• Menu

  Samochody na prąd – wady i zalety

  Zyskujące na popularności samochody elektryczne, choć z pozoru wydają się ultranowoczesnym wynalazkiem, w rzeczywistości, nie są na rynku samochodowym niczym nowym. Bo jakże inaczej określić typ samochodów, który na przełomie XIX/XX wieku nie tylko istniał, ale i z powodzeniem potrafił dobić do 100 km/h, czyniąc samochody elektryczne najszybszym samochodami tamtych czasów.

  Po kilkudziesięciu latach nieobecności na rynku, samochody na prąd wracają do łask.

  O samochodach na prąd zrobiło się głośno kilka lat temu. Maszynami, zasilanymi specyficznym źródłem energii zainteresowało się do tej pory kilka marek, m.in. Honda, która w swojej ofercie posiada kilka modeli aut zasilanych elektrycznie. Niestety, nie wszystko złoto, co się świeci.

  Samochody na prąd, choć pozornie bardzo korzystne dla środowiska naturalnego, w rzeczywistości nie do końca takie są, a przynajmniej ich produkcja pozostawia wiele do życzenia. Ponadto, samochody elektryczne nadal są produktem bardzo drogim, dla większości kierowców niedostępnym.

  Niewątpliwą zaletą samochodów napędzanych elektrycznością jest wyeliminowanie emisji spalin do środowiska. Oczywiście nie jest to argument mobilizujący osoby, które najzwyczajniej w świecie nie mają pieniędzy bądź preferują standardowe samochody. Tyle tylko, że z tą ekologią nie do końca jest tak, jak mogłoby się wydawać. O ile same samochody nie produkują spalin, o tyle ich produkcja już do najzdrowszych nie należy. Problemem jest akumulator i baterie, których utylizacja jest bardzo skomplikowana i droga.


  Chcesz się pozbyć swojego auta? Sprawdź skup aut Opole.


  Utylizowanie akumulatorów samochodów na prąd, nie należy do najprostszych. Najlepiej robić to w serwisach samochodowych. Nie podjąłbym się robienia tego samemu, bez konsultacji ze specjalistą.”, Mówi pracownik serwisu Hondy w Warszawie.

  Wymiana baterii też potrafi przysporzyć nie lada problem. Nie tyle ze względu na niebezpieczeństwo dla środowiska, co z powodu niewielkiej liczby punktów ich ładowania na terenie kraju. Dla osób mieszkających w mniejszych miastach i tych, które z wyboru nie jeżdżą za często w trasę, taki stan rzeczy z góry uniemożliwia im skuteczne użytkowanie samochodów na prąd. W końcu nikt nie kupuje samochodu tylko po to, by ten stał w garażu.

  Było sporo o wadach auta na prąd, ale przecież nie jest też tak, że podobny projekt nie ma racji bytu. Jakie zatem zalety warto wymienić, opisując podobne maszyny? Przede wszystkim to, że są one znacznie bezpieczniejsze niż maszyny na gaz bądź benzynę. Brak łatwopalnego paliwa sprawia, że w razie wypadku, ryzyko zapłonu i w efekcie śmierci, jest równe zeru. Poza tym, poza sposobem zasilania auta, samochody na prąd niczym nie różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników.

  Charakteryzuje je identyczna jakość wykonania, wykorzystanie takiego samego stopu metalu. Zatem patrząc na samochody „Tesli” czysto pod względem konstrukcji, przesiadka na bardziej ekologiczne pojazdy, powinna być bezbolesna. Czy taka będzie naprawdę, to prawdopodobnie zależy od indywidualnych preferencji kierowcy. Na obecną chwilę, samochody na prąd stanowią jedynie ciekawostkę. Czy obecny stan rzeczy ulegnie zmianie? Czas pokaże.

  Jedna odpowiedź do “Samochody na prąd – wady i zalety”

  1. Biotrendy pisze:

   Prawda jest taka, że jesteśmy jednak trochę skazani na samochody elektryczne/wodorowe, ponieważ nie mamy zbytniego wyboru jeśli chcemy pozostać mobilni i chronić zarazem naszą planetę przed dalszą emisją gazów cieplarnianych przez nasze pojazdy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane