logo
logo
logo
logo

Stawiamy na bezpieczeństwo ludzi
Opublikowano: 6 czerwca 2016

6I7A5785_ Rozmowa z Andrejsem Aleksejevsem, prezesem Severstal Distribution Sp. z o.o.

Severstal jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”, prowadzonego przez największy w kraju związek zawodowy „Solidarność”, pod patronatem Prezydenta RP. Co miało wpływ na ten sukces?

– U podstaw tego sukcesu leży filozofia, którą kieruje się firma Severstal. Naszą główną wartością korporacyjną są ludzie. Dlatego w codziennej pracy przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo, szacunek do ludzi oraz pracę zespołową.  Obróbka stali to sektor, w którym występuje wiele zagrożeń, a nasza nieustanna praca nad zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa pozwoliła w pełni wyeliminować wypadkowość w miejscu pracy. W Severstal Distribution Sp. z o.o. od 2014 roku nie było żadnego wypadku. Regularnie przeprowadzamy dokładną analizę zagrożeń, które występują na każdym stanowisku pracy w naszej firmie począwszy od stanowisk na linii produkcyjnej do stanowisk administracyjnych. Wprowadzamy działania mające na celu całkowite wyeliminowanie ryzyka lub ich minimalizację.

Jakie obowiązki to zakłada na zatrudnione przez Państwa osoby?

– Każdy pracownik powinien rozumieć, że sprzęt można naprawić, lecz części zapasowych do człowieka nie można kupić. Dlatego w naszej firmie funkcjonują pewne zasady: jeśli nie wiesz jak wykonać pracę w sposób bezpieczny, to masz zakaz jej wykonywania; jeśli środki ochrony indywidualnej wymagają wymiany, to praca może być kontynuowana tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz w pełni wyposażony w środki ochrony obowiązujące na twoim stanowisku pracy; jeśli zauważysz jakiekolwiek naruszenia, to masz obowiązek o nich poinformować. Taką kulturę bezpiecznej pracy tworzy się latami, nie jest możliwe jej wprowadzenie w jednej chwili. Wprowadziliśmy i kontynuujemy szereg działań, począwszy od informowania po kontrole w tym zakresie, od szkoleń tematycznych po wizualizacje. Nasi pracownicy wiedzą, że praca każdego z nich jest ważna dla osiągnięcia celów przedsiębiorstwa.

Czy to znajduje odzwierciedlenie w profitach finansowych i pozafinansowych dla zatrudnionych?

– Pracownicy otrzymują albo wynagrodzenie w systemie akordowym, albo dopłatę za wykonanie indywidualnego planu, albo premię roczną za osiągnięcie celów korporacyjnych. Nawiasem mówiąc, jednym z celów jest właśnie utrzymanie zerowej wypadkowości w firmie. Ponadto każdy z pracowników może składać wnioski mające na celu doskonalenie procesów biznesowych lub eliminowanie zagrożeń poprzez swój udział w projekcie racjonalizatorskim. Autorzy dobrych pomysłów otrzymują cenne nagrody. Raz do roku jest prowadzona anonimowa ankieta, w której pracownicy mogą szczegółowo wyrazić swoją opinię o przedsiębiorstwie. Po zakończeniu ankiety i otrzymaniu jej wyników, wprowadzamy działania korygujące, których celem jest zwiększenie poziomu zadowolenia ludzi z ich codziennej pracy.

Severstal_06

Hala magazynowa, Sosnowiec

Kolejnym ważnym punktem, o którym chciałbym osobno powiedzieć, to istnienie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który daje naszym pracownikom określone zabezpieczenie socjalne.

Jakie zapisy obejmuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy?

– Funkcjonujący w spółce Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy zawiera szereg zapisów, które są korzystniejsze dla naszych pracowników niż obowiązujący w Polsce kodeks pracy. Dotyczy to zarówno sfery materialnej (np. przydzielanie dodatkowych świadczeń pieniężnych), jak i niematerialnej (np. dostęp do prywatnej opieki medycznej czy dodatkowe dni urlopu). W związku z tym, że bezpieczeństwo pracy jest naszym priorytetem, dokument ten także bardzo szczegółowo określa, jakie są nasze oczekiwania w tym zakresie i jakie mogą być konsekwencje w stosunku do pracowników, którzy nie stosują się do naszych wymagań. Dokument jest regularnie weryfikowany, tak żeby odpowiadał aktualnej sytuacji zarówno w zakładzie, jak i na rynku. Dla nas ten dokument to nie zwykła formalność, my codziennie pracujemy według jego zapisów. A dowodem na to jest przyznana nagroda na wniosek kolegów ze związków zawodowych.

Rozmawiała Agnieszka Jadczak

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Andrzej Chwiluk

Epoka węgla z pewnością się kończy...

Jesteśmy uzależnieni od węgla, ale to nie znaczy, że do 2050 r...

Prezydent podczas gali Pracodawca Przyjazny P...

[caption id="attachment_36605" align="alignleft" width="357"]...