logo
logo
logo
logo
Euro 6d

Normy emisji spalin 2021 – kary dla producentów, wyższe ceny dla klientów
Opublikowano: 9 grudnia 2020

W 2020 roku sprzedano 25% mniej samochodów niż w roku ubiegłym. Pandemia koronawirusa pogłębiła prognozowany spadek zarejestrowanych samochodów i sprawiła, że rynek motoryzacyjny cofnął się o 3 lata. Jak prognozują eksperci finansowi z Superauto.pl, rok 2021 istnieją dwa warianty, które należy realnie wziąć pod uwagę.

Odbicie po koronawirusie, odmrożenie gospodarki i otwarcie nowych gałęzi biznesu może spowodować wzrost zarejestrowanych samochodów na poziomie 10-12%. To nadal 15% spadek względem rekordowych wyników z 2019 roku, jednak pozwala mieć nadzieję na wzrost trendów. Drugi scenariusz zakłada mniej optymistyczny wariant. Normy emisyjne, które wejdą w życie na początku 2021 roku spowodują 10% wzrost cen nowych samochodów. Co za tym idzie, liczba zainteresowanych Klientów może ulec zmianie, zwłaszcza po kryzysie jaki zafundowała nam pandemia. Rozwiązanie? Wybór atrakcyjnej formy finansowania – wynajmu długoterminowego lub leasingu, które realnie pozwoli zaoszczędzić środki przeznaczone na zakup samochodu za gotówkę bądź w kredycie.

Euro 6d

Normy emisji spalin – Euro 6d – szczegóły

1 stycznia 2021 roku wejdą w życie długo zapowiadane nowe normy emisji spalin, które raz na jakiś czas są wprowadzane przez Unię Europejską. 31 grudnia to ostatni dzień funkcjonowania obecnej normy spalin Euro 6d-Temp. Jakie są różnicę? Czego należy się spodziewać od 2021 roku?

Raz na jakiś czas unia Europejska wprowadza nowe standardy w zakresie poziomu spalin. Ma to związek ze stale pogarszającą się jakością powietrza. Obecnie funkcjonująca norma Euro 6d-TEMP zakłada dopuszczalny poziom emisji tlenku azotu na poziomie 80 mg/km w przypadku silników diesla oraz 60 mg/km dla silników benzynowych. Dane podane są na bazie testów pomiarowych w warunkach zamkniętych. W przypadku ruchu drogowego dopuszcza się przekroczenie norm na poziomie 2,1. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym wartość maksymalna wynosi 129 mg/km, dla diesla 168 mg/km.

Norma Euro 6d-Temp zobligowała producentów do produkcji samochodów o niskiej emisji spalin CO2 na średnim poziomie 95 g/km. Stąd tak duża liczba samochodów z silnikiem hybrydowym dostępna w ofercie znanych marek.

Jakie normy będa muszą spełnić producenci od nowego roku?

Według Autocentrum.pl nowe normy spalin nakładane na przemysł automotive są nie do spełnienia w przypadku większości producentów oferujących szeroką gamę silników spalinowych. W lepszej sytuacji są te koncerty, które w gamie produktów posiadają silniki hybrydowe i ekologiczne.

Aktualnie normy spalin liczone są średnio dla całej puli samochodów sprzedawanych przez dany koncert. Oznacza to, że posiadając ofertę samochodów elektrycznych producenci mają szansę odnaleźć się w nowych realiach.

Warto pamiętać, że do 2022 roku producenci będą otrzymywali pakiety bonusowe i premie, m.in. zeroemisyjne samochody elektryczne będą liczone podwójnie w statystykach, w 2021 roku przelicznik będzie wynosił 1,67, w 2022 roku nie będzie wyższy niż 1,33. Rozwój technologii to dodatkowe “rabaty” przyznawane jednorazowo w wysokości 7 g/km dla całej floty.

Globalne rozliczenie spowoduje połączenie koncernów. Jak podane Autocentrum.pl przykłądem może być fuzja zeroemisyjnej Tesli z Fiatem, dzięki czemu włoska marka nie będzie obciążona karami za przekroczenie dopuszczalnych norm. A te nie są niskie.

Kary finansowe za zbyt dużą emisję

W przypadku modeli, które od nowego roku będa przekraczały normy emisji spalin producenci zapłacą 95 euro za każdy 1g, w przypadku każdego pojazdu.

Nie trudno więc zgadnąć, że koszty droższej produkcji, jak i amortyzacja kar odbije się na cenie samochodów.

Sprzedaż samochodów niskoemisyjnych uchroni przed karami

Biorąc pod uwagę atrakcyjny przelicznik samochodów niskoemisyjnych w ogólnym rozliczeniu flotowym danego producenta umożliwia uchronienie się od kar. Wśród marek, które w I połowie 2020 roku sprzedały samochody o średnim poziomie spalin na poziomie 11,2 g/km znalazły się – koncern PSA, Volvo, Fiat Chrysler Automobiles i BMW.

Marki, których gama samochodów elektrycznych nie jest aż tak rozbudowana, a sprzedaż dostępnych modeli nie przyciąga zbyt dużej ilości klientów to głównie Kia, Volkswagen, Hyundai czy Jaguar. Zachętą do nabywania samochodów elektrycznych może być program dopłaty do samochodów elektrycznych – https://www.superauto.pl/artykuly/elektryczne-samochody-2020-doplaty-do-samochodow-elektrycznych

Według normy emisji spalin Euro 6d współczynnik maksymalnego przekroczenia ilości emitowanych spalin, z 2,1 spadnie do poziomu 1,43, co w przypadku diesla stanowi różnicę na poziomie 54mg/km (max. 114mg/km) 168, dla benzyny 44mg/km (max. 85mg/km).

Samochody elektryczne w leasingu Superauto.pl

  1. Kia e-Soul
  2. Nissan Leaf
  3. Audi e-Tron
  4. Hyundai Kona
  5. Hyundai IONIQ
  6. Fiat 500 La Prima
  7. Peugeot 208
  8. Mercedes EQC
  9. Skoda Citygo-e
  10. Tesla Model S

Skutki – spadek jakości i wzrost cen

Coraz bardziej restrykcyjne standardy dotyczące produkcji samochodów bardziej eko spowodował, że chcąc sprostać oczekiwaniom i produkować samochody niskoemisyjne, wiele firm wdraża w samochodach bardziej skomplikowane rozwiązania, które generują znaczący wzrost kosztów produkcji, tym samym wzrost cen samochodów na rynku.

Rok 2021 jak przewidują eksperci to minimum 10% wzrost cen samochodów nowych. Biorąc pod uwagę średnie zarobki Polaków, kryzys gospodarczy i niepewność zatrudnienia, możliwe, że przyszły rok nie będzie lepszy pod względem ilości zarejestrowanych samochodów.

Euro 7 – widmo 2025 roku

Rok 2025 to wstępne plany wdrożenia nowej normy Euro 7. W ramach tej normy średnia ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery będzie musiała być zmniejszona o 15%. Rok 2030 to obniżenie CO2 o prawie 38%.

Tagi: , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

przegląd samochodu

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?...

Wiele osób szykuje się do wakacji i pomimo wysokich cen benzyny, które...
Jaguar C-Type

Jaguar C-Type Continuation – powrót legendy...

Jaguar to jedna z najbardziej charakterystycznych marek w historii mot...
samochód po powodzi

Czy warto kupić samochód po powodzi?...

Po każdej powodzi pojawiają się oferty sprzedaży pojazdów, które zosta...
przyczepy samochodowe

Jak wybrać przyczepę samochodową? Na co zwróc...

Przyczepa samochodowa idealnie nadaje się do przewozu przedmiotów codz...