logo
logo
logo
logo
Sławomir Sumka

Pomysł na Gminę! Rozmowa ze Sławomirem Sumką, Wójtem Gminy Stare Babice
Opublikowano: 5 marca 2024

Pełnienie funkcji Wójta to nie lada wyzwanie. Za Panem pięć lat na stanowisku Wójta. Spore doświadczenie w samorządowej pracy przyczyniło się do ogromnych zmian w gminie. Czy mógłby Pan podzielić się z nami głównymi inicjatywami, podjętymi w tym roku podczas pełnienia przez Pana funkcji Wójta?

Wójt Gminy Stare Babice: Oczywiście, bardzo chętnie. Jest to moja pierwsza kadencja Wójta, a w tym czasie skupialiśmy się na różnych obszarach. Jedną z priorytetowych inwestycji była modernizacja dróg. Jak Państwo sami wiedzą, drogi w Polsce wymagają konkretnego remontu. Nie wszystko można wykonać od ręki, takie prace wymagają czasu. Jednak dzięki zaangażowaniu pracy całego zespołu pracowników powiodły się realizacje kolejnych projektów. Przede wszystkim wprowadziliśmy nakładki asfaltowe oraz nakładki destruktowe na wielu odcinkach. Przeprowadziliśmy i prowadzimy modernizację dróg gminnych, co w znacznym stopniu wpłynęło na bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Ponadto zainwestowaliśmy w rozwój dróg rowerowych. To nasz szczególny projekt, który nosi nazwę ,,PROMOWANIE ZRÓWNOWAŻONEJ MOBILNOŚCI MIEJSKIEJ POPRZEZ ROZWÓJ SIECI DRÓG ROWEROWYCH NA TERENIE GMIN OŻARÓW MAZOWIECKI, LESZNO I STARE BABICE”. Jego całkowity koszt wyniósł 3 979 752,73 ZŁ. Gminie zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 3 564 604,85 ZŁ ze środków unijnych regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego 2014-2020 oraz budżetu Państwa.

Brzmi to bardzo imponująco, a co z innymi dziedzinami, takimi jak edukacja, kultura, sport?  Czy tu też Pana urząd prężnie działa?

Wójt Gminy Stare Babice: Wiadomo nie od dziś, że ulepszanie atrakcyjnych form edukacyjnych zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży jest bardzo istotne. W związku, z czym przeznaczyliśmy znaczne środki na modernizację szkół i przedszkoli. Głównym projektem stała się dla nas rozbudowa Szkoły Podstawowej im. gen. Mariusza Zaruskiego w Zielonkach-Parceli. To wspaniały nowoczesny kompleks, zrealizowany w celu stworzenia lepszych warunków nauki dla naszych dzieci. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 33 746 717,20 ZŁ. Otrzymaliśmy dotację dofinansowaną ze środków rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 13 412 373 złotych, co jest bardzo dużym sukcesem.  A co jeszcze? Przede wszystkim stawiamy na aktywność wśród mieszkańców, dlatego też odnowiliśmy boisko do piłki nożnej zlokalizowane w strefie Rekreacji Dziecięcej w Borzęcinie Dużym przy Szkole Podstawowej im. AK Grupy Kampinos. Tu również powstała pierwsza hala pneumatyczna, tak aby zapewnić możliwość korzystania z tego obiektu przez cały rok. Ponadto wspieramy lokalne instytucje kulturalne, organizując różnorodne wydarzenia i festiwale. Sądzę, że takie działania integrują całą społeczność i promują lokalnych artystów oraz twórców są najlepszym spoiwem lokalnych relacji.

Jakie są dalsze cele rozwojowe dla Gminy Stare Babice?

Wójt Gminy Stare Babice: Nasza praca nad tym obszarem wymaga kolejnych zmian. Oprócz tego, że planujemy kontynuować modernizację infrastruktury drogowej, to mamy w planach rozbudowę infrastruktury sportowej oraz rekreacyjnej. Dodatkowo zależy nam na poszerzeniu oferty edukacyjnej i kulturalnej, tak aby nasza społeczność mogła w pełni się rozwijać. Takimi działaniami projektowymi są południowa  trasa KZ łącząca nas z węzłem Janickiego (Arkuszowa bis) dopiero co podpisałem porozumienie o współpracy z Prezydentem m.st. Warszawy Panem Rafałem Trzaskowskim. Zabiegam również o budowę nowego śladu drogi wojewódzkiej – 580bis w części południowej gminy. Budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Starych Babicach, gdzie znajdzie się też miejsce na basen oraz ścianka do wspinaczki. Tu jesteśmy na etapie przygotowania wniosku o pozyskanie finansowania ze źródeł zewnętrznych.

Trwają także prace projektowe związane z budową stadionu lekkoatletycznego z bieżnią, a dzieje się to we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim i Polskim Związkiem Lekkoatletycznym. Warto tu też wspomnieć o geotermii! Na koniec 2023 roku otrzymaliśmy zapewnienie finansowania odwiertu badawczego geotermalnego z NFOŚ w kwocie ponad 13 mln. Jeśli odwiert badawczy pozwoli nam na dojście do ujęcia wód geotermalnych, będzie to ogromny krok w rozwoju gminy Stare Babice i podniesienia standardu życia nas mieszkańców.

Panie Wójcie, każda z Pana planowanych inwestycji rozbudowy gminy Stare Babice zakończyła się sukcesem! A który projekt pamięta Pan najbardziej, taki który był z wielu względów nawet niemożliwy do wykonania, a dzięki Pana determinacji i pracy całego zespołu z Urzędu Gminy, został sfinalizowany. Czy istnieje taki projekt?

Wójt Gminy Stare Babice: Wszystkie inwestycje i projekty są dla mnie ważne. Zapewniają równomierny rozwój. Dwa z tej bardzo szerokiej listy są dla mnie szczególne. Pierwszy z nich to przedszkole dla 200 dzieci z częścią senioralną Centrum Dojrzałego Człowiekaw Borzęcinie Dużym. Nowoczesna, modułowa konstrukcja budynku umożliwiła bardzo szybką realizacje inwestycji. Na to zadanie pozyskaliśmy nieruchomość o powierzchni 2 hektarów z zasobów KOWR oraz finasowanie z rezerwy celowej budżetu państwa – ponad 12 mln oraz z funduszy Województwa Mazowieckiego – 4 mln. A także 1 mln na budowę drogi dojazdowej z funduszy dla terenów popegeerowskich oraz 1 mln na budowę placu zabaw z funduszy w ramach rządowego programu Polski Ład.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie poszerzymy teren obok przedszkola o park położony na powierzchni 3.5 ha! Zapewni to naszym maluchom komfortowe warunki rozwoju. Drugi projekt, drugą ważną inwestycją to Centrum Opiekuńczo Mieszkalne w Starych Babicach przeznaczone dla naszych dorosłych mieszkańców z niepełnosprawnościami. Pierwszy taki obiekt w naszym powiecie i gminie. Pozyskane środki na budowę w kwocie ponad 3 mln zł oraz własne środki gminne umożliwiły zrealizowanie oczekiwań grupy rodziców dorosłych niepełnosprawnych. Powstało miejsce, które było w sferze marzeń, a stało się drugim domem dla moich mieszkańców z niepełnosprawnościami i możliwością wytchnienia dla ich rodziców.

Jak Państwo widzicie tych projektów zrealizowanych z sukcesem jest bardzo dużo, dużo jeszcze przed nami urzędnikami, aby Gmina Stare Babice była dalej w top 5 najlepiej rozwijających się podwarszawskich miejscowości. Także jestem dobrej myśli co do kolejnych inwestycji.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w pracy!

Stare Babice

Więcej na temat Gminy Stare Babice na https://stare-babice.pl/


Sławomir Sumka – Wójt gminy Stare Babice od 2018 roku. Radny Gminy Stare Babice dwóch kadencji w latach 2010-2018. Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, wiceprzewodniczący Rady Gminy Stare Babice. Okres ten to czas niezwykłego rozwoju gminy Stare Babice, ogromnego postępu i realizacji na niespotykaną dotychczas skalę oraz dążeń do zapewnienia mieszkańcom Gminy jak najlepszego poziomu życia i satysfakcji.

Odznaczony medalem” Ofiarni i Nieustraszeni”. Uczestnik wielu akcji charytatywnych – Szlachetna Paczka, WOŚP, Caritas i wielu lokalnych i ponad lokalnych inicjatyw społecznych. Laureat nagrody Przyjaciel Młodzieży nadawanej przez Młodzieżową Radę Gminy, której jest pomysłodawcą oraz współtwórcą.

Państwowiec, nie kalkuluje politycznie bezkompromisowy wizjoner, nic mu się nie udaje, nic się z Nim nie załatwia i nic nie musi, tylko chce i działa.

Z wykształcenia pedagog,  Absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie-podinspektor Policji w stanie spoczynku. Od dziecka zaangażowany społecznie. Harcerz, drużynowy 348 Drużyny Harcerskiej „Ludzie Puszczy” działającej przy Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym.

Prywatnie od 27 lat  mąż Agnieszki oraz tata Julianny. Posiadacz 3 kotów i 14-letniej yorczki Papusi. Uwielbia pracę w ogrodzie, najchętniej czyta książki Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego, Vincenta Severskiego. Fun Kuby Badacha i AcDc Zakochany w Polskich Górach i Podhalu.

Góralskie skrzypki i zaśpiewy Turnioków wywołują ciary na Jego plecach.

Łasuch, pasjonat pączków od Dąbrowskiego w Starych Babicach. Lubi ludzi a Jego znakiem rozpoznawczym jest uśmiech, którym obdarowuje wszystkich 24h/7.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Tadeusz pisze:

    Ja głosuje na Pana Sławomira. Przekonuje mnie, oczyścił Radę Gminy z kolesiostwa, jest życzliwy i dostępny czego miałem wiele dowodów. To że jest byłym policjantem bardzo mu pomaga w pełnieniu funkcji. JESTEM ZA!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

PsiBufet i Butternut Box otwierają fabrykę w...

PsiBufet, polska marka specjalizująca się w produkcji świeżej, indywid...
Pozyskanie kapitału do startupu

Pozyskanie kapitału do startupu. Jak się przy...

Pozyskanie kapitału to proces, do którego należy się dobrze przygotowa...
przetargi syndyków

Bezpieczne zakupy na przetargach syndyków – k...

W świecie przetargów syndyków kryją się nie tylko niezwykłe ok...
wynajem

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?...

W dzisiejszych czasach ciężko jest nam wyobrazić sobie funkcjonowanie...