• Menu

  Zasady BHP – o czym należy pamiętać?

  Przestrzeganie przepisów BHP jest niezwykle istotne w każdym środowisku pracy. Jest gwarancją niezawodnego i w pełni bezpiecznego wykonywania codziennych i różnorodnych czynności. Każdy pracownik musi odbyć specjalne szkolenia, na których zdobędzie wszystkie potrzebne informacje na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  Zasady BHP

  Pamiętajmy, że BHP to nie same nakazy i puste reguły, lecz warunek naszego zdrowia. Warto zatem dowiedzieć się, czym właściwie są zasady BHP w praktyce oraz o co powinniśmy zadbać, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo pracy.

  Jeśli chcemy zatroszczyć się o nasze zdrowie, powinniśmy zadbać o wszystkie szczegóły. W tym celu dostępne są specjalne artykuły BHP. Wśród nich znajdują się produkty chroniące poszczególne części ciała. Są one dostosowane do konkretnych warunków, okoliczności oraz rodzaju wykonywanej pracy. Powyższe produkty to nie tylko odzież albo elementy ochronne, lecz także środki do higieny i pielęgnacji oraz akcesoria medyczne. Specjalistyczne produkty spełniają różnorodne funkcje w zależności od sytuacji.

  Niezbędne akcesoria bezpieczeństwa pracy

  Jeżeli wykonywana praca wymaga specjalnej ostrożności, trzeba pamiętać o elementach chroniących wzrok, słuch, głowę, a także drogi oddechowe. Tak więc często konieczne nam są okulary czy osłony na oczy, zatyczki do uszu, maski spawalnicze oraz kaski na głowę. W wielu zawodach niezbędne jest korzystanie z profesjonalnych rękawic. Często potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia przed urazami i obciążeniami, na przykład akcesoria przeciwślizgowe, torby czy pasy narzędziowe.

  Konieczne środki higieny w pracy

  Tak samo jak zachowujemy ostrożność w pracy, powinniśmy również zachowywać czystość swoją i środowiska, w którym przebywamy. W związku z tym korzystamy z solidnych preparatów służących do mycia rąk oraz ich pielęgnacji. Do dezynfekcji i higieny służą również odpowiednie produkty chemiczne, jest to tak zwana chemia BHP.

  Najważniejsze elementy ubioru w trosce o bezpieczeństwo

  Oprócz równie ważnych akcesoriów bezpieczeństwa i środków higieny pracy do niezbędnych elementów wyposażenia ochronnego należy odzież robocza. Solidne ubranie ochronne to także porządne rękawice i buty odpowiednie do rodzaju pracy, na przykład gumowce, buty ocieplane, a także sandały. Sama odzież chroni przed warunkami pogodowymi, przystosowuje do warunków pracy, a także zapewnia wymaganą ochronę i bezpieczeństwo.

  Takie ubrania to zatem typowa odzież robocza, przeciwdeszczowa, ostrzegawcza, ochronna, jednorazowa oraz spawalnicza. Częścią ciała najbardziej narażoną i wymagającą specjalnej ochrony jest bez wątpienia głowa. W związku z tym zapewnienie należytego zabezpieczenia głowy jest nadrzędnym warunkiem. Do ochrony głowy służą specjalne kaski; do ochrony oczu i twarzy zaś – okulary i gogle ochronne, oczomyjki i odpowiednie osłony twarzy.

  Dodatkowe wyposażenie ochronne, o które musimy zadbać

  Pracujemy w różnorodnych sytuacjach, a także mamy do czynienia ze zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi. Niektóre zawody wymagają bardziej szczegółowo opracowanych reguł dbania o bezpieczeństwo. Jednymi z prac, które są bardziej niebezpieczne od pozostałych i wymuszają większej ostrożności, są prace drogowe.

  Aby zapewnić bezpieczeństwo drogowe, musimy wyposażyć się w taśmy ostrzegawcze, odzież ostrzegawczą, pachołki i bariery drogowe. Do innego rodzaju akcesoriów należą te, których zadaniem jest ochrona przed upadkami. W przypadku niebezpiecznych prac na wysokościach konieczne będą na przykład szelki bezpieczeństwa czy zestawy do prac na dużej wysokości.

  Artykuły medyczne zgodne z wymogami BHP

  Wszystkie wymienione wyżej elementy wyposażenia ochronnego to nie wszystko. Jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie podczas wykonywanych prac, obowiązkowo musimy mieć pod ręką artykuły medyczne. Szeroko pojęte akcesoria medyczne obejmują odzież medyczną, rękawice oraz inne produkty medyczne, które są niezbędne w nagłych przypadkach.

  2 odpowiedzi na “Zasady BHP – o czym należy pamiętać?”

  1. Zosia pisze:

   Często pojawiają się słowa PRZEPISY i ZASADY. Do tej pory myślałam, że to jedno i to samo, dopiero niedawno zostałam uświadomiona, że tak nie jest. Wszystko znalazłam na tej stronie: safety-service.pl/szkolenia-bhp/przepisy-bhp-vs-zasady-bhp-co-jest-wazniejsze/

  2. Miśka pisze:

   Tutaj też bardzo fajne są dostępne: protego.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane