logo
logo
logo
logo

Co Polacy najczęściej naprawiają w swoich autach ?
Opublikowano: 13 lutego 2017

Polscy kierowcy w swoich samochodach najczęściej naprawiają

Polscy kierowcy w swoich samochodach najczęściej naprawiają hamulce. Dotyczy to co piątego pojazdu. Równie często wymieniane są żarówki (19 proc.), natomiast 16 proc. właścicieli aut w ciągu ostatnich trzech lat zmagało się z problemami silnika – wynika z badania „AUTOwybory Polaków” zrealizowanego przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems S.A. Dodatkowo, im młodszy samochód tym większa skłonność do naprawy w autoryzowanych salonach, najstarsze auta właściciele często naprawiają sami (38 proc.).

Polacy lubią używane auta. W minionym roku do Polski została sprowadzona z zagranicy ich rekordowa ilość – ponad milion sztuk. Zdecydowanie mniej chętnie sięgamy po nowe cztery kółka, na które w 2016 roku zdecydowało się ponad 400 tys. użytkowników. Wśród nich jednak tylko jeden na trzech to osoba indywidualna. Większość nowych samochodów kupiły firmy – mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems S.A.

– Co ciekawe, najczęściej sprowadzamy auta dosyć stare, które mają dziesięć a nawet piętnaście lat. Natomiast nasze badanie pokazuje wyraźnie, że takie samochody lubią się psuć. Niemal ¾ właścicieli aut młodszych niż pięcioletnie nie miało żadnej awarii w minionych latach. Wśród właścicieli aut starszych ten odsetek jest ponad dwa razy niższy – dodaje Jacek Opala.

Samochód psuje się od… hamulców

Z badania Exact Systems „AUTOwybory Polaków” wynika, że całkiem spory odsetek kierowców, bo aż 40 proc., nie miało w ciągu ostatnich trzech lat problemów z posiadanym samochodem. W przypadku tych, którym awaria się przytrafiła, najczęściej dotyczyła ona hamulców (19 proc.) oraz świateł (19 proc.). Aż 16 proc. kierowców w ostatnim czasie miała problemy z silnikiem, a 15 proc. z elementami zawieszenia.

Młode roczniki samochodów są decydowanie mniej awaryjne. W 70 proc. aut 5-letnich lub nowszych w ciągu ostatnich trzech lat użytkowania nie wystąpiła żadna awaria. W samochodach liczących od 11 do 15 lat najczęściej naprawy wymagały hamulce (prawie 30 proc.) oraz żarówki (24 proc.). Natomiast właściciele ponad 15-letnich pojazdów wskazali, że największe problemy dotyczyły silników (29 proc.).

W lokalnym warsztacie, a nie sieciowym zakładzie

Aż 57 proc. kierowców, którzy mają problemy z samochodem, dokonuje napraw w prywatnych, nie-sieciowych warsztatach serwisowych. 17 proc. próbuje samodzielnie poradzić sobie z awarią, a 13 proc. prosi o pomoc zaufanego członka rodziny. Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO) wybiera 8 proc. kierowców, a markowy serwis samochodowy zaledwie 5 proc. Warto zwrócić uwagę, że wybór zakładu różnicuje się w zależności od tego, w jakim wieku znajduje się pojazd.

Osoby, które kupiły nowe samochody lub mają pojazd młodszy niż 5-letni częściej niż inne grupy dokonują napraw w ASO oraz markowych serwisach samochodowych. Auta starsze zdecydowanie częściej są naprawiane w nie-sieciowych warsztatach (65 proc. samochodów od 11 do 15 lat), a w przypadku samochodów ponad 15-letnich samodzielnie przez właściciela (38 proc.).

Części zamienne w pakiecie z naprawą

Serwis, w którym dokonuje się naprawy, jest głównym miejscem zakupu potrzebnych części dla aż 38 proc. kierowców. W sklepie motoryzacyjnym tego typu akcesoria kupuje 32 proc. osób. Części do samochodów używanych, częściej niż do nowych, kupowane są w specjalistycznych hurtowniach oraz w Internecie.

Metodologia badania:

Wyniki badania „AUTOwybory Polaków” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Exact Systems S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane na próbie osób potrafiących odpowiedzieć na pytania dotyczące zakupu, napraw i awarii posiadanego samochodu (N=600) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,05%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w sierpniu i wrześniu 2016 roku.

Źródło: Biuro Prasowe Exact Systems.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • kasia pisze:

    Ja już nic bo moje mnie tak denerwuje że je srzedaję i na wyprzedaży w toyocie na czerniakowskiej kupię śliczną nową corollę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.