• Menu

  Czy można wziąć kredyt na samochód używany?

  Zainteresowanie Polaków używanymi autami nie słabnie – szczególnie, że ich zakup można sfinansować kredytem bankowym. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może ubiegać się o tego typu finansowanie. Przyjmuje się, że średni wiek samochodu poruszającego się po polskich drogach to 10-13 lat. Wynika z tego, że Polacy nabywają przede wszystkim „wiekowe” auta, co po części podyktowane jest atrakcyjną ceną pojazdu. Koszt samochodu ma znaczenie szczególnie dla tych osób, które nabywają go za gotówkę. Warto jednak mieć świadomość, że banki oferują używane samochody na raty, co pozwala na zakup nieco lepszego pojazdu bez nadmiernego obciążania domowych finansów.

  kredyt na samochód używany

  Używane samochody na raty – dla każdego?

  Co do zasady, używane samochody na raty może kupić każdy – o ile dana osoba spełnia warunki stawiane przez konkretny bank. Znaczenie ma przede wszystkim osiąganie stałego dochodu, na podstawie którego wyliczana jest zdolność kredytowa i następnie wydawana decyzja.

  Kredyt samochodowy to opcja skierowana do osób, które:

  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • są wiarygodnymi kredytobiorcami, tj. w przeszłości nie miały problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań,
  • spełniają kryterium wiekowe.

  Warto także podkreślić, że dostępność używanych samochodów na raty uzależniona jest od wieku pojazdu. Z reguły nie może on przekroczyć kilku lat, ponieważ tylko takie auta będą wartościowym zabezpieczeniem dla banku.

  Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy?

  Używane samochody na raty dostępne są na różnych warunkach – w oparciu o ofertę konkretnego banku. Jeśli zależy ci na korzystnym finansowaniu, nie możesz zdać się na przypadek. Wybór finansowania warto poprzedzić choćby krótką analizą poszczególnych ofert. Należy przy tym uwzględnić m.in. takie kwestie jak:

  • wysokość wkładu własnego – im niższa, tym mniej pieniędzy potrzeba na starcie,
  • wysokość miesięcznej raty – powinna być dopasowana do sytuacji materialnej,
  • okres finansowania – tutaj wiele zależy od wieku samochodu oraz od wysokości rat,
  • koszty kredytu – należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale na całkowitą kwotę do zapłaty, co wyraża RRSO.

  Okazuje się, że niski wkład własny, niską miesięczną ratę oraz krótki okres finansowania można połączyć. Przykładem jest m.in. kredyt niższych rat Toyota Easy używane samochody z RRSO 8,44% dostępny w ofercie Toyota Banku. Na jego korzyść przemawia nie tylko możliwość dopasowania raty do potrzeb, ale również wymiana pojazdu na nowy – bez konieczności angażowania środków własnych.

  Możliwość sfinansowania zakupu auta kredytem samochodowym pozwala na nabycie kilkuletniego pojazdu w znacznie lepszym stanie technicznym. Dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie w przypadku chęci nabycia samochodu z rynku wtórnego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane