Powiat przasnyski położony jest w północnej części województwa mazowieckiego, w odległości ok. 100 km od Warszawy z jednej strony i Olsztyna z drugiej.
Od lat samorząd powiatu przasnyskiego plasuje się w ścisłej czołówce najbardziej proinwestycyjnych polskich samorządów. W ciągu ponad 16 lat istnienia powiatu starostwo i jego jednostki organizacyjne zrealizowały 484 inwestycje za ponad 450 mln zł i położyły solidny fundament pod dalsze kilkusetmilionowe przedsięwzięcia, ale już z udziałem przedsiębiorstw i wyższych uczelni. Te przyszłe mechanizmy inwestowania będą bezpośrednio nieporównywalnie bardziej związane z podniesieniem jakości życia indywidualnych mieszkańców powiatu.
We wrześniu 2016 roku podczas XIV Forum Kapitału i Finansów w Katowicach starosta przasnyski Zenon Szczepankowski odebrał po raz 10., tym razem za wyniki roku 2015, statuetkę im. Króla Kazimierza Wielkiego, najbardziej prestiżowe i miarodajne wyróżnienie samorządowe w Polsce.
W 2005 r. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu po raz pierwszy zdobyło I miejsce w Polsce w inwestycjach per capita dzięki pozyskaniu największych, w przeliczeniu na mieszkańca, środków unijnych. Pozycję lidera w inwestowaniu oraz pozyskiwaniu i wydatkowaniu środków unijnych ogółem powiat przasnyski utrzymuje ponad 12 lat.
Największy, kompleksowo uzbrojony i już dostępny dla inwestorów jest teren Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie koło Przasnysza. Strefa obejmuje powierzchnię 306 ha. Samorząd powiatowy uzbroił teren we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną: sieć energetyczną o mocy 14 megawatów, oświetlenie, sieć telekomunikacyjną, kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi, drogi wewnętrzne i dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe, a obecnie realizowane jest przyłącze gazowe o ciśnieniu średnim podwyższonym.
W skład Strefy wchodzi biznesowo-turystyczne lotnisko o pow. 107 ha, Specjalna Strefa Ekonomiczna – podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o pow. 55 ha oraz ponad 100 działek o powierzchni od 30 a do 8 ha, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność produkcyjną, usługową, handlową.
Dotychczas 36 małych i średnich firm wykupiło 72 działki. Starostwo wydało pozwolenia na budowę 29 firmom, z czego rozpoczęło już działalność produkcyjną lub usługową na bazie zakończonych inwestycji prywatnych. Pozostałe przygotowują niezbędną dokumentację.
Wyjątkowość przasnyskiej strefy polega także na znakomitym skomunikowaniu, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Drogi i tory to jednak trochę za mało. Tutaj na negocjacje wprost do fabryki można przyjechać, ale można też przylecieć i odlecieć z przyległego do fabryk pasa lotniska. Takie usytuowanie znakomicie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii.
Powiat przasnyski oferuje również atrakcyjne tereny położone w podstrefie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Chorzelach:
Strefa gospodarcza w Chorzelach w 2016 r. została uznana najlepiej urządzonym terenem inwestycyjnym w Polsce, zdobywając tytuł „Grunt na Medal”. W latach poprzednich finalistą była też strefa w Sierakowie k. Przasnysza. Powiat Przasnyski jest pierwszym polskim powiatem w historii konkursu, którego tereny inwestycyjne zostały uznane przez ekspertów za najlepsze w kraju. Statuetkę oraz dyplom podczas uroczystej gali 20 października 2016 r. z rąk wiceministra rozwoju oraz prezesa PAIiIZ odebrał starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Obie strefy: przasnyska i chorzelska znajdują się w ścisłej czołówce polskich obszarów inwestycyjnych, przygotowanych przez samorządy dla inwestorów małych, średnich i dużych.
Tagi: powiat przasnyski, Ranking Powiatów i Gmin, ZPP, Związek Powiatów Polskich
Dodaj komentarz