• Menu

  Zakładanie internetu w nowym mieszkaniu – od czego zacząć?

  Przeprowadzka to intensywny okres, w którym lista rzeczy do zrobienia wydaje się nie mieć końca. Wśród z nich z pewnością figuruje znalezienie dostawcy internetu. Zastanawiasz się, od czego zacząć i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? W takim razie ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie!

  Na początek…

  W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że istnieją trzy sposoby na założenie internetu w domu. Pierwszy z nich, kablowy, cechuje się największą stabilnością łącza, ale jest stacjonarny. Dwa kolejne, czyli internet od operatora sieci komórkowej albo od lokalnego dostawcy, są bezprzewodowe, ale niestety w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych. Zazwyczaj są też wolniejsze. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego na początku warto zdefiniować swoje potrzeby, by następnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

  Pomoc przy wyborze internetu

  Przy wyborze dostawcy internetu z pewnością pomocne okażą się wyszukiwarki do sprawdzania operatorów znajdujących się w okolicy nowego mieszkania. Dzięki nim w kilka chwil można się zorientować, spośród jakich świadczeniodawców ma się wybór.

  Zakładanie internetu

  A może internet mobilny?

  Zdarzają się miejsca, w których nie ma żadnych operatorów kablowych. Wtedy warto postawić na internet dostarczany przez sieci komórkowe, czyli mobilny. To również doskonała opcja dla tych, którzy lubią podróżować i zawsze chcą mieć możliwość skorzystania z internetu. Tego rodzaju usługi, w przeciwieństwie do internetu kablowego, wiążą się z limitami transferów danych. Przekroczenie takiego limitu skutkuje spowolnieniem łącza.

  Kupno własnego routera

  Standardem wśród dostawców internetu jest wypożyczanie routera na czas świadczenia usługi. Warto jednak rozważyć kupno swojego urządzenia. Ta opcja ma wiele zalet. Po pierwsze zyskasz stuprocentowy dostęp do wszystkich funkcji routera (operatorzy część z nich blokują), dzięki czemu zyskujesz pełną kontrolę nad siecią. Po drugie, lepszej jakości routery umożliwiają większa prędkość przesyłu danych oraz obsługę większej ilości urządzeń. Jeśli zależy nam na możliwie najszybszym łączu o największym zasięgu, warto rozważyć inwestycję w router.

  Zakładanie internetu

  Wzmocnienie zasięgu sieci

  W przypadku mieszkań piętrowych lub o dużej powierzchni może się okazać, że w oddaleniu od routera sieć jest znacznie wolniejsza albo całkowicie zanika. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Żeby powiększyć zasięg swojej sieci, będziesz musiał zaopatrzyć się w Access Point. Działanie tego urządzenia polega na podłączeniu się do istniejącej już sieci, czyli routera, a następnie rozbudowania jej. Podczas gdy router powinien znajdować się w centralnej części mieszkania, Access Point umieszcza się na obrzeżach sieci. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Access Point czy router – jaka różnica i co wybrać?

  Myśl z wyprzedzeniem

  Jeśli masz taką możliwość, zaplanuj umiejscowienie routera oraz ewentualnych Access Pointów już na etapie remontu. Dzięki temu w konkretnych punktach będziesz mógł ulokować gniazdka elektryczne tak, by nie trzeba było później niepotrzebnie ciągnąć przez mieszkania nieestetycznych kabli.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane