• Menu

  Ławki jako ważny element małej architektury miejskiej

  architektura miejskaMała architektura miejska to tak naprawdę rzecz wielkiej wagi. Choć składają się na nią drobne, pozornie mało znaczące obiekty, ich zgrana kompozycja sprawia, że przestrzeń publiczna w mieście staje się miejscem przyjaznym dla mieszkańców, wygodnym i pięknym, przez co zachęcającym do integracji.

  Znaczenie małej architektury

  Choć mała architektura wciąż należy do najbardziej zaniedbywanych obszarów w kształtowaniu krajobrazu miasta, w stosunku do minionych dziesięcioleci i tak możemy zauważyć znaczną poprawę – przekonuje nasz rozmówca z Ziegler Studio. W pracę nad wizerunkiem wspólnych przestrzeni wreszcie angażują się prawdziwi specjaliści, czyli architekci, dzięki czemu osiedlowe skwerki i place coraz rzadziej są zbieraniną przypadkowych, niepasujących do siebie konstrukcji. Aby mieszkańcy dobrze czuli się w najbliższym otoczeniu ważne jest, by przestrzeń tworzyła harmonijną całość. Całość nie tylko praktyczną, ale też przyjemną dla oka.

  Siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!

  Wspólna przestrzeń miejska służy przede wszystkim wypoczynkowi i integracji. O tym, że wypoczynek jest koniecznością dla zdrowia każdego człowieka, w ostatnich latach trzeba Polakom przypominać. Jako społeczeństwo zapominamy też często o zbawiennym wpływie poczucia przynależności do grupy. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni publicznej jest w pewnym sensie rozwiązaniem tych społecznych zagadnień.

  Wygodne, bezpieczne i estetyczne otoczenie stanowi zachętę do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Obecność ławek pomaga zatrzymywać ludzi poza domem, a przebywanie we wspólnej przestrzeni otwiera nas na siebie wzajemnie. Ławki parkowe są bez wątpienia najważniejszym obiektem małej architektury, a razem z koszami na śmieci i ulicznymi latarniami zapewniają absolutne minimum w projekcie każdego skwerku czy parku.

  Jaka powinna być ławka?

  Ławeczki pełnią przede wszystkim funkcje użytkowe, więc wybierając je, to właśnie o użytkownikach musimy pamiętać  – mówi ekspert z firmy Ziegler Studio. Ławka musi być więc wygodna i bardzo trwała, ze względu na koleiny istotny rys społecznych zachowań, którym w dalszym ciągu jest niestety wandalizm. Zatem wybierając ławkę do miejsc o nieograniczonym dostępie warto sięgnąć po ławki stałe, a w przypadku wolnostojących – proste i masywne, np. takie o podstawie betonowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane