w procesie rozwoju kraju – mówił prezydent z uznaniem. Podkreślił również, jak bliska była śp. Lechowi Kaczyńskiemu idea konkursu zaproponowanego przez NSZZ „Solidarność”. – Zawsze uważał, że siła gospodarki bierze się z ludzkiej pracy i to ona prowadzi do dobrobytu i powiększania majątku narodowego. Dlatego widział konieczność uporządkowania zasad stosunków pracy i przestrzegania ich przez pracodawców – uzasadniał prezydent Duda. Sam kontynuuje poparcie dla założeń konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, ponieważ jest świadomy roli pozytywnych relacji pracodawca–pracownik w budowaniu kapitału firm, urzędów i instytucji, które dzięki temu przyczyniają się do budowy dobrobytu kraju. Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę na duże znaczenie dialogu społecznego w kształtowaniu nowoczesnych relacji między pracodawcą a pracownikamIMG_7411i.

  W wystąpieniu prezydenta nie zabrakło również słów podziękowania dla związku zawodowego „Solidarność” – inicjatora konkursu i nagrody, do której nominują sami pracownicy. – Jest to nagroda zgodna z duchem solidarności. Dziękuję państwu za ideę i konsekwencję w promowaniu dobrych praktyk współpracy i nagradzania pracodawców za kreowanie partnerskich relacji w miejscu pracy – zwrócił się do przedstawicieli „Solidarności”.

  W tym roku w konkursie dyplomem nagrodzono 21 firm, które wyróżniają się pod względem realizowanej polityki kadrowej i wzorowo przestrzegają przepisów prawa pracy. Wśród nich znane i cenione w Polsce firmy i instytucje takie jak: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn Spółka Akcyjna w Kędzierzynie-Koźlu, Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. w Katowicach, Severstal Distribution Sp. z o.o. w Sosnowcu czy Uniwersytet Łódzki.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane