logo
logo
logo
logo
Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć o aucie na raty
Opublikowano: 18 stycznia 2021

Zakup samochodu jest sporym wydarzeniem, ponieważ wiąże się to z dużym wydatkiem, a zakupione auto zwykle służy nam przez długie lata. Wybierając odpowiedni pojazd, musimy solidnie zastanowić się nad własnymi preferencjami, to znaczy tym, jakie nas interesuje wyposażenie, jakie są koszty eksploatacyjne, czy ma to być auto miejskie, czy bardziej do jazdy w terenie.

Trzeba się zastanowić, czy interesuje nas auto używane, czy może chcemy nabyć nowy model. Poza tym musimy wybrać optymalne dla nas źródło finansowania zakupu auta. Trzeba porównać ofertę na kredyty samochodowe, zastanowić się nad zakupem za gotówkę lub wzięciem auta w leasing.

Kredyt samochodowy

Najbardziej popularne źródło finansowania zakupu samochodu – kredyt samochodowy

Banki oferują kredyt z akceptacją różnych źródeł dochodów, niektóre proponują łączenie dochodów. Kredyty samochodowe są kredytami celowymi, czyli z przeznaczeniem na konkretny cel, w tym przypadku na zakup pojazdu. Są zwykle korzystnie oprocentowane. Najpopularniejszą formą są raty miesięczne równe lub malejące oraz raty balonowe.

Kredyty samochodowe w równych ratach są najczęściej wybierane przez klientów. Przez czas określony w umowie spłacamy każdego miesiąca ratę kapitałowo-odsetkową. Przy stałym oprocentowaniu raty będą równe. W początkowym okresie spłacie podlega głównie część odsetkowa kredytu, która z czasem będzie malała. Za to z czasem będzie rosła część kapitałowa raty, przez co na koniec całego okresu kredytowania rata składa się przede wszystkim z raty kapitałowej.

W ofercie kredytów samochodowych znajdziemy także propozycję kredytu z ratą malejącą. W tej ofercie część kapitałowa jest niezmienna w okresie kredytowania. Z każdą ratą za to spada do spłaty część odsetkowa. Bierze się to z faktu, że odsetki są naliczane od pozostałego do spłaty kapitału.

Na rynku znajdziemy również ciekawą ofertę w postaci kredytu balonowego. Choć większość klientów jest przyzwyczajona do tradycyjnych rat równych lub malejących, to coraz większa liczba ludzi decyduje się na kredyt balonowy. Na początku wpłacamy swój wkład własny, potem płacimy niskie równe raty, a ostatnia rata jest największa. Ze względu na spore ryzyko, jakie niesie za sobą ten kredyt, jest on często dodatkowo zabezpieczony albo ma większą prowizję.

Kredyty samochodowe – wiedza w pigułce

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na zakup samochodu, finansując go kredytem samochodowym, musimy przeanalizować, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas najkorzystniejszy. Kredyty samochodowe są zwykle atrakcyjnie oprocentowane. Najważniejsze są przede wszystkim koszty całkowite kredytu, wysokość prowizji i oprocentowanie, czas, na jaki będziemy zawierać umowę kredytu. Zapoznajmy się szczegółowo z warunkami kredytu, jakiego zabezpieczenia wymaga bank, jakie warunki musimy spełnić przy wcześniejszej spłacie kredytu, jakie raty wybierzemy: równe, malejące czy balonowe. Jeżeli już wybierzemy najlepsze dla nas rozwiązanie, możemy się cieszyć naszym samochodem.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Naprawa szyby samochodowej

Naprawa szyby samochodowej – Wrocław i okolic...

Naprawa szyby wbrew pozorom jest niezwykle skomplikowana i niemożliwa...
Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu...

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem ni...
uszczelka

Gdzie najlepiej kupować uszczelki?...

Podczas realizacji jakiegoś zlecenia lub napraw motoryzacyjnych to ocz...
konto bankowe

Jak wybrać idealne konto bankowe?...

W niniejszym mini-poradniku możesz zobaczyć na co zwrócić uwag...