• Menu

  Polskie światłowody kreatorem nowych technologii

  Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

  Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

  Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

  – Zaawansowane prace nad światłowodami wielordzeniowymi prowadzi wiele zagranicznych przedsiębiorstw i koncernów. Ale nikt dotychczas nie skomercjalizował tego rozwiązania na tak szeroką skalę – mówi Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

  Jak pan zareagował na wiadomość o wyróżnieniu projektu firmy InPhoTech w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”?

  – Bardzo się ucieszyłem. Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” ma już swoją tradycję i wysoką renomę. Zawsze kojarzył mi się z przełomowymi rozwiązaniami o wysokim potencjale aplikacyjnym. Zgłaszanym projektom stawiane są naprawdę wysokie wymagania. O prestiżu konkursu świadczy również fakt, że galę finałową zaszczycił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

  Czy na świecie istnieją podobne rozwiązania jak wasz 7-rdzeniowy światłowód?

  – Zaawansowane prace nad światłowodami wielordzeniowymi prowadzi wiele zagranicznych przedsiębiorstw i koncernów. Ale nikt dotychczas nie skomercjalizował tego rozwiązania na tak szeroką skalę. Jedynie my opracowaliśmy zarówno światłowód, jak i urządzenie kompatybilne z istniejącą już infrastrukturą nadawczo-odbiorczą. W pewnym sensie zawdzięczamy to polskim naukowcom, którzy przez lata tworzyli zupełnie niezależnie od zachodnich ośrodków badawczych, rodzimą technologię światłowodową. Rozwijając ich osiągnięcia, możemy dzisiaj opracowywać nowoczesne rozwiązania na światowym poziomie.

  Czy firma InPhoTech wprowadza innowacje tylko w obszarze telekomunikacji?

  – Rozwiązania fotoniczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie elektronika jest nieefektywna: w ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach, miejscach zagrożonych kataklizmami czy wybuchami. Opracowujemy szereg rozwiązań dedykowanych wielu branżom. Polscy i zagraniczni przedsiębiorcy coraz częściej zgłaszają się do nas, chcąc unowocześniać swoje produkty i usługi oraz podnosić swoją konkurencyjność. Pracujemy nad nowoczesnymi czujnikami, które są w stanie podnosić bezpieczeństwo i monitorować inteligentne kopalnie, konstrukcje budynków, torów, rurociągów czy sieci wysokiego napięcia. Opracowujemy mikrosondy światłowodowe, m.in. do diagnostyki nowotworów, elementy do satelitów kosmicznych, komponenty dla sektora lotniczego czy motoryzacyjnego. W następnych dziesięcioleciach fotonika zdominuje światowy przemysł high-tech, a Polska, właściwie wykorzystując ogromny potencjał w tej dziedzinie, ma szansę stać się kreatorem nowych technologii, a nie tylko naśladowcą.

  Rozmawiała Katarzyna Lipska

  Jedna odpowiedź do “Polskie światłowody kreatorem nowych technologii”

  1. marta pisze:

   światłowody to świetne rozwiązania! Mam internet swiatłowodowy z intersell i nie ma z nim żadnego problemu, nie jest zależny od pogody i jest zdecydowanie szybszy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane