• Menu

  Skąd jest koronawirus? USA bada genezę pandemii

  Wiele osób zastanawia się nad tym, skąd jest koronawirus. Cały świat zmaga się z pandemią od ponad roku, jednak dalej nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Amerykański rząd chce to zmienić.

  koronawirus

  Skąd jest koronawirus? USA zadaje pytania

  Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała raport dotyczący genezy pandemii. Dokument miał odpowiedzieć na pytanie odnośnie tego, skąd jest koronawirus. Stany Zjednoczone nie są jednak zadowolone z rezultatów badań. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki ogłosiła, że rząd uważa, że konieczny jest kolejny etap dochodzenia.

  Przede wszystkim Stany Zjednoczone chciałyby, aby niezależni eksperci mogli udać się do Wuhan i porozmawiać z jego mieszkańcami. Należy dodać, że WHO przedstawiło raport, w którym podaje kilka możliwych wariantów rozwoju pandemii.

  Jednak aż 14 państw wyraziło swoje zaniepokojenie związane warunkami, w jakich powstawał ów dokument, który miał odpowiedzieć na pytanie skąd jest koronawirus. Przede wszystkim eksperci mieli nie być dopuszczeni do właściwych próbek oraz danych, co w zasadzie zamazuje pełen obraz początkowej fazy pandemii.

  Niektóre rządy sygnalizują, że nie dość, że publikacja raportu uległa poważnemu opóźnieniu, to na dodatek naukowcom nie udostępniono newralgicznych danych. Właśnie z tego powodu Stany Zjednoczone uważają, że dokumentu nie można traktować do końca poważnie, ponieważ eksperci mogli nie mieć dostępu do kluczowych informacji.

  Skąd jest koronawirus? Tłumaczenia WHO

  Również sam dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznaje, że chiński rząd nie udostępnił wielu cennych materiałów badawczych. Z tego powodu organizacja będzie chciała przeprowadzić dochodzenie, które potwierdzi lub zaprzeczy hipotezie sugerującej, że koronawirus jest efektem prac laboratoryjnych. Aktualny raport stwierdza, że taki wariant jest mało prawdopodobny.

  W Stanach Zjednoczonych spore poruszenie wywołała wypowiedź Roberta Redfielda, byłego szefa amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC. Ekspert na antenie CNN przekonywał, że nie wierzy w to, że wirus mógł przenieść się na człowieka z nietoperza. W jego mniemaniu najprawdopodobniej doszło do stworzenia covid-19 w laboratorium.

  Mimo to takiej opinii nie podziela wielu urzędników z administracji Joe Bidena. Mimo to Stany Zjednoczone domagają się od Chin podjęcia z nimi współpracy. Aktualnie Pekin odmawia nawet udostępnienia danych dotyczących pierwszych przypadków wykrytych w Wuhan. To sprawia, że ludzie nabierają coraz większych podejrzeń. Pytanie: „skąd jest koronawirus?” jest zasadne, ponieważ poznanie dokładnej przyczyny światowej pandemii może pomóc nam w lepszym przygotowaniu się na ewentualne kolejne kataklizmy.

  WHO również liczy na to, że chińskie władze ugną się i pozwolą na przeprowadzenie dokładnych badań. W tej chwili taki scenariusz jest jednak niestety mało prawdopodobny.

  Skąd jest koronawirus? Raport WHO

  Przede wszystkim eksperci z Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że są małe szanse na to, aby koronawirus faktycznie powstał w laboratorium. W tej chwili potrzeba dalszych badań, aby móc jednoznacznie wskazać przyczynę pandemii.

  Nieco teorii spiskowych budzi tak późna publikacja raportu. Choć prace zakończyły się w połowie lutego, dopiero pod koniec marca zdecydowano się na publikację dokumentu. Z tego powodu pojawiły się spekulacje, jakoby chińskie władze zaangażowały się w ostateczną treść raportu.

  Ponadto część ekspertów skarżyła się na to, że w Wuhan ich praca była nieustannie obserwowana, a panująca atmosfera miała być napięta. Niektórzy wspominali nawet o „politycznej presji”, jaką na sobie czuli. Z tego powodu w Stanach Zjednoczonych nie brakuje osób, które uważają, że chińskie władze próbują coś ukryć. Tymczasem rząd w Pekinie twierdzi, że koronawirus wcale nie musiał zrodzić się w Chinach, po prostu to w Wuhan wykryto go w pierwszej kolejności.

  Piotr Nowacki

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane