logo
logo
logo
logo

Jak prawidłowo eksploatować klimatyzację samochodową?
Opublikowano: 24 listopada 2015

Układ klimatyzacji w samochodzie osobowym zwiększa komfort podróżowania, zwłaszcza latem, przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz. Aby nasza klimatyzacja działała przez długi czas bezawaryjnie, należy stosować się do kilku podstawowych zasad jej prawidłowej eksploatacji.

Standard czy wysoki komfort?

Klimatyzacja powoli staje się standardem w autach. Wielu kierowców nie wyobraża sobie już, że mogłoby zrezygnować z tego udogodnienia. Zasada działania klimatyzacji wygląda podobnie, jak wytwarzanie chłodu w lodówce czy w klimatyzatorach domowych.
Ciepłe powietrze z wnętrza pojazdu lub z zewnątrz jest schładzane przez czynnik chłodniczy znajdujący się w układzie klimatyzacji. Wbrew pozorom, układ ten jest skomplikowany pod względem technologicznym i wymaga poprawnej eksploatacji dla bezproblemowego działania.

Kardynalny błąd kierowców

Po kilku latach a nawet po roku używania klimatyzacji w samochodzie może okazać się, że nie schładza już ona powietrza w pojeździe w zadowalający sposób. Błędem często popełnianym przez kierowców jest używanie klimatyzacji wyłącznie w okresie letnim. Małobktóry kierowca włącza układ klimatyzacji zimą, a jest to niezbędne dla zachowania jego sprawności.

Uwaga!

Częste używanie klimatyzacji wydłuża jej żywotność, ponieważ przy każdy jej uruchomieniu poszczególne elementy układu są smarowane olejem. Kompresor klimatyzacji jest dzięki temu skutecznie chroniony przed korozją oraz tarciem, które może go bezpowrotnie uszkodzić.

Jak schładzać powietrze w samochodzie latem?

Parkując na otwartej przestrzeni w środku lata, nasz samochód po kilku godzinach może nagrzać się do temperatury 50-60 stopni Celsjusza. Jazda w takich warunkach jest właściwie niemożliwa. Nie można jednak wsiąść do pojazdu i włączyć od razu klimatyzację, aby
schłodzić powietrze do optymalnych 19-21 stopni Celsjusza. W pierwszej kolejności należy przewietrzyć samochód otwierając wszystkie drzwi. Dzięki temu klimatyzacja znacznie łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza.

Serwis klimatyzacji koniecznością

Okresowo konieczne jest serwisowanie klimatyzacji w naszym pojeździe. Obejmuje ono czyszczenie klimatyzacji samochodowej, uzupełnienie czynnika chłodzącego, odgrzybianie układu i ozonowanie.

Uwaga!

Należy dokonać serwisowania klimatyzacji w wyspecjalizowanym warsztacie w momencie gdy:

  • przestaje ona wydajnie schładzać powietrze,
  •  szyby w samochodzie parują,
  •  z wentylacji wydobywa się stęchły, nieprzyjemny zapach.

Zaleca się, aby raz do roku dokonywać wymiany filtra kabinowego klimatyzacji, czyszczenia kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, sprawdzania drożności przewodów, zwłaszcza kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji, odgrzybiania parownika oraz czyszczenia wlotów powietrza umieszczonego na zewnątrz auta. Nawet dwa razy do roku zaleca się czyszczenie kanałów i wymianę filtra, jeśli samochód wykorzystywany jest w dużym mieście, w warunkach podwyższonego zanieczyszczenia.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny – poznaj 3 fakty i 3 m...

W każdym domu znajdą się urządzenia, których używa się sporady...
inteligentny dom

Budowa inteligentnego domu krok po kroku R...

Pojęcie „inteligentnego domu” to jedno z najpopularniejszych zagadnień...

Co to są instalacje HVAC? Zastosowanie i ich...

HVAC to system wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania stosowany w nowoc...