• Menu

  Ostatni raz wyruszyć w drogę

  transport zwłok„Mors certa, hora incerta” – głosi inskrypcja na zegarze Ratusza w Lipsku, przypominając, że nikt z nas nie zna godziny własnego odejścia z tego świata, a także miejsca i okoliczności tego faktu.

  W obecnych czasach, gdy podróżowanie stało się łatwo dostępne i popularne, wyjeżdżając z domu każdy wierzy, że do niego szczęśliwie powróci. Co jednak uczynić, gdy właśnie w drodze ziemska droga nasza lub kogoś bliskiego się nieodwołalnie zakończy?

  Śmierć bliskiej osoby zawsze jest traumatycznym przeżyciem, ale szczególnie bolesnym wtedy, gdy nie ma się możliwości spędzenia z nią ostatnich chwil jej życia – na przykład kiedy umrze ona poza granicami kraju, z dala od rodziny i przyjaciół. Jedynym sposobem na pożegnanie się ze Zmarłym jest urządzenie mu pogrzebu, który ze względów logistycznych może być nieco utrudniony w takiej sytuacji.

  Transport zwłok z zagranicy

  Gdy ktoś umrze poza granicami swojego kraju, konieczny jest transport zwłok do właściwego państwa. Jest to dość czasochłonna procedura, która wymaga dokonania wielu formalności urzędowych, skomplikowanych ze względu na charakter sprawy. Wchodząc tutaj, można zaocznie dokonać procedury stwierdzenia czasu i powodu zgonu przez zagranicznego lekarza, a także załatwić formalności urzędowe związane z przewiezieniem tak nietypowego ładunku – jakim jest trumna ze szczątkami – do właściwego kraju, w którym zostaną one pochowane.

  transport zwłok

  Kiedy niezbędny jest transport zwłok

  Bardzo często z usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe dokonujące transportu Zmarłych korzystają rodziny żołnierzy poległych na dalekich misjach. Zdarza się również, że w wyniku nieszczęśliwych wypadków giną osoby, które wyemigrowały za granicę.

  Bywają też sytuacje, kiedy osoba śmiertelnie chora umiera przebywając na leczeniu w zagranicznych szpitalach. Jest to temat zawsze trudny i bolesny dla bliskich, dlatego o usłudze sprowadzania zwłok myśli się dopiero wtedy, gdy nagła śmierć bliskiej osoby staje się faktem i trzeba zadziałać szybciej.

  Procedury wymagają, aby o transporcie zostały powiadomione odpowiednie organy – głównie konsulat lub ambasada – za granicą, a także organy w kraju, w którym Zmarły ma zostać pochowany. Obecnie zakłady pogrzebowe świadczą usługi załatwiania tych formalności za pogrążoną w żałobie rodzinę, aby sprawa mogła przebiegać bez komplikacji, a zwłoki mogły zostać przetransportowane jak najszybciej. Wszystko zaś po to, aby po długiej podróży móc spocząć na rodzimym cmentarzu lub też by mogły zostać skremowane, wedle życzenia Zmarłego czy jego najbliższych – i aby całej procedurze pogrzebu mogło stać się zadość.

  Jedna odpowiedź do “Ostatni raz wyruszyć w drogę”

  1. Międzynarodowy Transport Zwłok pisze:

   Dom Pogrzebowy Carcadia poleca zapoznać się z ofertą naszej firmy na stronie. Każde zlecenie traktujemy indywidualnie. Dopełnimy wszelkich starań, aby ceremonia pogrzebowa odbyła się zgodnie z Państwa życzeniem. Dodatkowo zapewnimy doradztwo formalno-prawne. Nasza profesjonalna obsługa jest do dyspozycji w każdej chwili. Jesteśmy gwarancją prywatności i spokoju.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane