• Menu

  Pamiątka z Tokio – unikalna moneta olimpijska w czystym złocie

  Z okazji wielu ważnych wydarzeń, w tym także tych sportowych, emitowane są monety okolicznościowe. Do takich należą Igrzyska Olimpijskie, które powinny odbyć się w 2020 r. w Tokio, jednakże z powodu rozprzestrzeniającej się na świecie pandemii koronawirusa zostały przełożone na 2021 r. Jak wygląda ta wyjątkowa moneta?

  Tradycja wybijania monet z okazji Igrzysk Olimpijskich sięga starożytności i jest kontynuowana w dzisiejszych czasach, a kolekcjonerów chętnych na posiadanie takich pamiątek nie brakuje. Także unikalna moneta olimpijska z Tokio dostępna wyłącznie na stronie Skarbnicy Narodowej (https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety) jest idealną pamiątką z tego ważnego sportowego wydarzenia.

  moneta olimpijska

  Unikalna moneta olimpijska z Tokio w czystym złocie – charakterystyka

  Moneta okolicznościowa, która została wybita, aby upamiętnić Igrzyska Olimpijskie w Tokio swoim projektem ściśle nawiązuje do charakteru tego wydarzenia. Na pierwszym planie rewersu zobaczyć można oszczepnika oddającego rzut. Ten wizerunek ma symbolizować odliczanie do rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 przesuniętych o rok. Ponadto widnieje tam napis w języku francuskim oznaczający „Niech rozpoczną się Igrzyska”. Awers natomiast zdobi świątynia Angkor Vat w Kambodży, czyli w kraju, który jest emitentem monety. Nominał to 3000 rieli kambodżańskich.

  Unikalna moneta olimpijska w Tokio – okoliczności emisji

  Moneta olimpijska z Tokio zaprojektowana z okazji Letnich Igrzysk 2020 wyemitowana została w Kambodży, lecz bita była w mennicy singapurskiej. Wykonana jest z czystego złota o wadze pół grama. Przez wzgląd na ograniczoną dostępność, jej zakup umożliwia tylko wspominania już wcześniej Skarbnica Narodowa. Na świecie pojawiło się jedynie 2000 egzemplarzy monety, w związku z czym stała się ona marzeniem wielu kolekcjonerów numizmatów okolicznościowych oraz fanów Igrzysk Olimpijskich. Unikalna moneta olimpijska z Tokio to wyjątkowa pamiątka z niezwykle ważnego wydarzenia sportowego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane