• Menu

  Samolotowe “must have” w czasie pandemii koronawirusa

  W czasie pandemii COVID-19 podróżni wybierający samolot jako środek transportu muszą spodziewać się wielu ograniczeń i restrykcji – nie tylko na pokładzie, ale także na lotnisku. Co powinniśmy mieć przy sobie w czasie podróży? Jakie mamy prawa i obowiązki? Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa?

  Zachowaj ostrożność i dbaj o higienę na lotnisku

  Turyści planujący podróż samolotem powinni obecnie zwracać większą uwagę na przestrzeganie zasad higieny, a także stosować się do zaleceń pracowników portów lotniczych. Obowiązkowym elementem naszego bagażu powinna być zatem ochronna maseczka oraz butelka z płynem antybakteryjnym. Wirusolodzy zalecają, żeby w czasie podróży często myć ręce wodą z mydłem lub odkażać je za pomocą środków dezynfekujących. Oprócz tego osoby przebywające w terminalu lotniska oraz na pokładzie samolotu są zobowiązane do zakrywania nosa i ust, np. maseczką. Maseczek nie muszą nosić dzieci do 6. roku życia, a także osoby, które są zwolnione z tego obowiązku ze względów medycznych. Wyjątek stanowi odprawa na lotnisku, a dokładnie kontrola bezpieczeństwa, w czasie której pasażerowie, w celu potwierdzenia ich tożsamości, są proszeni o odkrycie twarzy. Ze zrozumiałych względów lepiej wybierać odprawy online, które minimalizują kontakt z pracownikami lotniska, a także przyspieszają procedury. Wystarczy 24 godziny przed odlotem wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej przewoźnika i samodzielnie wydrukować kartę pokładową. Przy odprawie online należy też wypełnić deklarację dotyczącą stanu zdrowia.

  Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, na lotniskach zaleca się utrzymywanie minimum 1,5 metra dystansu między podróżnymi – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Pracownicy portu lotniczego mają prawo do rozrzedzania ruchu, a obiekty są wyposażone w dodatkowe punkty odpraw (check-in). Przebywając na lotnisku warto też pamiętać, że nie wszystkie lotniskowe sklepy i restauracje są czynne. Jeśli chcemy dokonać zakupów w strefie bezcłowej, nie zdejmujmy maseczki. Przed wejściem do sklepu zdezynfekujmy ręce.

  Zasady bezpieczeństwa w samolocie

  Na mocy dokumentu opublikowanego pod koniec maja na polecenie Komisji Europejskiej, linie lotnicze mają dbać o jakość powietrza na pokładzie – stosować lepsze filtry, które ograniczą przenoszenie się wirusów. Osoby decydujące się na podróż samolotem powinny też przygotować się na zredukowanie usług gastronomicznych na pokładzie. Oprócz tego nowe zasady ograniczają ilość bagażu, który może mieć ze sobą turysta – zaleca się zabieranie na pokład tylko jednej sztuki bagażu podręcznego. Jeszcze bardziej bezpieczne jest korzystanie z bagażu rejestrowanego, czyli odprawianego do luku samolotu. Pamiętajmy o tym, że na pokładzie należy przez cały czas nosić maseczkę – wyjątkiem może być czas, kiedy spożywamy posiłek. Zaleca się też wymianę maseczek ochronnych co 4 godziny. Jeśli zatem planujemy długi lot, np. transkontynentalny, najlepiej zabrać ze sobą kilka sztuk. Chociaż wirusolodzy przekonują, że zakażenie koronawirusem na pokładzie samolotu jest mało prawdopodobne, to lepiej dmuchać na zimne.

  Bezpieczny dojazd na lotnisko

  Chcesz do maksimum ograniczyć kontakt z postronnymi osobami? Zamiast korzystać z zatłoczonych pojazdów komunikacji miejskiej czy innych środków transportu zbiorowego, np. pociągów, przyjedź na lotnisko własnym autem. Panda Parking przy lotnisku Balice zapewnia podróżnym maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo. Do dyspozycji klientów jest aż 450 miejsc postojowych, które są monitorowane przez 24 godziny na dobę. Każde auto jest sprawdzane, teren ogrodzony, a parking ubezpieczony. Klienci mogą skorzystać z czynnej przez całą dobę toalety – odświeżyć się, umyć ręce lub odkazić je płynem antybakteryjnym. Obiekt wspiera kierowców w każdej sytuacji, nawet przy nagłych wypadkach. Na miejscu znajduje się urządzenie rozruchowe i kompresor. Pasażerowie mogą też skorzystać ze strefy ważenia i zabezpieczania bagażu folią.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane