• Menu

  Co jest lepsze dla przedsiębiorcy: kredyt samochodowy czy leasing?

  kredyt czy leasingSamochód to element niezbędny do prowadzenia firmy. Zdarza się, że zakup za gotówkę nie jest możliwy. Na szczęście właściciele przedsiębiorstw mogą zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu samochodowego lub wzięciem auta w leasing. Która z opcji jest korzystniejsza?

  Kredyt samochodowy i leasing to rozwiązania, które mają zarówno wady i zalety. Dlatego istotne jest przeanalizowanie wszystkich plusów i minusów, by podjąć decyzję dostosowaną do potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych.

  Okres prowadzenia działalności

  Kredyt samochodowy to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do firm działających na rynku od dłuższego czasu. Oznacza to, że początkujący przedsiębiorcy mają małe szanse na skorzystanie z tej opcji. Osoby takie mogą natomiast zdecydować się na leasing – firmy leasingowe nie wymagają długiego czasu prowadzenia działalności.

  Formalności

  Decydując się na kredyt samochodowy, przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Istotne jest nie tylko dostarczenie licznych dokumentów, np. zaświadczenia o wpisie CEiDG, REGON, NIP, zaświadczenia z urzędu skarbowego o niezaleganiu w płatności podatków. Banki wymagają także zabezpieczenia (np. w formie dodatkowego ubezpieczenia) oraz biorą pod uwagę zdolność kredytową.

  W przypadku leasingu formalności są uproszczone. Co prawda trzeba dostarczyć najważniejsze dokumenty, jednak dodatkowe zabezpieczenie nie jest wymagane.

  Okres kredytowania / okres leasingu

  Kredyt samochodowy daje przedsiębiorcy większe możliwości manewrowania okresem spłaty zadłużenia. Należność można rozłożyć nawet na 7 lat, co przełoży się na niskie raty. Tymczasem umowa leasingowa trwa najczęściej 3 lata – w efekcie przedsiębiorca zmuszony jest płacić dość wysokie raty każdego miesiąca.

  Kliknij i dowiedz się więcej o kredycie samochodowym. 

  Korzyści podatkowe

  Jeśli przyjrzymy się korzyściom podatkowym, zauważymy, że leasing przynosi ich sporo. Przedsiębiorca wlicza w koszty uzyskania przychodu całą ratę, a nie tylko część odsetkową, jak w przypadku kredytu samochodowego. Warto pamiętać, że kwoty związane z zakupem samochodu na kredyt nie są bezpośrednio kosztem firmy. Stają się nim dopiero za sprawą odpisów amortyzacyjnych, które trwają przez 5 lat. W praktyce wygląda to tak, że leasing pozwala skrócić czas rozliczania zakupu pojazdu nawet dwukrotnie. Dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie podstawy opodatkowania przez cały okres trwania umowy.

  Możliwość zakupu używanego auta

  Kredyt samochodowy i leasing nie ograniczają się wyłącznie do finansowania zakupu pojazdu prosto z salonu. W obu przypadkach przedsiębiorca może zakupić auto używane. Warto jednak mieć świadomość, że banki zwracają uwagę na rocznik pojazdu. Im jest on starszy, tym krótszy jest maksymalny okres kredytowania.

  3 odpowiedzi na “Co jest lepsze dla przedsiębiorcy: kredyt samochodowy czy leasing?”

  1. Michał Krupiński (FmLeasing.pl) pisze:

   Pozwolę sobie doprecyzować pewne nieścisłości:
   1. Kredyt samochodowy można również otrzymać w ramach procedury uproszczonej, bez konieczności przedstawiania dokumentów finansowych, a już tym bardziej bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o braku zaległości podatkowych itp.
   2. Okres leasingu także może wynosić 7 lat – jest kilka firm leasingowych, które umożliwiają tak długi okres finansowania (dotyczy to samochodów osobowych). Choć najczęściej maksymalnym okresem jest 5 lat.
   3. Maksymalny okres kredytu nie wynosi 7 lat, tylko nawet 10!
   4. Banki zwracają uwagę na rocznik samochodu, ale firmy leasingowe jeszcze bardziej.

   Pozdrawiam

  2. Gmaj pisze:

   Leasing jest bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców

  3. Karolina WaWa pisze:

   Tylko gotówka. Jak nie ma to uzbierać trzeba

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane