• Menu

  Pronar – jedna firma, wiele możliwości

  Inwestycje w nowe technologie, bardzo szeroka oferta produktowa oraz dbałość o poziom jakości wyrobów i obsługi klientów spowodowały, że Pronar stał się jedną z największych i najszybciej rozwijających się polskich firm. A jego logo jest rozpoznawalne nie tylko w kraju, ale i za granicą.

  Działająca od 1988 roku firma Pronar drogę do gospodarczej czołówki regionu utorowała sobie m.in. przez handel nawozami i produktami rolno-spożywczymi,a z czasem traktorami. W 1991 roku powstał pierwszy zakład  produkcyjny ciągników, które systematycznie reprezentowały coraz wyższy poziom technologiczny. Po kilku latach asortyment rozszerzył się o maszyny rolnicze, koła tarczowe stosowane w technice rolniczej i samochodowej oraz wyroby z zakresu pneumatyki i hydrauliki, a także profile stalowe. Dziś sukces firmy opiera się na kilku filarach: nowoczesnych fabrykach ciągników, maszyn rolniczych i komunalnych zlokalizowanych w Narwi, Narewce, Siemiatyczach i Strabli, Hajnówce, sieci stacji benzynowych oraz sprzedaży stali i materiałów hutniczych. – Stół, który stoi na czterech nogach, jest stabilniejszy niż ten na jednej czy dwóch. Podobnie firma, która nie ogranicza się do jednego rodzaju działalności, jest bardziej odporna na wstrząsy, a wiadomo, że w biznesie są lata tłuste i chude – tłumaczy swoją koncepcję zróżnicowanej działalności prowadzonej w ramach jednej spółki Sergiusz Martyniuk.

  Co wyróżnia spółkę Pronar, która od lat zajmuje szczytowe miejsca w rankingach biznesowych i zdobywa liczne nagrody? Przede wszystkim dynamiczny, kilkunastoprocentowy wzrost przychodów oraz zatrudnienia. – Stawiamy zarówno na rozwój technologiczny, jak i na zwiększanie umiejętności pracowników – podkreśla prezes Pronaru. W fabryce zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób, w tym wielu inżynierów, konstruktorów i technologów. Pronar jest nie tylko jednym z wiodących podmiotów Podlasia, lecz także uznanym producentem na rynku międzynarodowym. Wystarczy wspomnieć, że według rankingu niemieckiej instytucji KBA, przyczepy Pronar należą do czołówki pięciu producentów najczęściej rejestrowanych przyczep rolniczych w Niemczech. Oferta firmy, spełniająca europejskie standardy i wymogi jakościowe potwierdzone stosownymi certyfikatami, cieszy się dużą popularnością wśród rolników w Polsce, a także poza granicami. – Nie mamy już z kim konkurować w kraju. Chcemy, by nasze maszyny podbiły świat – mówi o planach ekspansji prezes Martyniuk. Wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze, bowiem oferta Pronaru wzbudza duże zainteresowanie wśród odbiorców, jak również kontrahentów na świecie. Współpracę z firmą nawiązuje wiele renomowanych koncernów globalnych. Przykładem może być ostatni kontrakt z Mercedesem, zgodnie z którym spółka przygotowała m.in. wielofunkcyjną naczepę pojazdu oraz część osprzętu do najnowszego modelu Unimoga.

  Lider nie tylko w produkcji rolniczej

  Uznaniem cieszą się choćby felgi (koła tarczowe) w swoich ciężkich odmianach stosowane do maszyn budowlanych, przemysłowych, leśnych i wojskowych wykonywane w unikalnej technologii obróbki na zimno, które oprócz firmy Pronar wytwarzane są jedynie w trzech innych zakładach na świecie. Wysoka i potwierdzona certyfikatami jakość produkowanych felg zainteresowała największych światowych producentów opon, m.in. kojarzonego z segmentem opon klasy premium Michelina. Globalny producent zdecydował się na ścisłą współpracę z Pronarem jako partnerem strategicznym spółki. Na dowód stosowania najwyższych standardów Pronar otrzymał również prestiżowy certyfikat za wysoką jakość w zakresie kompletacji kół. Audyt przeprowadzony przez szwajcarską firmę SGS na zlecenie Michelina pokazał, iż wdrożone procedury w spółce Pronar spełniają najwyższe światowe normy jakości, tym samym pozwalają konkurować z najlepszymi w branży.

  Najlepsza jakość

  Na przestrzeni lat Pronar zapracował na cenioną, pozytywnie postrzeganą markę i opinię solidnego producenta. Maszyny z Narwi trafiają do krajów Europy, byłego Związku Radzieckiego, ale znajdują też odbiorców w Afryce, Azji, obu Amerykach i Australii. Małe przedsiębiorstwo z Podlasia przeszło długą drogę, by dziś przodować w zakresie sprzedaży przyczep, osiągając wynik około 8 tys. rocznie, a tym samym zostawiając konkurencję daleko w tyle.
  Kluczem jest przystępna cena wyrobów, które reprezentują wysoki poziom techniczny, a zarazem wspomniane duże zróżnicowanie asortymentu, obejmującego ponad 120 modeli w grupie przyczep rolniczych i specjalistycznych, m.in. przyczepy burtowe i skorupowe o ładowności od 2 do ponad 30 ton, przyczepy jedno-, dwu- i trzyosiowe, na zawieszeniu tandem lub tridem, przy czym każda z nich może występować w wielu wersjach – w zależności od potrzeb
  klienta. Na ofertę podlaskiego lidera składają się także wozy przeładowcze, przyczepy z systemem przesuwnej przedniej ściany, przyczepy do przewozu zwierząt, drewna, zielonej masy silosowej i ziemniaków, przyczepy hakowe, budowlane, samozbierające, rozrzutniki obornika, maszyny do zbioru zielonki i zadawania pasz, przyczepy specjalistyczne z możliwością agregacji z ciągnikami lub samochodami ciężarowymi.

  Pronar to nie tylko maszyny dla rolników, ale również sprzęt komunalny do letniego i zimowego utrzymania dróg, a także nowoczesne urządzenia, które podbijają rynek recyklingowy w Europie. Wśród tych ostatnich dostępne są nowoczesne mobilne przesiewacze bębnowe, a to jedynie początek bogatej oferty Pronaru, z której korzystają gospodarstwa rolnicze, leśnictwa, firmy budowlane, transportowe i komunalne.

  Pronar to innowacje 

  Obecnie kierunek produkcji wyznacza dbałość o środowisko naturalne. Dlatego coraz częściej powstają modele maszyn do prac z różnego rodzaju materiałami naturalnymi (ziemia, drewno itd.), do produkowania kompostu, rekultywacji terenów, ograniczenia ilości odpadów. Można więc śmiało powiedzieć, że Pronar pomaga nie tylko rolnikom, ale i innym użytkownikom maszyn być bardziej proekologicznymi w swojej działalności. Dotychczas pomysły na kolejne inwestycje okazują się trafione. Dotyczy to nie tylko sfery produkcyjnej. W 2012 roku Pronar rozpoczął budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Narwi, w którym od ubiegłego roku prowadzone są prace nad nowymi
  konstrukcjami, testy wytrzymałościowe maszyn, drobiazgowa kontrola ich jakości. Ta potężna inwestycja stanowi kolejny dowód, że firma stawia na ciągły postęp i innowacyjność. Integracja w jednym miejscu kompleksowych
  usług badawczo-wdrożeniowych oraz zastosowanie nowatorskich technik pozwalają znacząco skrócić czas i zmniejszyć koszty uruchomienia i wdrożenia nowego produktu (wyrobu). Dodatkowym atutem CBR są najwyższej klasy specjaliści, których pracę wspomagają nowoczesne urządzenia technologiczne, m.in. wycinarki laserowe i drukarki 3D oraz centra obróbcze do dużych gabarytów. Stanowiska badawcze, pomiarowe oraz obliczeniowe Metody  Elementów Skończonych umożliwiają realizację badania, a następnie precyzyjne cyfrowe modelowanie wytrzymałości konstrukcji, dynamiki, kinematyki i statyki maszyn, oddziaływania elektrostatycznego, magnetostatycznego i elektromagnetycznego, jak również uzyskiwanie rozkładów odkształceń, naprężeń, przemieszczeń i przepływów cieczy w nowo projektowanych wyrobach.

  Pronar to inwestycje

  Kolejne inwestycje to kwestia czasu. – Od lat stosuję zasadę, aby zachowywać się odwrotnie niż rynek. Wtedy, kiedy inni kupują, należy sprzedawać, a kiedy wstrzymują inwestycje, należy inwestować. Dlatego Pronar za kilka miesięcy ukończy budowę fabryki osi w Hajnówce oraz rozbudowę fabryki przyczep wielkogabarytowych w Narewce. Także w tym roku zakończymy rozbudowę fabryki maszyn komunalnych w Siemiatyczach. Te wszystkie inwestycje oznaczają znaczny wzrost produkcji, który pozwoli nam w bieżącym roku konkurować z największymi światowymi graczami w produkcji maszyn rolniczych i komunalnych, kół tarczowych, osi i wyrobów hydraulicznych.
  Liczne osiągnięcia i imponujące wyniki nie wpłynęły na postawę zarządu firmy. Pronar wciąż wciela w życie praktyki odpowiedzialnego biznesu, dbając o lokalną społeczność i ekologię. Jednocześnie konsekwentnie planuje rozszerzenie działalności, kolejne inwestycje i dalszą ekspansję na nowe rynki zbytu.

  www.pronar.pl

  Jedna odpowiedź do “Pronar – jedna firma, wiele możliwości”

  1. TristianPod pisze:

   Naprawdę osiągnięcia firmy robią duże wrażenie, zwłaszcza działalność pozarolnicza, aż muszę wykonać bardziej szczegółowe rozeznanie 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane