logo
logo
logo
logo
inteligentny dom

Budowa inteligentnego domu krok po kroku – na co zwrócić uwagę?
Opublikowano: 20 grudnia 2019

Pojęcie „inteligentnego domu” to jedno z najpopularniejszych zagadnień ostatnich lat. Definicję tę często interpretuje się dwojako. Niektórzy skupiają się na nowoczesnych sprzętach domowych – w końcu nikogo nie dziwią już lodówki, z których można wysyłać tweety i aktualizować statusy na Facebooku. Inny skupiają się na ogólnym systemie, którego zadaniem jest m.in. czuwanie nad kluczowymi instalacjami w domu oraz zapewnienie pożądanego bezpieczeństwa. Jakie korzyści przyniesie Ci inteligentny dom i w co warto zainwestować w pierwszej kolejności?

Na czym polega idea inteligentnego domu?

Skupiając się na bardziej technicznym ujęciu tego określenia, inteligentny dom oznacza po prostu system powiązanych ze sobą obiektów w ramach tzw. automatyki domowej. Koncepcja ta jest powiązana z systemem Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) – związanymi ze sobą w ramach wewnętrznej sieci sprzętów domowych, które są ze sobą powiązane na dwóch płaszczyznach: urządzenie-urządzenie oraz urządzenie-użytkownik.

Komunikacja użytkownika z urządzeniem

W przypadku działań wykonywanych przez użytkownika, proceder ten uproszczony jest do bezpośredniej komunikacji pomiędzy osobą wyposażoną w smartfon bądź komputer z dostępem do Internetu, a urządzeniami, podłączonymi do punktu dostępowego wewnątrz domu. Do przykładów takiego połączenia zaliczyć można m.in.:

  • regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach
  • kontrolę natężenia światła (oraz możliwość jego zdalnego włączania i wyłączania)
  • wyłączenie urządzeń w poszczególnych gniazdkach
  • monitoring poszczególnych pomieszczeń.

Relacja dwóch inteligentnych urządzeń

Wyposażenie inteligentnego domu może wchodzić ze sobą w różnego rodzaju interakcje, mające na celu zarówno oszczędność zużywanych zasobów, jak i podniesienie bezpieczeństwa. System inteligentnego domu może zarządzać poszczególnymi czujnikami samodzielnie lub z pośrednictwem użytkownika. Przykładem tego typu rozwiązań może być m.in.

  • samoczynne wyłączenie klimatyzacji lub ogrzewania pod nieobecność domowników
  • tymczasowe zapalenie świateł, gdy mieszkańców nie ma w domu
  • przesyłanie informacji o ruchu w obrębie mieszkania.

Kompletowanie wyposażenia inteligentnego domu

Jedną z zalet systemów smart home jest duża dowolność co do metody ich rozbudowy. Prócz najczęściej stosowanych podstaw, takich jak kontrola ogrzewania i oświetlania, zarządzanie monitoringiem oraz czujkami czy zdalnym odłączaniem gniazdek, domownicy mogą stopniowo rozbudowywać poszczególne układy. W dalszej kolejności zainstalować można rozwiązania odpowiedzialne za m.in. kontrolę odtwarzanej muzyki (przejście z jednego do drugiego pokoju może wywołać zmianę urządzenia grającego muzykę) czy inteligentnego asystenta, reagującego na komendy głosowe.

Wdrożenie inteligentnego domu przynosi szereg korzyści, związanych z oszczędnościami, bezpieczeństwem i codzienną wygodą. Należy jednak pamiętać, że zakup odpowiednich urządzeń wiąże się z licznymi wydatkami, w których może pomóc szybka pożyczka od ręki. Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto postawić na pożyczkę długoterminową, która nie obciąży zanadto domowego budżetu. Szybka pożyczka od ręki od TAKTO Finanse to nawet 25 tys. złotych, które można rozłożyć na 36 wygodnych rat. Już dziś sprawdź, w jaki sposób szybka pożyczka od ręki może przyczynić się do osiągnięcia wyraźnych oszczędności.

Złóż wniosek jeszcze dziś i przekonaj się, że szybka pożyczka online może zostać udzielona szybko i na prostych zasadach. Znajdziesz nas pod adresem: ul. Szczytnicka 11, 50-382 Wrocław lub na naszej stronie: www.TaktoFinanse.pl

 

materiał sponsorowany 

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

systemy CADCAM

Jak poprawić efektywność produkcji dzięki cad...

Optymalizacja produkcji pozwala obniżyć koszty i czas wytworzenia nowe...
Chiński program kosmiczny

Chiński program kosmiczny to inspiracja do św...

Chińska sonda kosmiczna Chang’e-6 powróciła właśnie na Ziemię, kończąc...
Sztuczna inteligencja w radiologii

Sztuczna inteligencja w radiologii – Doskonal...

Dziedzina ochrony zdrowia przechodzi etap głębokiej transformacji, co...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...