• Menu

  Powiat świdwiński nie zwalnia tempa

  Powiat świdwiński od 8 lat, czyli od początku ogólnopolskiego Ranking Gmin i Powiatów znajduje się w pierwszej dziesiątce laureatów w kategorii 60 tys. mieszkańców.  W latach 2018 i 2019 zajął 3. miejsce, a w 2020 r. ulokował się na miejscu 4.

  Powiat świdwiński

  Centrum Popularyzujące Naukę

  Powiat, zlokalizowany w centrum Pomorza Zachodniego, tworzą gminy: Brzeżno, Rąbino, Sławoborze, Świdwin, miasto Świdwin oraz miasto i gmina Połczyn-Zdrój. Powiat obejmuje zarówno ośrodki miejskie, gdzie skupia się głównie powiatowa gospodarka, jak i wiejskie tereny rolnicze i leśne oraz obszary sprzyjające turystyce i wypoczynkowi. Lokalizacja pomiędzy wybrzeżem Bałtyku a pasem pojezierzy sprawia, iż znajdują się tu miejsca o szczególnej wartości – geograficznej, przyrodniczej i historycznej. Opowieść o walorach tych ziem byłaby bardzo długa, dlatego warto wybrać się w te okolice osobiście, aby na własne oczy przekonać się o ich wyjątkowości.

  Środowisko przyrodnicze powiatu charakteryzuje się dużą rozmaitością fauny i flory oraz występowaniem interesujących form krajobrazowych, które w wielu miejscach zachowały niemal naturalny charakter, a najpiękniejsze tereny turystyczne stanowi tzw. Szwajcaria Połczyńska z Krajobrazowym Rezerwatem Dolina Pięciu Jezior – najbardziej efektowny fragment Pojezierza Drawskiego. Od ponad 300 lat kuracjusze i mieszkańcy powiatu korzystają z walorów i oferty leczniczej Połczyna-Zdroju – jednego z najstarszych miast uzdrowiskowych w Polsce i wiodących ośrodków lecznictwa uzdrowiskowego w kraju.

  Powiat świdwiński

  Deptak w Połczynie-Zdroju

  Świdwin to około 15-tysięczne miasto położone w centrum województwa zachodniopomorskiego, na Wysoczyźnie Łobeskiej nad rzeką Regą. Jest to miasto bogate w zabytki, a najcenniejszym z nich jest XIII-wieczny zamek Joanitów, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Kultury. W Świdwinie ogromne znaczenie ma 21. Baza Lotnictwa Taktycznego – lotnicza jednostka wojskowa , największa w tej części kraju, kultywująca tradycje polskich lotników i nierozerwalne więzi z mieszkańcami poprzez oprawę wojskową uroczystości wojskowych, np. święta lotnictwa, przypadającego na 28 sierpnia, czy państwowych: święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Niepodległości. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się coroczny Piknik Lotniczy, organizowany w ostatnią sobotę czerwca lub pierwszą sobotę lipca.

  W trzykondygnacyjnym budynku usytuowanym tuż przy siedzibie Starostwa Powiatowego powstaje Centrum Popularyzujące Naukę. Znajdą się tu sale naukowo-laboratoryjne, sala ekspozycyjna oraz sala wykładowa. Odwiedzający będą mogli zdobywać wiedzę nie tylko w teorii, ale również poprzez doświadczenie. Aktualnie trwają także prace ziemno-budowlane w tworzonej w obrębie Świdwina Strefie Aktywności Biznesowej. W I półroczu 2020 r. na obszarze 3,16 ha do dyspozycji przedsiębiorców zostanie oddanych 6 uzbrojonych działek inwestycyjnych o powierzchni od 0,30 do 0,60 ha. Do wykorzystania przez przedsiębiorców pozostaje jeszcze ok. 12 ha gruntów nieuzbrojonych.

  Strefa Aktywności Biznesowej

  Strefa Aktywności Biznesowej

  Powiat świdwiński jest przyjaznym miejscem do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. W tegorocznej edycji ogólnopolskiego Ranking Gmin i Powiatów, podsumowującej osiągnięcia za rok 2019, jesteśmy tuż za podium. Będąc ponownie w ścisłej czołówce, nie zwalniamy tempa i wytyczamy nowe cele, które konsekwentnie realizujemy.

  www.powiatswidwinski.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane