logo
logo
logo
logo
Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

Polskie światłowody kreatorem nowych technologii
Opublikowano: 6 lutego 2017

Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

– Zaawansowane prace nad światłowodami wielordzeniowymi prowadzi wiele zagranicznych przedsiębiorstw i koncernów. Ale nikt dotychczas nie skomercjalizował tego rozwiązania na tak szeroką skalę – mówi Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech

Jak pan zareagował na wiadomość o wyróżnieniu projektu firmy InPhoTech w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”?

– Bardzo się ucieszyłem. Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” ma już swoją tradycję i wysoką renomę. Zawsze kojarzył mi się z przełomowymi rozwiązaniami o wysokim potencjale aplikacyjnym. Zgłaszanym projektom stawiane są naprawdę wysokie wymagania. O prestiżu konkursu świadczy również fakt, że galę finałową zaszczycił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Czy na świecie istnieją podobne rozwiązania jak wasz 7-rdzeniowy światłowód?

– Zaawansowane prace nad światłowodami wielordzeniowymi prowadzi wiele zagranicznych przedsiębiorstw i koncernów. Ale nikt dotychczas nie skomercjalizował tego rozwiązania na tak szeroką skalę. Jedynie my opracowaliśmy zarówno światłowód, jak i urządzenie kompatybilne z istniejącą już infrastrukturą nadawczo-odbiorczą. W pewnym sensie zawdzięczamy to polskim naukowcom, którzy przez lata tworzyli zupełnie niezależnie od zachodnich ośrodków badawczych, rodzimą technologię światłowodową. Rozwijając ich osiągnięcia, możemy dzisiaj opracowywać nowoczesne rozwiązania na światowym poziomie.

Czy firma InPhoTech wprowadza innowacje tylko w obszarze telekomunikacji?

– Rozwiązania fotoniczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie elektronika jest nieefektywna: w ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach, miejscach zagrożonych kataklizmami czy wybuchami. Opracowujemy szereg rozwiązań dedykowanych wielu branżom. Polscy i zagraniczni przedsiębiorcy coraz częściej zgłaszają się do nas, chcąc unowocześniać swoje produkty i usługi oraz podnosić swoją konkurencyjność. Pracujemy nad nowoczesnymi czujnikami, które są w stanie podnosić bezpieczeństwo i monitorować inteligentne kopalnie, konstrukcje budynków, torów, rurociągów czy sieci wysokiego napięcia. Opracowujemy mikrosondy światłowodowe, m.in. do diagnostyki nowotworów, elementy do satelitów kosmicznych, komponenty dla sektora lotniczego czy motoryzacyjnego. W następnych dziesięcioleciach fotonika zdominuje światowy przemysł high-tech, a Polska, właściwie wykorzystując ogromny potencjał w tej dziedzinie, ma szansę stać się kreatorem nowych technologii, a nie tylko naśladowcą.

Rozmawiała Katarzyna Lipska

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • marta pisze:

    światłowody to świetne rozwiązania! Mam internet swiatłowodowy z intersell i nie ma z nim żadnego problemu, nie jest zależny od pogody i jest zdecydowanie szybszy.

  • JA pisze:

    InPhoTech nie zapłacił mi wynagrodzenia, wiem od moich kolegów i koleżanek że blisko 100 osób nie dostało wypłat. Zgłoszenia do PIP i ZUS nic nie dały, sprawa w sądzie. Dlaczego o tym nie napiszecie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Pakiet Internet i telewizja

Pakiet Internet i telewizja – jak dopasować o...

Internet i telewizja to dziś często wykorzystywane media w wielu domac...
Internet

Szybki Internet dla studenta – jak wybrać kor...

Za studenckim życiem najczęściej tęsknimy z perspektywy lat. Jednakże...
Stefan Góralczyk

Prof. Stefan Góralczyk: Jak najdalej od polit...

Życzyłbym sobie, żeby funkcjonowanie instytutów w wymiarze mer...