• Menu

  Kombajny – najważniejsze maszyny rolnicze

  KombajnyTrudno dziś wyobrazić sobie pracę na roli bez odpowiednich maszyn, bo nowoczesne gospodarstwa to wysoko wyspecjalizowane i nowoczesne przedsiębiorstwa. Odpowiednio dobrany sprzęt poprawia komfort pracy, ale wpływa przede wszystkim na jej efektywność.

  Dobrej klasy maszyny kosztują tyle, co luksusowe samochody, a najdroższe wśród nich są kombajny. Jednak żaden rolnik, który zdecydował się wydać minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych za używany sprzęt lub kilkaset, a nawet ponad milion złotych za nowy nie powie, że to źle zainwestowane pieniądze.

  Czym jest kombajn?

  Kombajn to połączenie co najmniej trzech funkcji – ścinania zboża, oddzielania zboża od kłosów oraz ziaren od plew. Stąd ich nazwa, combine po angielsku znaczy łączyć. Przed pojawieniem się takich urządzeń każda z tych czynności wykonywana była oddzielnie, często ręcznie. Sprawiało to, że praca przy żniwach wymagała dużej wprawy, była wyczerpująca, a także mało wydajna.

  Jak było kiedyś?

  Trudno określić, które urządzenie było pierwszym kombajnem, bo podobne do siebie rozwiązania powstawały niemal jednocześnie w wielu miejscach, między innymi w Australii i Stanach Zjednoczonych. I właśnie tam, pod koniec XIX wieku, kombajny stawały się coraz bardziej powszechne. Wizualnie i technicznie nie miały za wiele wspólnego z tymi dzisiejszymi, bo były ciągnięte przez konie, osły lub woły, ale zasada ich działania była podobna.

  W okresie międzywojennym pojawiły się pierwsze fabryki kombajnów mechanicznych w Europie wschodniej – na terenie obecnej Białorusi i Rosji. Było to związane z industrializacją wsi zarządzoną przez władze Związku Radzieckiego. W Polsce w dwudziestoleciu międzywojenny wciąż bardziej popularne od kombajnów były kosy i sierpy. Nawet po II wojnie światowej, jeszcze w latach 50., częściej używano oddzielnych maszyn do poszczególnych etapów żniw niż kombajnów.

  To wkrótce się zmieniło, bo w latach 60. rozpoczęto produkcję pierwszego polskiego kombajnu „Vistula”. W sumie do 1970 roku wyprodukowano ponad 10 tysięcy sztuk. Niedługo potem zaczęto prace przy nowocześniejszym Bizonie, który stał się powszechny na polskiej wsi. Produkowano go do początku XXI wieku.

  Kombajny wciąż niezbędne

  Dziś kombajn to jedno z podstawowych urządzeń rolniczych. Znacznie rozszerzyły swoje zastosowania, bo obok sprzętu do żniw, pojawiły się kombajny do wykopu roślin bulwiastych (ziemniaków czy buraków), a nawet roślin sadowniczych. Przyjmuje się, że rocznie sprzedaje się około 30 tysięcy nowych kombajnów na całym świecie. Rynek kombajnów używanych trudno oszacować, bo między innymi w Polsce nie ma obowiązku rejestracji takich urządzeń. Biorąc jednak pod uwagę liczbę ofert (na przykład pod tym linkiem https://www.mascus.pl/rolnictwo/uzywane-kombajny-rolnictwo),można uznać, że używany sprzęt cieszy się dużą popularnością.

  Rynek kombajnów – najpopularniejsze marki i producenci

  Kombajny w swojej ofercie mają wszyscy najwięksi producenci sprzętu rolniczego na świecie. Światowi liderzy to między innymi amerykańskie przedsiębiorstwo John Deere, którego kombajny uważane są za najbardziej wytrzymałe i niezawodne na świecie.

  W Polsce najpopularniejsze pod względem sprzedaży są produkty włoskiej marki New Holland. Ich kombajny zbożowe i inny sprzęt rolniczy produkowany jest między innymi w zakładach w Płocku, gdzie kiedyś wytwarzano wspomniane wcześniej kombajny Bizon i Vistula.

  Największym europejskim producentem maszyn żniwnych jest niemieckie przedsiębiorstwo Classe. Sprzęt tej firmy uchodzi za najbardziej wydajny. Do flagowego modelu – kombajnu zbożowego Classe Lexion 780 – należy nieoficjalny rekord świata w efektywności zbiorów. W ciągu ośmiu godzin pracy udało się za jego pomocą zebrać prawie 676 ton zboża. To o około 10-12% więcej od poprzedniego rekordzisty.

  Bardzo popularne, zwłaszcza w Rosji są kombajny rodzimej marki Rostsielmasz. Powstała w 1930 roku, w czasie wielkiej industrializacji i funkcjonuje do dziś. Od 2000 roku sprzedała na całym świecie około 64 tysięcy różnego rodzaju sprzętów rolniczych. Szacuje się, że posiada około 21% światowego rynku kombajnów zbożowych. Jest również całkowitym dominatorem w Rosji – 82% wszystkich kombajnów w tym kraju to właśnie produkty Rostsielmasza. Jedną z nowości, które firma ma zamiar zaprezentować w 2017 roku są kombajny o niskiej mocy, około 180 koni mechanicznych, do używania w małych gospodarstwach.

  Wśród innych popularnych producentów warto wymienić jeszcze amerykańskie firmy Massey-Ferguson, Case IH, a także niemieckie Deutz-Farh czy Fendt.

  Ile to kosztuje?

  Najtańsze, nowe kombajny to koszt od 350 do 450 tysięcy złotych. Ich zakup wiązać się będzie jednak z pewnymi ograniczeniami, takimi jak niska moc – do 240 koni mechanicznych, więc ich zastosowanie będzie ograniczone do niewielkich gospodarstw. Najdroższe kombajny to wydatek dużo powyżej miliona złotych. Za te cenę otrzymuje się jednak wydajny sprzęt najwyższej klasy wyposażony w najnowsze technologie. Taki zakup opłacalny będzie tylko wówczas, jeśli rolnik posiada olbrzymie tereny do zasiewu, powyżej 500 hektarów.

  Dla mniejszych rolników ciekawą możliwością jest wynajęcie kombajnu. Kosz to od około 240 do 600 złotych za godzinę pracy w zależności od sprzętu i regionu Polski.

  Najatrakcyjniejsza wydaje się opcja zakupu sprzętu używanego. Szczególnie dla tych gospodarzy, którzy w przyszłości planują zwiększyć zasiew do poziomu, w którym wynajem przestanie być opłacalny. Używany kombajn można kupić już od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  Gdy do wydania jest więcej, to za cenę niskiej wydajności nowego kombajnu można znaleźć używany sprzęt wysokiej klasy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na przebieg i długość czasu pracy, którą ma za sobą dany sprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że to urządzenia przeznaczone do intensywnej eksploatacji i jeśli tylko były zadbane przez poprzedniego właściciela, to powinny służyć jeszcze długo.

   

  Jedna odpowiedź do “Kombajny – najważniejsze maszyny rolnicze”

  1. Piotr pisze:

   Świetny opis 🙂 Myślę, że wielu rolników a także osoby interesujące się rolnictwem, skorzystają na tym.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane