logo
logo
logo
logo

Gospodarnie w JST
Opublikowano: 12 listopada 2017

Fot. FORUM EKONOMICZNE W KRYNICY

Jest wiele czynników, które świadczą o gospodarności samorządów. Najważniejszym z nich są mądre inwestycje, dzięki którym rośnie zasobność gminy, a co za tym idzie, bogatsi stają się jej mieszkańcy

Dobrze zarządzana gmina powinna mieć określoną strategię rozwoju, opracowane programy wparcia dla przedsiębiorców, dzięki którym pojawiają się nowi inwestorzy, co zmniejsza bezrobocie. Wszyscy laureaci Rankingu Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika spełniają te kryteria i wiele innych, które były brane pod uwagę.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, otwierając galę poświęconą polskim samorządom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, podziękował organizatorom forum za 27 spotkań, rozmów, dyskusji o Polsce, regionie i otaczającej nas rzeczywistości. – To, że rośnie PKB, że mamy coraz lepsze perspektywy wzrostu, to zasługa również samorządów – stwierdził Karczewski.

Z kolei Rafał Petsch, członek zarządu Pekao Investment Banking, dyrektor zarządzający Departamentem Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego podkreślił, że lider rankingu, miasto Częstochowa zasłużyła na wyróżnienie dzięki temu, że pokazuje wzrost dochodu i szczyci się pozyskiwaniem inwestorów i doskonałym radzeniem sobie z wykorzystywaniem środków unijnych.

Działania Częstochowy wyjątkowo aktywnie i skutecznie skoncentrowane są na dwóch kierunkach: tworzeniu dogodnych warunków przestrzennych i finansowych dla inwestorów oraz skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych na ważne inwestycje miejskie. Efektem tych działań jest na pewno pokrycie planami zagospodarowania przestrzennego 63 proc. powierzchni inwestycyjnej miasta. Utworzenie dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych, które od roku 2014 już zaowocowały: dwunastoma nowymi podmiotami gospodarczymi, 117 mln zł – na nakłady inwestycyjne, 617 nowymi miejscami pracy. Miasto udziela wyjątkowo duże preferencje podatkowe dla biznesu. Wystarczy przytoczyć dane, według których z ulg skorzystało już 91 przedsiębiorców, średnia roczna kwota udzielonych ulg to 4 mln zł, dzięki nim powstało 406 nowych miejsc pracy, aby wiedzieć, że na tym polu miasto ma się czym pochwalić. Nagrodę odebrał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

I miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii miasta na prawach powiatu zdobył Gdańsk. Władze skupiają się równolegle na rozwoju miasta przy jednoczesnej dbałości o mieszkańców zgodnie z uchwaloną przed trzema laty Strategią Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Miasto stara się zachęcać do osiedlania nowych mieszkańców, w tym również migrantów. Jako pierwsze miasto w Polsce wypracował standardy integracji nowych mieszkańców przybyłych z zagranicy – Gdański Model Integracji Imigrantów. Taka polityka – skierowana do wewnątrz na zewnątrz – daje pozytywne efekty.

I miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich zdobyła Stalowa Wola. Jest jednym z najmłodszych miast w województwie podkarpackim. To miasto o niezwykłej dynamice rozwoju. Samorząd Stalowej Woli podejmuje się nowych przedsięwzięć, które mają się przyczynić do dalszego rozwoju miasta.  Pod roboczą nazwą Technopolis kryje się nowa dzielnica innowacji i rozwoju. Funkcjonujące w Stalowej Woli uczelnie miałyby pełnić rolę centrów badań i rozwoju. W planach jest budowa nowej hali dla przedsiębiorców. Budynek po dyrekcji HSW SA miasto planuje przeznaczyć pod funkcjonowanie tzw. Kuźni Przedsiębiorczości, w której znajdowałaby się pierwsza w regionie strefa do tzw. co-workingu. Powstanie klaser informatyczny. Nagrodę odebrał Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

I miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii gmin wiejskich przypadło Przasnyszowi. Gmina wiejska Przasnysz, położona w powiecie przasnyskim na północy Mazowsza, łączy w sobie walory przyrodnicze, kulturowe i biznesowe. Z jednej strony naturalne środowisko i silna agroturystyka, z drugiej – rozwinięta strefa gospodarcza i dogodna infrastruktura. Jednym słowem to znakomite miejsce do realizowania work life balance. Władze gminne kładą duży nacisk na zsynchronizowany rozwój poszczególnych części gminy – tak pod względem inwestycji, jak i kultury czy edukacji. Tu więc hasło „zrównoważony rozwój” jest realizowane w praktyce. Nagrodę odebrała Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz.

Źródło: Forum Ekonomiczne

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

SPA Gdańsk

Day SPA Gdańsk – zrób sobie przerwę od...

Czy od razu musisz wyjeżdżać gdzieś daleko, aby odpocząć? Co zrobić, k...
Armatohaubica Krab

Armatohaubice Krab budzą zainteresowanie pańs...

Rosyjska agresja na Ukrainę spotkała się z reakcją państw NATO, które...
Hurtownia hydrauliczna w Częstochowie

Hurtownia hydrauliczna w Częstochowie –...

Jesteś w trakcie budowy i szukasz sprawdzonej hurtowni hydraulicznej w...