• Menu

  Technologie w ciągnikach Farmtrac

  Firma Farmtrac Tractors Europe Sp. z o.o. narodziła się w 2000 roku, zajmuje się produkcją i sprzedażą ciągników rolniczych. Kierunki dystrybucji towarów kierowane są do Polski, krajów europejskich, a także Afryki.

  Ciągniki Farmtrac 

  Farmtrac to działalność produkcyjna posiadająca rzesze zadowolonych klientów od rolników po osoby powiązane z branżą transportową i gospodarczą.

  Dużą zasługą popularności ciągników Farmtrac jest współpraca z renomowanymi europejskimi firmami produkującymi elementy i podzespoły do maszyn. Firma stale konsoliduje z dostawcami takimi jak: Bosch, Perkins, Carraro, MITA oraz innymi polskimi producentami.

  Ciągniki Farmtrac odznaczają się niezawodną konstrukcją oraz prostą, która umożliwia sprawne wykonywanie różnych zadań oraz szybki serwis maszyny. Pierwszym ciągnikiem powstałym w zakładach Farmtrac był – Escorts 335. Odwzorowano go na ciągniku rolniczym Ursus C 330. Framtrac chętnie brał i bierze udział w publicznych prezentacjach swoich maszyn, wystawiał między innymi ciągniki na targach Agrotech, na których ukazał światu trzy rodzaje ciągników:

  • Farmtrac 685 DT
  • Farmtrac 690 DT
  • Farmtrac 9120 DT

  Farmtrac zaistniał również na targach Agro Show, gdzie rozpowszechnił modele ciągników:

  • Farmtrac 7100 DT
  • Farmtrac 7110 DT

  Farmtrac to działalność działająca na rynku od wielu lat, z tego względu ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, między innymi nagrodę Maszyna Rolnicza Roku w Polsce. Ponadto Farmtrac często jest sponsorem imprez i wydarzeń kulturowych np. program ,,Jestem z Mrągowa”.

  Maszyny rolnicze Farmtrac

  Powstałe maszyny rolnicze, jakie wyprodukował Farmtrac to: ciągniki z sekcji Europeline IIIA (Farmtrac 555/555 DT, Farmtrac 675 DT, Farmtrac 675 DT King), Europeline IIIB (Farmtrac 675 DT, Farmtrac 690 DT, Farmtrac 9120 DT), Heritage (Farmtrac 6045, Farmtrac 6050, Farmtrac 6050 DT, Farmtrac 6060 DT).

  Technologie zastosowane w ciągnikach Farmtrac

  Do najpopularniejszych i znanych na całym świecie technologii wprowadzonych do ciągników Farmtrac należą: hydrauliczna regulacja luzów zaworowych, układ DPF, oczyszczanie spalin, układ recyrkulacji spalin EGR.

  Hydrauliczna regulacja luzów zaworowych

  W każdym ciągniku najbardziej obciążone są cieplnie i zawory należące do części silnika (zarówno ssące jak i wydechowe). W przypadku zaprzestania pracy i dłuższym postoju w niskich temperaturach zwłaszcza w okresie zimowym metal znacznie się kurczy. Skurczenie metalu powoduje, że po uruchomieniu silnika i rozgrzaniu zawory uzyskują temperaturę rzędu 500 ÷ 800oC. Takie warunki sprawiają, że metal natychmiastowo zaczyna się rozszerzać i powiększać swoją objętość.  Dobre działanie zaworów ssących i wydechowych jest możliwe tylko wtedy, gdy mają one zagwarantowaną swobodę osiadania w gniazdach zaworowych. Do tego celu niezbędne jest zachowanie pewnego luzu w układzie poruszania zaworów, który pozwoli na skurcze i rozkurcze pod wpływem ciepła.

  Przestrzeń, czyli luz musi być odpowiednio wymierzony, ponieważ niedomykanie zaworów wydechowych z powodu zbyt małego luzu może przyczynić się do przedwczesnego zużycia. Natomiast pozostawienie dużego luzu może stać się przyczyną zwiększonego zużycia krzywek wałka rozrządu, elementów stykowych dźwigienek zaworowych i trzonka zaworu.

  Popychacze mają bardzo wiele zalet miedzy innymi przyczyniają się do zmniejszenia kosztów obsługi, redukują hałas, jaki może powstać, kiedy luz jest za duży oraz generują mniejsze koszty serwisowania ciągnika.

  Układ DPF

  Układ DPF bardzo mocno jest powiązany z układem SCR, oba mają za zadanie oczyścić spaliny powstające podczas eksploatacji maszyny. SCR to inaczej Selektywna Redukcja Katalityczna, chodzi o proces podczas, którego szkodliwe tlenki azotu redukowane są do postaci wody i azotu. Redukcja odbywa się w dyszy, która wtryskuje mocznik inaczej nazywany AdBlue. Połączenie mocznika z wodą oraz powstałym ciepłem jest przyczyną reakcji chemicznej, której wynikiem jest amoniak. Następnie amoniak wkracza w reakcje i rozpoczyna produkcje azotu i wody.

  Oczyszczanie spalin

  Ciągniki od Farmtrac to głównie Diesle, które niestety mają skłonność do produkowania dużej ilości zanieczyszczeń i spalin. Z tego powodu rozpoczęto w każdym ciągniku lokalizować systemy oczyszczające układy wydechowe silników, najczęściej są nimi układy typu SCR, DPF i EGR.

  DPF to system oczyszczający składający się z filtru oczyszczającego spaliny z sadzy i popiołu. Filtr umieszczony lokalizuje się w układzie wydechowym sinika, działa on pobierając cząsteczki popiołów oraz sadzy i osadzając je na metalowych ściankach.

  Oczyszczanie układem DPF oraz recyrkulacja spalin EGR zawsze są stosowane w ciągnikach Farmtrac posiadających silniki Perkins 1204E.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane