• Menu

  Kupujemy maskę spawalniczą

  O tym, że podczas spawania należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiednią ochronę przed szkodliwym dymem, silnym światłem i gorącymi iskrami nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać. Jak wybrać maskę spawalniczą, która spełni swoje zadanie, a dodatkowo będzie wygodna?

  Podstawowe rodzaje masek

  Osoby, które mają większe doświadczenie w pracy z urządzeniami spawalniczymi zazwyczaj wiedzą też na jakie maski spawalnicze zwracać uwagę podczas poszukiwań. A do wyboru zasadniczo są dwa rodzaje – pasywne i aktywne. Pierwsze z wymienionych mają wstawioną szybkę z barwionego szkła, które nie zmienia stopnia zaciemnienia. Podczas pracy należy więc przed spawaniem nasunąć przyłbice na twarz i zdjąć ją po jej zakończeniu.

  Drugi rodzaj, a więc maski nazywane też samościemniającymi, mają wmontowaną szybkę, która pod wpływem intensywnego światła się zaciemnia. W praktyce oznacza to więc, że podczas spawania nie musimy nasuwać przyłbicy, ani też jej podnosić, jeśli wyłączymy łuk spawalniczy – przedmiot, nad którym pracujemy, będzie dobrze widoczny przez cały czas. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że w trakcie spawania mamy wolne obie ręce.

  Funkcje nowoczesnych przyłbic spawalniczych

  maska-firestarter-500-emaks

  Oferowane obecnie przez producentów maski spawalnicze charakteryzują się najwyższej jakości materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale to oczywiście nie jest ich jedyną zaletą. Każdy spawacz podczas pracy – nawet tej długotrwałej – musi mieć na głowie cały czas maskę, dlatego podczas poszukiwania przyłbicy warto zwrócić uwagę, czy jest ona lekka. Komfort pracy zapewni model o niewielkiej wadze, np. maska spawalnicza Stamos Germany Firestarter 500 ważąca tylko 0,5kg.

  Duże znaczenie ma również czas reakcji na światło – im jest on krótszy, tym lepiej dla naszych oczu. Nowoczesne przyłbice samościemniające mają też regulowany stopień czułości. Dzięki temu możemy dostosować parametry maski do panujących w otoczeniu warunków.

  Przykładowo jeśli szybka zaciemnia się pod wpływem światła padającego z sąsiadującego z naszym stanowiska pracy, możemy zmniejszyć stopień czułości. Istotna jest również funkcja opóźnienia, którą należy ustawić w zależności od rodzaju metalu czy wykonywanej pracy – przy spawaniu punktowym lepszy będzie niski czas opóźnienia (aby spawacz mógł przejść do kolejnego etapu pracy), zaś w przypadku styczności z materiałem, który może żarzyć się nawet po wyłączeniu łuku spawalniczego, korzystniej jest wydłużyć czas opóźnienia.

  Bezpieczeństwo przede wszystkim

  Maska spawalnicza to niezbędny element pracy każdego spawacza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli samościemniających, które z pewnością będą najwygodniejszym rozwiązaniem zarówno w przypadku osób początkujących, jak i tych nieco bardziej doświadczonych. Niektóre maski wyróżniają się ciekawymi wzorami, jak np. maska spawalnicza Welbach Pokerface. Jednak ostateczny wybór powinien być podyktowany przede wszystkim względami bezpieczeństwa i użyteczności: przyłbica musi zapewniać ochronę podczas prowadzonych prac i być wygodnie osadzona na głowie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane