• Menu

  Powiat kielecki miodem płynący

  DSC_0058_pp (2)

  Rozmowa ze Starostą Powiatu w Kielcach, Michałem Godowskim

   Systematycznie rośnie liczba mieszkańców powiatu kieleckiego. Jak wynika z danych statystycznych, taki trend utrzymuje się od kilku lat. Obecnie we wszystkich gminach powiatu kieleckiego mieszka 208 268 osób. To o ponad 824 mieszkańców więcej niż w roku 2014. Co wpływa na tak korzystne dane demograficzne?

  – Ponieważ niezaprzeczalnym atutem naszej ziemi jest piękna przyroda oraz walory środowiskowe, a także z roku na rok coraz lepsza infrastruktura, przybywa nam wielu nowych mieszkańców. Powiat kielecki jest nie tylko urokliwym, ale również bardzo przyjaznym, wygodnym i bezpiecznym miejscem do życia.

  Aby mieszkańcy chcieli w powiecie mieszkać, trzeba dbać o ich potrzeby. Niedawno zakończyła się jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w powiecie kieleckim. W miejscowości Jasiów na terenie gminy Zagnańsk oficjalnie został oddany do użytku zmodernizowany most wraz z kładką dla pieszych i chodnikiem w całej miejscowości. Jakie są kolejne plany inwestycyjne?

  – Na 2016 rok zaplanowaliśmy niemal 30 zadań inwestycyjnych, z czego większość dotyczy dróg, ale nie tylko. Zaplanowana jest m.in. budowa pawilonu mieszkalnego przy Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku czy szereg mniejszych, ale bardzo potrzebnych inwestycji, jak choćby doposażenie naszych obiektów edukacyjnych i placówek służby zdrowia. Jednak głównie stawiamy na infrastrukturę drogową, ponieważ obszar ten dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców. W tym roku planujemy trzy duże inwestycje drogowe na kwotę ponad 10 mln zł, które będą realizowane z budżetu powiatu przy udziale środków zewnętrznych.

  Zarząd Powiatu w Kielcach zadecydował o przekazaniu 50 tys. zł na zakup roślin miododajnych dla 19 gmin. Czy to pomysł na rozwój rolnictwa czy raczej zabieg marketingowy w kojarzeniu powiatu jako „miodem płynącego”?

  –  Już kolejny rok zadanie to, cieszące się dużym zainteresowaniem gmin, realizujemy w ramach przedsięwzięć powiatu związanych z ochroną przyrody. Nasadzenie drzew i krzewów miododajnych jest m.in. ważnym czynnikiem tworzenia środowiska sprzyjającego odbudowie populacji pszczół oraz innych gatunków owadów zapylających. W ubiegłym roku na terenie powiatu nasadzonych zostało już około 3600 takich roślin.

  Powiat kielecki został doceniony w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów oraz otrzymał zaszczytny tytuł Lidera Regionu 2015 w kategorii Innowacyjność. Co zdecydowało o przyznaniu Państwu tych wyróżnień?

  – Należy podkreślić, że powiat kielecki zajął I miejsce w prestiżowym rankingu ZPP po raz dziewiąty z rzędu, otrzymując 62 840 punktów w grupie powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. To o 12 tys. punktów więcej niż samorząd, który uplasował się na drugim miejscu. Otrzymaliśmy również, jako jedyny samorząd w tej kategorii, honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2015” oraz wyróżnienie dla „liderów wśród liderów”, czyli tytuł „Super Powiat”. Samorząd powiatu kieleckiego jest jednym z najaktywniejszych w sięganiu po środki unijne, co wpływa na rozwój powiatu, a tym samym na poprawę życia mieszkańców. Rozwój osiągany jest przez inwestowanie w rozbudowę infrastruktury drogowej, ochronę zdrowia, opiekę społeczną i edukację, czyli działania o charakterze prorozwojowym i proinwestycyjnym. Nasza innowacyjność, wyróżniona tytułem „Lider Regionu”, to też aktywne wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu. Realizowana jest poprzez szereg inwestycji, ale również poprzez nowoczesne, przyjazne i oszczędne świadczenie usług dla naszych klientów.

  Jakie Pan w bieżącym roku stawia sobie cele jako starosta? Co będzie priorytetowym działaniem, a co musi jeszcze poczekać na realizację?

  – Bardzo ważna dla mnie jest harmonijna współpraca z samorządami gmin, która daje możliwość realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Infrastruktura to rozwój i bezpieczeństwo, zatem musimy być niezwykle uwrażliwieni na ten cel i na nią przeznaczać maksymalnie dużo środków. Jako starosta staram się przede wszystkim sprostać potrzebom mieszkańców powiatu, budować dobrą markę samorządu oraz przyjaznego urzędu. Chciałbym też jak najefektywniej wykorzystać środki unijne z nowego programowania, ale z tymi działaniami musimy poczekać na ogłoszenie konkursów.

  Rozmawiał Piotr Nowacki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane