• Menu

  Kredyt samochodowy dla firm a aspekty podatkowe

  Przedsiębiorstwa zainteresowane budowaniem floty pojazdów rzadko kiedy decydują się na zakup samochodów za gotówkę. Decydują się raczej na jedną z dostępnych opcji, tj. kredyt samochodowy dla firm. Nie ma się czemu dziwić – takie rozwiązanie nie tylko pozwala na utrzymanie płynności finansowej, ale również jest korzystne z punktu widzenia podatków. Poznaj najważniejsze aspekty podatkowe związane z zaciągnięciem kredytu samochodowego.

  Warto wiedzieć, że to właśnie aspekty podatkowe w dużej mierze odpowiadają za popularność kredytów samochodowych wśród przedsiębiorców. Tego rodzaju finansowanie jest bowiem sposobem na optymalizację podatków. Między innymi z tego powodu spore grono firm decyduje się na Kredyt niższych rat dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 7,86%). Niskie miesięczne zobowiązanie nie jest nadmiernym obciążeniem firmowych finansów, a jednocześnie pozwala na zbudowanie dużej floty pojazdów.

  Kredyt samochodowy

  Kredyt samochodowy można wliczyć w koszty uzyskania przychodu

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorstwo ma prawo wliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z zaciągniętym kredytem samochodowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą to być jedynie konkretne opłaty kredytowe, tj.:

  • prowizje pobrane przez bank
  • koszty naliczane w związku z uruchomieniem finansowania
  • opłaty manipulacyjne.

  W koszty uzyskania przychodu można wliczyć również miesięczną ratę – jednak nie w całość. Przepisy dopuszczają możliwość zaliczenia do kosztów wyłącznie raty odsetkowej. Część kapitałowa miesięcznego zobowiązania nie może zostać odliczona.

  Warto także pamiętać, że w koszty uzyskania przychodu można wliczyć koszty ponoszone w ramach wykupywania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz innych produktów ubezpieczeniowych.

  Odpisy amortyzacyjne – kto ich może dokonać?

  W przypadku kredytu samochodowego to przedsiębiorca jest właścicielem pojazdu. Oznacza to, że na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jak to wygląda w praktyce?

  Amortyzacji podlegają samochody do wartości początkowej, która nie przekracza równowartości 20 tys. euro (w przeliczeniu na kurs obowiązujący w dniu nabycia samochodu).

  Pamiętaj! W przypadku, gdy pojazd ma wielu współwłaścicieli, odpisów amortyzacyjnych można dokonywać wyłącznie do wysokości udziałów właściciela. Dlatego, jeśli bank nakłada współwłasność w wysokości 49%, do czasu spłaty kredytu przedsiębiorca będzie mógł dokonać odliczeń w wysokości odpowiadającej jego udziałom.

  Kredyt samochodowy dla firm – jak go otrzymać?

  Zastanawiasz się, na jakich warunkach można otrzymać kredyt samochodowy dla firm? Banki różnie podchodzą do tej kwestii, dlatego należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych instytucji.

  Tym, co pozostaje niezmienne, są z pewnością takie kwestie jak:

  • wykazywanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej
  • dobra historia kredytowa
  • minimalny okres funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.

  Podstawą do ubiegania się o kredyt samochodowy dla firm jest wniosek – można go złożyć podczas wizyty w salonie dealerskim.


  Jak działa kalkulator leasingowy?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane