• Menu

  PIAP: Stworzyliśmy Inspektora

  PIAP wyprzedza powszechnie stosowane technologie i sytuuje się na niszowych rynkach, oferując innowacyjne rozwiązania – mówi Piotr Szynkarczyk, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP

   W jakiej mierze PIAP odpowiada zapotrzebowaniu przemysłu na innowacje?

  Nasze badania służą optymalizacji procesów, których celem jest integracja automatyki i robotyki w zakładach przemysłowych. Efekty tych prac od ponad 50 lat znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym, a także w górnictwie, budownictwie i kolejnictwie.

  Produkty PIAP zdobywają wiele krajowych i międzynarodowych nagród, czy przekłada się to na wdrożenia?

  Pod koniec 2017 roku wdrożyliśmy, docenione w konkursie Polski Produkt Przyszłości, zrobotyzowane stanowisko spawania hybrydowego Plazma-MIG/MAG. Laserowy systemem śledzenia spoiny i nowoczesny układ sterowania robota przemysłowego pozwala na spawanie wyjątkowo grubych blach. Spółka Teleskop, która zakupiła urządzenie, otrzymała rozwiązanie bardziej wydajne, bezpieczne i ekonomiczne, przewyższające jakością inne tego typu urządzenia.

  Patrząc na portfolio Instytutu, wydaje się, że konikiem PIAP są roboty do zadań specjalnych.

  Pierwszym robotem mobilnym, który powstał w instytucie, a zarazem w Polsce i znalazł profesjonalne zastosowanie, był Inspektor, opracowany dla policji. W 2000 roku sprzedaliśmy 5 sztuk, a dziś mamy na liczniku ponad 300 różnego rodzaju robotów mobilnych dostarczonych do służb mundurowych w kilkunastu krajach. Urządzenia te  wykorzystywane są do zadań specjalnych, w tym antyterrorystycznych i pirotechnicznych. Aktualnie oferujemy 9 typów robotów mobilnych. Opracowujemy też roboty do zastosowań cywilnych, np. medycznych czy kosmicznych. Wspólnym mianownikiem naszych projektów jest zapewnienie większego bezpieczeństwa.

  Rozmawiał Mariusz Gryżewski

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane