• Menu

  Inwestycja w monety kolekcjonerskie – czy to się opłaca?

  W dzisiejszych czasach świat numizmatyczny to już nie tylko obiegowe dwuzłotówki z wizerunkiem zamku, czy monety poświęcone papieżowi. XXI wiek dotarł również do numizmatyki wraz ze swoimi nowoczesnymi technologiami i tematami. Jak obecnie wyglądają monety kolekcjonerskie, co przedstawiają i ile kosztują? Dlaczego monety z wizerunkiem Wiedźmina są tak popularne?

  monety kolekcjonerskie

  Na czym polega inwestycja w monety kolekcjonerskie

  Współcześnie tradycja kolekcjonowania monet wciąż jest bardzo popularna i łączona z inwestowaniem. To symbioza interesującego tematu z wartościowym kruszcem. Zysk na monetach kolekcjonerskich i jego wielkość zależą od kilku czynników: rodzaju kruszcu, wielkości nakładu, tematu, designu, dodatków. Wartościowe współczesne monety kolekcjonerskie bite są z kruszcu najwyższej próby, czyli 999. Im niższy mają nakład, tym lepiej.

  Obecnie jednymi z najpopularniejszych monet kolekcjonerskich są monety z Wiedźminem. Nie ma się czemu dziwić – uniwersum stworzone przez Andrzeja Sapkowskiego podbiło światowe rynki, za sprawą oczywiście książek, ale również gier i serialu. Fani na całym świecie oczekują kolejnego sezonu na Netfliksie, a w przyszłości także 4 części gry komputerowej „Wiedźmin”. Nakład zeszłorocznych monet z Wiedźminem wyprzedał się całkowicie. W tym roku jest okazja załapać się na kolejną emisję.

  Jaka część monet drożeje? Ile można zyskać i w jakim czasie?

  Zdecydowana większość monet drożeje. Te, które nie drożeją, zwykle zostają na poziomie ceny emisyjnej. W związku z tym przy regularnym inwestowaniu w niskonakładowe monety kolekcjonerskie o ciekawym temacie zyski będą zauważalne. Zdarzają się sytuacje, że wzrost ceny można przewidzieć jeszcze przed emisją – kolekcjonerzy zapoznając się z wizerunkiem i parametrami monety rezerwują egzemplarze w przedsprzedaży. Tak dzieję się w przypadku wspomnianego już Wiedźmina. Cena pierwszej monety 2 oz w przedsprzedaży wynosiła 1399 zł. Po kilku miesiącach od wyprzedania nakładu, monety z rynku wtórnego sprzedawane są już za ok. 2000 zł. A popularność Wiedźmina na świecie będzie jeszcze rosnąć.

  Co również istotne – monety nie podlegają inflacji. To pomnażanie swojego majątku, myślenie o przyszłości, o zabezpieczeniu siebie, czy rodziny. W czasach, kiedy wartość pieniądza spada, lokaty mają wyjątkowo niskie oprocentowanie, a nieruchomości stoją puste, z uwagi na brak najemców, kolekcjonerski kruszec jest doskonałą inwestycją w przyszłość.

  monety kolekcjonerskie

  Dlaczego monety kolekcjonerskie kosztują więcej, niż sam kruszec?

  Rynek kolekcjonerski rządzi się swoimi prawami. Zawartość kruszcu nie jest tu jedynym wyznacznikiem ceny. Monety takie wybijane są w małych ilościach i uruchomienie sprzętu do stworzenia tak niewielkiego nakładu kosztuje, tak samo jak tworzenie matryc do wybicia danego wizerunku. Po wybiciu wszystkich monet z serii, matryce są niszczone lub archiwizowane i plombowane. Monety wydawane są w pięknych drewnianych pudełkach wraz z certyfikatem autentyczności i obwolutą – to również wpływa na cenę. Prawa autorskie do każdego tematu również wliczane są w koszt produkcji monety.

  Monety z Wiedźminem – o co tyle szumu?

  W 2019 roku, wraz z premierą serialu „Wiedźmin” na Netfliksie odbyła się premiera pierwszych na świecie monet kolekcjonerskich poświęconych właśnie Wiedźminowi. Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim zapoczątkowała serię, która będzie składać się z 8 emisji – co roku ukazywać się będzie emisja odpowiadająca kolejnej książce z sagi. Każda edycja monet składa się z dwóch rodzajów: monety dwuuncjowej (62,2 g) wybitej ze srebra, w nakładzie 2000 sztuk oraz z monety 1 kilogramowej również wybitej ze srebra, w nakładzie 200 sztuk.

  Fani z całego świata kolekcjonują najróżniejsze pamiątki i gadżety kolekcjonerskie związane z Wiedźminem. O wpływie Wiedźmina świadczą choćby popularne w serwisie YouTube filmiki, które instruują np. jak stworzyć własną kopię miecza Geralta. Zjawisk popkulturowych jest dużo więcej – linie ubrań inspirowanych Wiedźminem, portfele, figurki, zegarki i wiele innych. W maju 2015 roku wydano kolekcjonerską edycję gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” za 350 zł, które zawierała m.in. plastikową figurkę Wiedźmina. Edycja ta była limitowana i niewielu osobom udało się ją nabyć. Dzisiaj, sama figurka sprzedawana jest na aukcjach nawet za 800 zł.

  Oprócz popularnego tematu, ważne aspekty dotyczą oczywiście samej specyfikacji monet. Ich wykonawcą jest Mennica Polska. To kiedyś państwowe, a obecnie prywatne przedsiębiorstwo, należy do jednej z trzech najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie.

  Monety z Wiedźminem posiadają walutę wyrażoną w dolarach nowozelandzkich. W związku z tym są gwarantowane przez rząd w Nowej Zelandii, a także są legalnym środkiem płatniczym na wyspie Niue. Australia i Oceania (w tym oczywiście Nowa Zelandia) to numizmatyczni giganci.

  Warto zwrócić tutaj uwagę na jakość wykonania. Do produkcji monet wykorzystano srebro najwyższej próby 999, z którego wybito monetę dwuuncjową (62,2 g) oraz 1 kilogramową. Do ich stworzenia wykorzystano najnowocześniejszą technologię, która pozwoliła uzyskać perfekcyjne odwzorowanie szczegółów. Ultra wysoki relief ukazuje każdy, najdrobniejszy detal wizerunku monety. Każda emisja charakteryzuje się również wyjątkowymi dodatkami.

  Miecz Przeznaczenia, czyli druga emisja Wiedźmińskich monet

  W listopadzie tego roku rozpoczęła się przedsprzedaż drugiej emisji monet, które odpowiadają książce „Miecz Przeznaczenia”. Tak jak w przypadku pierwszej emisji, wydano monety w wersji 2 uncjowej oraz 1 kilogramowej. Nie minął nawet miesiąc, a już ponad połowa nakładu jest wyprzedana!

  Moneta 2 oz przedstawia scenę, która przez znawców tematu oraz fanów często opisywana jako jedna z najważniejszych w sadze o Wiedźminie. Ważną rolę odgrywa w niej kielich z wodą Brokilonu – właśnie dlatego został on umieszczony na samym środku rewersu. Aby podkreślić jego istotną rolę, wykonano go z ręcznie szlifowanego wielowarstwowego szkła 3D, w którym zatopiono płatki złota. Również miecz Geralta został poddany złoceniu, aby wyróżnić go ze srebrnego tła.

  Moneta znajduje się w drewnianym pudełku, które również zawiera element związany z Geraltem – wizerunek wilka (Geralt nazywany jest też Białym Wilkiem).

   

  Wersja 1 kilogramowa imponuje swoją wagą i średnicą, która wynosi aż 100 mm. Na rewersie znajduje się inna scena z książki autorstwa Sapkowskiego. Na większej monecie zastosowano technikę wysokiego reliefu na rewersie, jak i awersie monety. Sprawia to, że postacie wydają się wręcz wychodzić z monety. Dodatkami w tej wersji są dwa agaty imitujące słońce. Ta moneta również umieszczona jest w eleganckim drewnianym pudełku z symbolem wilka.

  Każda z monet posiada certyfikat autentyczności, dzięki czemu nabywca ma pewność, że zakupił oryginalny produkt o odpowiedniej numeracji.

  Rośnie rynek monet kolekcjonerskich

  Rynek monet kolekcjonerskich jest stale poszerzany o kolejne pomysły ich twórców. Współczesna technologia pozwala na coraz bardziej śmiałe i ciekawsze projekty, które ozdabiają wyszukane dodatki. Obecnie rynek ten przeżywa rozkwit – każdy znajdzie taką monetę, która będzie odpowiadać jego zainteresowaniom i estetyce.

  partner publikacji 

  Jedna odpowiedź do “Inwestycja w monety kolekcjonerskie – czy to się opłaca?”

  1. Dorotka Dus pisze:

   Tylko złoty kruszec – nie jakieś pseudo monety

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane