• Menu

  Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował obchody 25-lecia GPW

  GPW’s 25th Anniversary Celebrations (2)W 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował obchody rocznicowe GPW. Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne odsłonięcie nowego dzwonu giełdowego w Sali Notowań. Wykonany z brązu dzwon symbolizuje ćwierćwiecze, podczas którego GPW stała się największą giełdą Europy Środkowo-Wschodniej, organizującą obrót na jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków kapitałowych regionu.

  W historii gospodarczej wolnej Polski zapisało się wiele ważnych dat, ale 12 kwietnia 1991 r. odgrywa wśród nich rolę szczególną. W niespełna miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych reprezentujący Skarb Państwa Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Polska potwierdziła tym samym, że jest konsekwentna w prowadzeniu transformacji gospodarczej i budowaniu wolnego rynku.

  Nasza Giełda jest czwartą giełdą w Europie, nasza Giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy. Po to, żebyśmy my właśnie byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami. Patrzmy na Giełdę, patrzmy na to jak ona się rozwija, wspierajmy Giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami.

  Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez Giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc – o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne. Giełda jest ogromnie ważna”  – powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

  – Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego. Przyszłość, to kontynuacja jej rozwoju i dalsze budowanie zaufania do rynku kapitałowego w Polsce. To także czas aby GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę. Spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem i działała w sposób przejrzysty, która będzie wspomagała polskie przedsiębiorstwa – powiedziała Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska.

  W 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych w Sali Notowań GPW rozbrzmiał nowy dzwon, którego symbolicznego odsłonięcia dokonał Prezydent RP, Andrzej Duda.

  Mocowanie dzwonu symbolizuje miejsce, w którym znajduje się GPW. Jego forma przedstawia wykres notowań. Jak widać, mimo niewielkiego spadku, pnie się on ku górze– powiedziała Prezes Zarządu GPW, Małgorzata Zaleska.

  Odlany z brązu dzwon giełdowy jest podarunkiem przedstawicieli najstarszej w Polsce odlewni dzwonów. Został wykonany w Pracowni Ludwisarskiej Janusza i Macieja Felczyńskich specjalnie na 25-lecie Giełdy Papierów Wartościowych. To klasyczne rękodzieło artystyczne i przykład hołdującego tradycjom kunsztu ludwisarskiego.

  Wszystko, co robiliśmy, aby ten odlew powstał, robiliśmy ręcznie. Nie ma tu mowy o wspomaganiu się jakimikolwiek urządzeniami mechanicznymi. Forma na taki dzwon powstaje w kilku etapach. Dokładnie tak, jak robiono to przed wiekami. Hołdujemy tej tradycji– powiedział Maciej Felczyński, współwłaściciel Odlewni Dzwonów.

  Zdobienia zostały wykonane tzw. metodą wosku traconego, znaną już w starożytności. Autorem projektu graficznego jest współpracujący z Odlewnią artysta plastyk, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sam odlew dzwonu trwa około 10 sekund. Rozgrzany do ponad 10 tysięcy stopni Celsjusza stop wlewany jest formy, a następnie pozostawiany na dobę do ostygnięcia. Po wyjęciu z formy dzwon jest szlifowany, ręcznie cyzelowany i częściowo malowany.

  Materiał na formę to w większości glina lessowa, taka sama jak do wyrobu cegieł. Najważniejszy jednak jest skład chemiczny stopu, którym jest brąz ludwisarski, składający się w około 78 proc.z miedzi i w 22 proc. z cyny. Dbamy o to, aby te proporcje w stopie były zachowane – powiedział Maciej Felczyński.

  Więcej informacji o Odlewni Dzwonów Rodziny Felczyńskich znajduje się na stronie:www.bells.com.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane