logo
logo
logo
logo
inwestycje alternatywne

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycje alternatywne?
Opublikowano: 28 maja 2023

Gdy wartość pieniądza coraz bardziej jest zagrożona ze względu na utrzymującą się przez długi czas wysoką inflację, wiele osób decyduje się na inwestowanie swoich środków, by zabezpieczyć je przed stratą lub osiągnąć pasywne zyski. Obok standardowych produktów sporą popularnością cieszą się obecnie inwestycje alternatywne.

Co można do nich zaliczyć oraz jakie są ich największe zalety i zagrożenia związane z taką formą inwestowania? O tym napiszemy poniżej.

Czym są inwestycje alternatywne?

Na wielu rynkach można znaleźć szeroki zakres produktów do inwestowania. Tak naprawdę podział na rozwiązania tradycyjne i alternatywne nie jest do końca jasny i ściśle określony z pomocą precyzyjnych definicji. Przyjęło się, że za inwestycje klasyczne uznaje się produkty typowo finansowe, powiązane z instrumentami z rynków finansowych (akcje, obligacje).

Z kolei produkty alternatywne dotyczą wielorakich rynków towarowych, których również można zdobyć produkty mogące dzięki różnicom kursów i cen przynieść w przyszłości konkretne korzyści finansowe.

W jakie produkty najlepiej inwestować?

Co może się zaliczać do inwestycyjnych produktów alternatywnych? Do tej grupy zaliczają się choćby:

 • nieruchomości,
 • kruszce,
 • kamienie szlachetne i biżuteria,
 • dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie,
 • grunty,
 • samochody,

W ostatnim czasie w obszarze inwestycji alternatywnych znalazły się także rynki kryptograficzne. Coraz więcej osób zajmuje się na przykład tradingiem kryptowalutowym, który potrafi generować zyski, jeśli posiada się wiedzę lub korzysta z pomocy brokerów bądź botów kryptograficznych, dostępnych choćby na: EazyBot.pl.

Zalety inwestycji alternatywny i zagrożenia dla inwestorów

Również w świecie inwestycji alternatywnych można osiągać zyski w krótszej lub nieco dłuższej perspektywie czasowej – wszystko zależy od wybranego rynku i potrzeb inwestycyjnych. Co więcej wiele przestrzeni pozwala uzyskać naprawdę dobre stopy zwrotu, jeśli tylko trafi się w odpowiedni moment.

Należy jednak pamiętać, że o ile inwestycje tego typu potrafią zabezpieczyć i pomnożyć środki, wciąż jednak w licznych przypadkach mogą wiązać się z obniżoną płynnością (co dotyczy zwłaszcza fizycznych przedmiotów, a nie np. kryptowalut). Najczęściej też trzeba wykazać się konkretną wiedzą i nastawić się na dłuższą perspektywę czasową, by osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. W przypadku realnych przedmiotów kolejną trudnością bywa kwestia przechowywania i zabezpieczenia ich. Dotyczy to zwłaszcza samochodów, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, ale też kupowanych inwestycyjnie nieruchomości. Warto zdawać sobie z tego wszystkiego sprawę, zanim podejmie się decyzję o wyborze obszaru do inwestowania.

Jak mądrze inwestować posiadany kapitał?

Rynki alternatywne potrafią przynieść inwestorom solidne zyski. Wymagają jednak wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Za każdym razem też należy podchodzić do każdej inwestycji z rozsądkiem i nie przeznaczać na nią nadmiernych środków, gdyż może się ona wiązać z możliwością straty. Najlepszą opcją jest zatem zachowanie umiaru oraz dywersyfikacja inwestycji w produkty zarówno tradycyjne, jak i alternatywne, by zwiększyć swoją szansę na sukces.

materiał sponsorowany 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
 • Krzysztof pisze:

  Autor/Autorka tego artykułu musi się jeszcze dużo nauczyć o rynku inwestycji alternatywnych, skoro „zapomina” albo nie wiem o rynku numizmatów, który cieszy się największą popularnością. Ponadto proponuję zaznajomić się z definicją nieruchomości i gruntów, może jedno zaliczą się do drugiego.
  Podobnie rzecz ma się z przedmiotami kolekcjonerskimi, biżuterią, dziełami sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sławek Muturi

Bogactwo można stracić, wolność finansowa jes...

O przewadze biznesowej wynajmu mieszkań nad lokalami komer...
Transport

Wzrost zobowiązań finansowych hamuje rozwój b...

Dług, który ciągnie sektor transportu, spedycji i logistyki do...
Fast Food

Koniec inflacji? Polacy wracają do jedzenia F...

W obliczu odpuszczającej inflacji i wzrostu płacy minimalnej, Polacy z...
Pozyskanie kapitału do startupu

Pozyskanie kapitału do startupu. Jak się przy...

Pozyskanie kapitału to proces, do którego należy się dobrze przygotowa...