Przedstawiciele najaktywniejszych gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatu odebrali nagrody i dyplomy. Związek Powiatów Polskich wręczył je tym, którzy zajęli najwyższe pozycje w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów – edycja 2018.
Uhonorowanie odbyło się 3 kwietnia br. w Warszawie podczas uroczystej gali będącej częścią Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.
Oto lista laureatów w podziale na poszczególne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego:
Powiaty do 60 tys. mieszkańców
Powiaty do 120 tys. mieszkańców
Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców
Miasta na prawach powiatu
Gminy miejskie i miejsko-wiejskie
Gminy wiejskie
Uhonorowano także „liderów wśród liderów”, czyli te jednostki samorządu terytorialnego, które uzyskały największy procentowy udział realizacji kategorii zawartych w Rankingu.
– Tytuł ten świadczy o prowadzeniu przez dany samorząd polityki zrównoważonego zarządzania obszarami, którymi się zajmuje – wyjaśnia Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura ZPP.
Tytuł „Super Gmina 2018” trafił do Ustki a tytuł „Super Miasto 2018” otrzymały: Legnica, Bolesławiec i Stronie Śląskie.
Tytuł „Super Powiat 2018” otrzymały: Powiat Elbląski, Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski a także Powiat Poznański.
– Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Laureatów oraz wszystkich zgromadzonych zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w tegorocznej edycji rankingu. Rywalizacja już ruszyła – podsumowuje Andrzej Płonka, prezes Zarządu ZPP, starosta bielski (woj. śląskie).
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Oceniając rywali, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.
Konkurencja ta jest jedyna w swoim rodzaju. Ranking jest bowiem aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa na okrągło – przez cały rok.
Tagi: Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów, ZPP
Dodaj komentarz