logo
logo
logo
logo
inteligentne urządzenia domowe

Jak zabezpieczyć inteligentne urządzenia domowe?
Opublikowano: 11 lipca 2022

Gadżety i urządzenia w smart domu mogą przechowywać mnóstwo informacji, które będą potencjalnie interesujące dla cyberprzestępców. Począwszy od daty urodzenia, przez dane karty kredytowej, aż po nawyki domowników i nagrania rozmów. Dane zdobyte podczas ataków hakerskich na urządzenia domowe mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów, najczęściej w ramach ukierunkowanych ataków, w celu wyłudzenia innych danych lub pieniędzy.

Urządzenia domowe mogą podawać aktualną lokalizację domowników i ułatwić hakerom szpiegowanie. Z drugiej strony hakerzy mogą także przejąć kontrolę nad kamerami czy inteligentnymi zamkami do drzwi. Zdalne wyłączenie kamer czy otwarcie drzwi, aby wpuścić przestępców jest dostępne za pomocą jednego kliknięcie.

Korzystanie z możliwości, jakie dają inteligentne urządzenia domowe jest wygodne, pozwala na oszczędzanie czasu i daje wiele nowych możliwości ułatwiających codzienność. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą czekać na mieszkańców domu wyposażonego w inteligentne rozwiązania. Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń smart we własnym domu?

1.   Zabezpieczenie sieci Wi-Fi

Podstawą jest zadbanie o bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi. Dotyczy to zarówno najbardziej podstawowych kwestii, takich jak zmiana hasła routera na jak najsilniejsze (np. wykorzystując generatory haseł) oraz zmiana nazwy identyfikatora SSID, jak i innych rozwiązań, takich jak instalacja wirtualnej sieci prywatnej VPN na routerze. Pomoże to na szyfrowanie połączenia z siecią wszystkich inteligentnych urządzeń korzystających z Wi-Fi, przez co przesyłane dane staną się niewidoczne dla osób trzecich, w tym hakerów. Na początek wystarczy darmowa wersja próbna VPN, która pomoże na lepsze zrozumienie działania VPN i podjęcie bardziej świadomej decyzji o wyborze ochrony dla swojego domu.

2.   Podział sieci domowej

Inteligentne urządzenia domowe są często podłączone do tej samej sieci, do komputery, laptopy czy smartfony. W tych ostatnich często przechowywane są wrażliwe i prywatne dane. Hakerzy mogą wykorzystać urządzenia domowe do włamania się do sieci bezprzewodowej i połączyć się z innymi urządzeniami w jej zasięgu. Rozwiązanie jest dość proste – wystarczy utworzyć dodatkową sieć, dedykowaną wyłącznie urządzeniom domowym. Dzięki temu oddzielone zostaną wrażliwe dane domowników oraz oczyści się przepustowość, co będzie przydatne np. podczas streamingu. Jeśli hakerzy zainfekują jedno z inteligentnych urządzeń domowych, dostęp do innych urządzeń znajdujących się w drugiej sieci będzie znacznie utrudniony, a nawet niemożliwy.

3.   Regularna aktualizacja oprogramowania

Zasilanie routera oraz urządzeń domowych typu smart jest możliwe dzięki oprogramowaniu układowemu. Firmy regularnie aktualizują i ulepszają swoje oprogramowania, wprowadzając nowe funkcje i poprawki. Większość aktualizacji instalowana jest automatycznie, jednak wciąż zdarza się, że niektóre z nich wymagają ręcznej akceptacji instalacji. Nie należy ignorować komunikatów o niezbędnej aktualizacji i albo skonfigurować ją do trybu automatycznego, albo ustawić przypomnienie w przypadku, gdy nie aktualizacja ręczna nie jest możliwa w danym momencie. Korzystanie z nieaktualnego oprogramowania to zaproszenie dla hakerów do wykorzystania błędów i wad.

4.   Selektywny wybór inteligentnych urządzeń

Przed zakupem inteligentnych urządzeń warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, porównując wygodę i korzyści, jakie przyniosą wybrane gadżety z ich ewentualnymi zagrożeniami. Zdecydowanie się na instalację kamer, alarmu lub zamków do drzwi, które nie należą do grupy inteligentnych urządzeń, mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko przejęcia nad nimi kontroli przez hakerów.

Warto przemyśleć zakup szczególnie tych urządzeń, które rejestrują zapisy rozmów i wideo. Dobrym sposobem na upewnienie się co do bezpieczeństwa swoich danych jest zapoznanie się z polityką prywatności firmy zarządzającej zebranymi danymi oraz historią problemów z lukami w bezpieczeństwie.

5.   Wymiana przestarzałych routerów

Routery są urządzeniami, o których szybko się zapomina w chwilę po ich uruchomieniu. Są to także jedne z tych gadżetów, które najszybciej zbierają kurz i służą tylko do włączania i wyłączania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przestarzałe routery wpływają na wydajność połączenia i mają bezpośredni związek z bezpieczeństwem podłączonych do nich urządzeń. Warto sprawdzić, z jakich systemów bezpieczeństwa korzysta domowy router i w razie możliwości zastąpić przestarzałe urządzenia nowszymi, bardziej bezpiecznymi wersjami.

Zasada ograniczonego zaufania

Inteligentne urządzenia domowe mogą stać się nierozłącznym towarzyszem codzienności. Nigdy jednak nie należy stawiać swojej wygody nad bezpieczeństwem. Stosowanie podstawowych zasad ochrony połączenia i prywatności może znacząco podnieść bezpieczeństwo wszystkich domowników – zarówno jeśli chodzi o atak cyberprzestępców na wrażliwe dane, jak i hakerów, którzy chcą śledzić każdy ruch swoich ofiar.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Zakup ciągnika rolniczego

Zakup ciągnika rolniczego – na to zwróć...

Decyzja o zakupie ciągnika rolniczego to nie tylko znaczący krok dla r...
zrównoważone rolnictwo

Zrównoważone rolnictwo a wykorzystanie kombaj...

Zrównoważone rolnictwo staje się coraz bardziej potrzebne w obliczu wy...
odbojniki

Dlaczego odbojniki to niezastąpiony element w...

Dobrze dobrane odbojniki i bariery przemysłowe to podstawa systemu bie...