logo
logo
logo
logo
Monety okolicznościowe

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie
Opublikowano: 28 marca 2019

Zbieranie złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich i okolicznościowych to nie tylko ciekawe hobby, ale także coraz popularniejszy sposób inwestowania, szczególnie w dobie niepewności na rynkach finansowych.

Czym są takie monety i co warto wiedzieć, zanim się je kupi?

Czym są monety kolekcjonerskie i okolicznościowe?

Monety kolekcjonerskie wykonane są z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro oraz bite często dla uczczenia ważnych wydarzeń czy osób (tak zwana moneta okolicznościowa). W odróżnieniu od srebrnych i złotych monet bulionowych nie są jednak produktem czysto inwestycyjnym, którego wartość zależy wyłącznie od wagi i próby wykorzystanego kruszcu. Mają głównie wartość kolekcjonerską, są też trwałą pamiątką i oryginalnym prezentem. Rzecz jasna monety kolekcjonerskie mogą być również dobrą lokatą kapitału i intratną, długoterminową inwestycją.

W tym wypadku, do inwestowania potrzebna jest jednak podstawowa znajomość numizmatyki i rynku monet okolicznościowych, który rządzi się swoimi prawami. Oprócz kruszcu, na cenę monety wpływają bowiem czynniki związane z tak zwaną wartością kolekcjonerską monety, będącą wypadkową podaży i popytu. W tym wypadku liczy się rok emisjinakład monety (im mniejszy, tym większa wartość monety), jej wartości artystyczne oraz oczywiście popularność wśród kolekcjonerów (im większa, tym wyższa cena).

Co warto wiedzieć, decydując się na zakup monet?

Większość monet kolekcjonerskich posiada znak menniczy, czyli swoisty identyfikator, który określa producenta i potwierdza autentyczność monety. W przypadku złotówki jest to znak „mw” umieszczony pod nogą orła, nawiązujący do producenta: Mennicy Polskiej. Najlepsze mennice dodatkowo poświadczają autentyczność swoich produktów, szczególnie złotych monet, załączanymi do nich certyfikatami autentyczności. Kupując monetę okolicznościową, zwłaszcza z drugiej ręki, należy znać znak menniczy danej mennicy oraz wiedzieć, czy załącza ona certyfikat autentyczności.

Wartość monet kolekcjonerskich może też znacząco spaść przez uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania, także powstałe podczas czyszczenia monet. Z tego względu, przechowuje się je w specjalnych kapsułach ochronnych, które chronią monety przed uszkodzeniami, a także przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak słońce czy zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Pakowanie w kapsuły ochronne nie dotyczy jednak części monet, np. oksydowanych.

Zasad tworzenia kolekcji monet jest wiele, jednak w przypadku kupowania nowych emisji warto też kierować się własnymi zainteresowaniami oraz tym, jak moneta pasuje do posiadanych już zbiorów. Dobrym pomysłem może być też kompletowanie całych serii danego emitenta.

Rynek wtórny monet kolekcjonerskich i okolicznościowych

Starsze monety można kupić w wielu różnych miejscach. Wymaga to jednak większej wiedzy i doświadczenia (szczególnie gdy chodzi o monety historyczne), niż w przypadku nowych emisji. Niekiedy uda się trafić cenny okaz na targu staroci, w antykwariacie lub na aukcji w internecie. Ponieważ zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, warto zachować szczególną ostrożność i sprawdzić towar w obecności sprzedawcy.

Na rynku wtórnym często bowiem pojawiają się monety o niepotwierdzonej autentyczności lub w stanie gorszym, niż wynika z opisu zawartego w internetowej ofercie. Warto więc zweryfikować wirtualnego sprzedawcę jeszcze przed transakcją. Bezpieczniejsze sposoby to zakupy w uznanych sklepach numizmatycznych lub na specjalnych aukcjach numizmatycznych, na których wystawia się wyjątkowo cenne monety.

Gdzie kupować nowe monety kolekcjonerskie?

Nowe emisje monet okolicznościowych najlepiej kupować bezpośrednio od emitentów lub producentów. Przykładem może być Mennica Polska, która posiada obecnie w sprzedaży ponad 600 monet i numizmatów (sprawdź: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/katalog).

Mennica Polska produkuje monety kolekcjonerskie dla Narodowego Banku Polskiego, a także współpracuje z kilkunastoma zagranicznymi bankami centralnymi i emitentami. Warto podkreślić, że to obecnie jedna z trzech najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. O jakości wyrobów firmy świadczą także liczne prestiżowe nagrody w najważniejszych międzynarodowych konkursach branżowych, takich jak Coin of The Year Award czy Coin Constellation.

Materiał prasowy 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

złoto

Jak skutecznie inwestować w złoto?...

Inwestowanie jest trudną sztuką wyborów, ponieważ trzeba zadecydować,...
moneta olimpijska

Pamiątka z Tokio – unikalna moneta olimpijska...

Z okazji wielu ważnych wydarzeń, w tym także tych sportowych, emitowan...

Inwestycja w monety kolekcjonerskie – czy to...

W dzisiejszych czasach świat numizmatyczny to już nie tylko obiegowe d...