W każdym domu znajdą się urządzenia, których używa się sporadycznie. Zdarza się, że niektóre sprzęty kurzą się niemal przez cały rok, a wtedy zastanawiamy się: czy faktycznie tego potrzebujemy?
Właśnie dlatego dla wielu osób inwestycja w klimatyzację domową wydaje się lekko na wyrost. Bo w naszym klimacie w ciągu roku nieznośnie gorących dni jest góra kilkanaście.
Skomplikowana jest też sytuacja osób, które wynajmują mieszkania lub nie mogą zainstalować klimatyzacji naściennej. Wtedy właściwie jedynym rozwiązaniem pozostaje klimatyzator przenośny, który jak się okazuje, nie tylko chłodzi, ale posiada także dodatkowe funkcje, dzięki którym może być przydatny przez cały rok.
Sporo osób uważa, że jedynie klimatyzacja naścienna pozwala obniżyć temperaturę w domu. Rzeczywiście rozwiązanie typu split (klimatyzacja montowana na stałe) zazwyczaj ma większą moc chłodniczą i przepływ powietrza niż jednostki mobilne.
Nie oznacza to jednak, że klimatyzator przenośny nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Moc chłodniczą należy dopasować do powierzchni pomieszczenia, którą będzie schładzać klimatyzator. Przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,7 m) na 10 metrów kwadratowych powinno przypadać 0,81 kW mocy chłodniczej. Pomieszczenia, które szybko się nagrzewają (np. poddasze), będą potrzebowały więcej mocy (około 1,6 kW na 10 m²).
Najpopularniejsze modele klimatyzatorów przenośnych mają zwykle moc chłodniczą o wartości 2,6 kW lub 3,4 kW. Stosując się do powyższych wskazówek, można wyliczyć, że urządzenia te sprawdzą się w pomieszczeniach do 32 m² i 42 m².
Głośne dźwięki to efekt działania sprężarki i wentylatora, których praca jest podstawą chłodzenia. Generowany hałas to jednocześnie największa wada tych urządzeń.
Natężenie hałasu (standardowo około 60 dB dla jednostek o mocy 2,6 kW i więcej) można porównać do głośności działającego odkurzacza. Kłopotliwe może być zaśnięcie przy włączonym klimatyzatorze przenośnym.
W sprzedaży dostępne są modele klimatyzatorów przenośnych, które mogą działać wystawione na zewnątrz (np. stojąc na balkonie). Wówczas zimne powietrze do pomieszczenia dostarczane jest przez rurę (odwrócony obieg).
Wtedy w pomieszczeniu jest o wiele ciszej (różnica do kilkunastu decybeli w porównaniu do urządzenia działającego w pomieszczeniu), a klimatyzator przenośny nie zajmuje dodatkowej przestrzeni.
Elementem, który wymaga podłączenia i odpowiedniego montażu jest rura wyrzutowa. Jeden jej koniec podłącza się do klimatyzatora, natomiast drugi musi zostać skierowany na zewnątrz, poza budynek.
I rzeczywiście jednym ze sposobów wyprowadzenia rury na zewnątrz może być otwór w ścianie. Jednak rurę można podłączyć w zupełnie bezinwazyjny sposób, wystawiając ją przez okno. Żeby ograniczyć napływ gorącego powietrza, stosuje się wówczas uszczelkę okienną w formie kołnierza, przez którą wystawia się część rury. Taki montaż nie jest skomplikowany oraz nie pozostawia trwałych śladów.
W Polsce wysokie temperatury nie zdarzają się często. Tym bardziej kupienie urządzenia za 2 tysiące dla zaznania ochłody może napawać niepewnością. Na szczęście klimatyzator przenośny ma dodatkowe tryby pracy:
To popularny i głęboko zakorzeniony mit. Jego popularność wynika z dwóch rzeczy.
Po pierwsze z tego, że zimne powietrze uznawane jest za przyczynę przeziębienia. Przeziębienie wywołują jednak wirusy. Owszem, wyziębiony organizm jest bardziej podatny na choroby, dlatego też należy racjonalnie korzystać z klimatyzacji.
Zaleca się, żeby różnica między temperaturą wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia a tą na zewnątrz nie była większa niż 6°C .
Po drugie klimatyzacja ma stanowić pożywkę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Jednak obecność filtrów sprawia, że największe zanieczyszczenia nie trafiają do wnętrza klimatyzatora. Dodatkowo producenci urządzeń podkreślają, że filtry należy regularnie czyścić, a raz w roku można wykonać przegląd całego sprzętu. Wówczas fachowiec do czyszczenia użyje specjalistycznych środków, które między innymi mogą zapobiegać zagrzybieniu.
Na wielu aukcjach internetowych, a nawet w dużych sklepach z elektroniką, można znaleźć oferty „klimatyzatorów przenośnych bez rury”. Tak naprawdę są to klimatory (klimatyzery), których skuteczność chłodzenia jest niewielka.
Takie urządzenie rzeczywiście nie potrzebuje rury do odprowadzania ciepłego powietrza, ponieważ działa podobnie do zwykłego wentylatora pokojowego. Źródłem chłodu ma być zbiornik wypełniony zimną wodą, lodem lub zamrożonymi wkładami. Niestety to nie działa, a dodatkowo klimatory znacznie podwyższają wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a to sprawia, że upał doskwiera jeszcze mocniej.
Serwis Wybierz Oczyszczacz od pewnego czasu poświęca swoją uwagę nie tylko kwestii oczyszczania powietrza. Redakcja dostrzega zróżnicowane potrzeby użytkowników, którzy szukają urządzeń domowych, mających polepszyć jakość powietrza, którym oddychają i które ich otacza.
Część z tych urządzeń możesz kojarzyć ze swoich wizyt w dużych marketach oraz sklepach z elektroniką i urządzeniami AGD. Pod tym względem szczególną popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne, które każdego lata podbijają sklepowe półki.
Prowadząc nasz ranking klimatyzatorów przenośnych, skupiamy się na technicznych aspektach, oceniając przede wszystkim moc chłodniczą urządzeń. Doceniamy także dodatkowe funkcje i rozwiązania, które pomagają użytkownikom czerpać jak największą korzyść z używania klimatyzatora przenośnego. Dlatego w naszych oczach zyskują modele z funkcją grzania, sterowane przez Wi-Fi, czy też te posiadające opcję swing (oscylacja żaluzji).
Ze szczególnym zainteresowaniem obserwujemy producentów, którzy do swoich klimatyzatorów przenośnych wprowadzają rozwiązania pozwalające oczyszczać powietrze.
Tagi: filtr HEPA, klimatyzacja, klimatyzator, oczyszczanie powietrza, ogrzewanie, osuszanie, wentylowanie
Dodaj komentarz